Ankilozan Spondilit İğne Tedavisi Daha Etkili Midir?

Omurgamızda hareket kısıtlığının oluşmasına neden olan iltihaplı romatizma hastalığıdır. Birçok tedavi yolu mevcut olmaktadır. Bu tedavi metodlarından bir tanesi de iğneli tedavi yolu olmaktadır.

Ankilozan Spondilit

Bu rahatsızlık omurgada hareket kısıtlanmasına neden olur. İltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Omurgalarda görülmektedir. Çok sayıda insanı etkilemesi nedeniyle yapılan araştırmalarda birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu hastalığı yaşamakta olan kişiler bellerinde ve boyunlarında hareket etmekte zorluk çekeceklerdir. Duruşlarında ciddi oranda etkileyecek bir duruş bozukluğu olacaktır. Hareketlerinde ise çok fazla kısıtlanmanın olmasına neden olacaktır. Daha çok görülme yaşı yirmi ile kırk yaş arasında ki insanlarda görülmektedir. Bu rahatsızlık daha çok omurgada hissedilse bile hastalığın dışına bağlı olarak gözlerde ve bağırsaklarda da bu rahatsızlığın olma ihtimali daha da çok olmaktadır. Hastalığı yaşamakta olan birçok kişi farklı belirtileri vardır. Ama en sıklıkla yaşanılan belirtiler arasında sabahları uyandığınız zaman bel kısmında yoğun bir ağrının olmasına neden olacakken aynı zamanda da tutukluğun olması da mümkün olacaktır. 

Yapılmakta olan tedavi sadece hastalığın gelişiminde kişinin daha da ilerleyip kambur olmaması için uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Hastalığın belirtisi arasında bazen hiçbir şekilde cevap vermeden sinsi bir şekilde başlaması söz konusu olacaktır. Bu hastalık zamanla çok alevlenecektir. Zamanla kötüleştiği zamanlarda hastanın kabur olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu da unutmamalısınız.

Hastalığın Komplikasyonları

Omurga esnek bir yapısı vardır. Zamanla Ankilozan Spondilitin hastalarında bu omurga esnekliğini kaybedecektir. Başımıza ve de vücudumuza yön vermek oldukça zorlaşacaktır. Boyun kısmında ve bel kısmında da düzleşmenin olmasına neden olacaktır. Hastaların birçoğunda göz iltihabı görülmektedir. Çok hızla geliecektir. Ve gözler ışığa karşı son derece hassas olacaklardır. Ankilozan Spondilitin hastalığında omurlarda oluşan iltihaplanma sebebi ile burada ki minerallerin yoğun bir şekilde azalması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de omurgada ciddi anlamda çökme gözle görülür bir şekilde meydana gelecektir. Hastaların bir çoğunda akciğer tutulumu görülmektedir. Ciğerlerimizin kapasitesinin artması nedeniyle var olan nefes darlığı görünecektir. Bu nedenle de sigara içen kişilerde de daha sıklıkla görülmektedir. Bazı  hastalarda çok nadir bile olsa böbrek tutulumu da söz konusu olacaktır.

 Tanı

Ankilozan Spondilit hastalarının kan testi ya da idrar testi yaparak bu hastalığın anlaşılması mümkün değildir. Daha çok teşhisi koymak için hastanın öyküsü dinlendikten sonra röntgen filmleri isteyecektir. Bu hastalığı taşıyan kişilerde tam olarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastaya verilmekte olan ilaçlar sadece hastalığın ilerlemesi konusunda yardımcı olacaklardır.Yapılan kan tahlilinde CRP yani vücutta iltihabın yoğunluğunu ölçmek için birkaç test yapılacaktır. Bu hastalığın MR çekiminden sonra eğer ki hastalarda 3 aydan uzunca bir süredir bu rahatsızlık gündemde ise o zaman hastalığın tanısı konulacak ve doktor tarafından uygun görülmekte olan tedavi şekli yaşanacaktır. 

 Tedavi Yöntemleri

Günümüzde bu hastalığı tamamen geçirecek herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Sadece amaç tutukluğu gidermek ve sakatlık olma riskini kaldırmak olacaktır. Son yıllarda iğneli tedavi de yapılmaya başlandı. Ağrı ve tutukluğu geciktiemesi için NSAİİ ilaçlar oral yol ile verilmektedir. Fakat hastalığı yaşamakta olan kişiler ağrı ve tutukluğunu yok etmek isterken bu ilaçların yan etkisi olan mide rahatsızlıklarıdır. Bu nedenle de hastanın mutlaka mide koruyucu olan ilaçlar tüketmesi gerekmektedir.

Eğer ki oral yol ile aldığı ilaçlar bir türlü iyileşmesini sağlamadığı zamanlarda doktorun ön görmesi sonucunda anti TNF grubunda olan ilaçlar verilmesi gerekmektedir. Eğer ki sizler de anti TNF doktor tarafından verildiği zaman bu tedavi yönteminin damar ya da cilt altına enjekte edilmesi sonucunda uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. İğne ile tedavi olacaklar için bazı isimler vermemiz gerekiyorsa İnflicimab adı verilen ve Remicade diye de bilinen bir ilaca başlamak gerekecektir. Bunun dışında da deriye enjekte edilecek birçok ilaç günümüzde vardır. Humira ya da enbrel gibi ilaçlar her zaman için kullanılması mümkün olacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle