Ankilozan Spondilit Hastaları Nelere Dikkat Etmesi Gerekmektedir.

Ankilozan Spondilit hastalarının dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlerin ve Ankilozan Spondilit teşhisi konulan insanlar dikkatli olmalıdır.

Ankilozan Spondilit

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, iltihaplı bir romatizma hastalığı olmaktadır. Hareket kısıtlanmasına neden olan ve iltihap nedeniyle kişinin gündelik hayatını devam ettirmede zorluk çekeceği bir rahatsızlık türü olmaktadır. Omurga arasında iltihap oluşmasından dolayı kemik yapısının bozularak omurganın şeklinin değişmesine neden olmaktadır. Burada ki kemikler zamanla birbirine kaynama sonucunda insanlar rahat hareket edemeyecek hale gelecektir. Eğer ki bu hastalık daha da ilerlediği zamanlarda hastanın hareket etmesi daha da yavaşlayacaktır. Bu hastalık süresinde katılaşma olacağından insanlar boyunları ve bel kısmını tam olarak hareket ettiremeyecektir. Bu rahatsızlığın nedeni günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Bu rahatsızlık genellikle 20 yaşından itibaren kendisini gösterecektir. Erkeklerde daha erken yaşlarda hızla ilerlediği için görülmektedir. Bu durum kadınlarda daha yavaş ilerlemesi nedeniyle menopoz sonrasında daha sıklıkla görülmektedir. Bu hastalığın en önemli belirtileri arasında kişisabah uykusundan uyandığu zamanlarda kalktığında şiddetli bir ağrı hissedecektir. Ani bel hareketleri ve boyun hareketlerinden sonra ağrı çekecek ve nefes almakta da çok zorlanacaktır. 

Ankilozan spondilit hastalığı için tam olarak günümüzde geliştirilmiş bir tedavi şekli bulunamadığı gibi hastalığın teşhisini koymak içinde herhangi bir test bulunamamktadır. Hekim hastanın hikayesini dinleyecek ve çekecek olduğu röntgen filminden sonra teşhisi koyacaktır. Ani hareketlerden kaçınmaları gerekmektedir.

 Ankilozan Spondilit Hastalarının Uyması Gerekenler

Ankilozan spondilit hastalarının uyması gereken bazı detaylar olmaktadır. Bu detaylar arasında kişinin günlük egzersizlerini ve doktor tarafından verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullandığı zaman hastalığı yaşayan kişilerin ağrısında hafifleme olacaktır. Hastaların yapacak olduğu egzersizler kesinlikle çok hafif olması gerekmektedir. Ağır egzersizler hastalığın daha da ilerlemesine neden olacaktır. Özellikle de bir uzman tarafından yaptırılacak pilates ve yoğanın hastalığın hafiflemesinde çok faydalı olacağını da unutmamalısınız.

Unutmamalısınız ki bu hastalığın tedavisi için yatağın ve de yastığın çok önemli olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Özellikle de sabahları oluşan ağrılar olacaktır. Bu nedenle de hastanın daha da ağrı yaşamaması için ortopedik yastıklar ve ortopedik yataklar kullanması gerekmektedir. Yastık seçmesini de önemli olduğunu unutmamalısınız. Yastık çok kalın ve çok yüksek olmaması gerekmektedir. Ankilozan spondilit hastaları için yatak ve yastık nasıl önemliyse yatış pozisyonlarınında bir o kadar önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Omurga kemiklerini rahat ettirecek bir pozisyonda uyuması her zaman için hastalara önerilmektedir. Unutmayın ki yüz üstü uyumak her zaman için sabah uyandığınız zaman ciddi bir ağrınızın olmasına ve gece bu ağrının sizi uykudan uyandırma riskinin de olduğunu biliyor olmalısınız.

Ankilozan Spondilit Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

 Ankilozan spondilit hastalarının beslenmesi çok önemli olmaktadır. Eğer ki fazla kilosu varsa hastanın her zaman ideal kilosuna inmekiçin rejim yapması gerekmektedir. Midesinde ve de bağırsaklarında oluşabilecek bu şişlik ve gaz problemlerinin oluşmaması için dikkatli beslenmesinin önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu hastalar için alkol tüketimi çok hatalıdır. Ve rahat nefes alabilmesi için de sigara kullanmaması gerekmektedir. Her zaman sigara kullanımı bu hastalığın ilerlemesine ve de belirtilerinin fazla olmasına neden olacaktır. 

 Daha çok sebze ve de meyve ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Kemiklerini güçlendirmek için bol bol güneş banyosu yapmalıdır. C vitaminine her zaman için öncelik vermesi gerekmektedir. Meyveleri her zaman için çiğ olarak yemelidir. Sebzerleri çok fazla haşlamaması gerekmektedir. Kemiklerin güçlenmesini sağlamak için bol miktarda omega-3 tüketilmesi gerekmektedir. Hayvansal gıda tüketimini her zaman için azaltmanız gerekmektedir. Unutmayın ki protein her zaman için bedeninizin ve de böbreklerinizin yorulmasına neden olacaktır. 

Ağrının olduğu bölgeye sizler de lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu sizlerin ağrınızın da dinmesini sağlayacaktır. Daha çok zencefil ve kekik gibi baharatları tüketmelisiniz. Tuzu azaltmanız gerekmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle