Fibromiyaljiye Ne İyi Gelir?

Kişinin vücudunda simetrik olarak ağrının olması ve bu ağrının kronik bir hal alarak kişinin hayatını olumsuz olarak etkilemesine neden olan bir hastalıktır.

 Fibromiyaljiye

Fibromiyaljiye

Fibromiyalji hastalığı daha çok kadınlarda görülmektedir. Yorgunluk, uykusuzluk ve ruh bozulmalarının da olduğu kas ve iskelet ağrısına neden olmakta olan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Nedeni tam olarak bilinmediği gibi bu kronik hastalığın tedavisi de günümüzde tam olarak bulunmamaktadır. Birçok araştırmacı Fibromiyalji hastalığının bir takım insanların beyninin vücut sinyallerine karşı çok duyarlı olması sebebi ile ağrının arttığı inancında olmaktadırlar. Bazen fiziksel olarak yaşadığımız bir travma sonucunda, enfeksiyon kaptığımız zaman ya da çok stresli olduğumuz dönemlerde de olabilir. Fibromiyalji yaşamakta olan bir kişinin baş ağrısı çok şiddetli olacağı gibi aşırı duyarlı olması nedeniyle bağırsaklarında da sorun olacaktır. Ciddi anlamda kaygının ve de depresyonda yaşanacak olduğu bir hastalık olmaktadır.

Belirtileri

Bu hastalığın ana belirtileri arasında kişinin ağrıları olmaktadır. Vücudunun her yerinde bu ağrıları simetrik olarak hissetmesi olağandır. Fakat bu kronik olan ağrıları daha çok sırt bölgesinde ve boyun kısmında hissedecektir. Bu ağrının seviyesi zaman zaman azalacakken zaman zaman da yükselmesi ile bilinecektir. Fibromiyalji hastalığını yaşamakta olan bir kişinin vücudu ağrılara karşı çok hassaslaşacaktır.

Aşırı bir duyarlı hale gelecektir. Bir dokunuş ya da bir çarpma sonucunda şiddetli ağrıları meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Kişinin sürekli olarak kendisini yorgun hissetmesi görülebilir. Sabah uyandığı zaman kaslarında bir sertlik olağandır. Uyku kalitesinde düşme meydana gelecektir. Ağrıları onun uyumasına engel olacağı gibi şiddetli bir baş ağrısı da yaşaması söz konusu olacaktır.

Tedavisi

Fibromiyalji hastalarının mutlaka tedavisini yaparken kişinin depresyonda olmadığına inanması gerekmektedir. Bu ağrılarının fiziksel nedenlerden dolayı kaynaklandığını öğrenmesi gerekmektedir. Kişiye her zaman için doktor tarafından bir takım egzersizler verilecektir. Bu egzersizler haftanın 3 günü yapılması gerekmektedir. Ağrısı çok şiddetli olan hastalara kas gevşetici ve ağrı kesici gibi ilaçların reçete edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında epilepsi ilaçları da hastalara reçete edilerek geçirmiş olduğu ağrıların dinmesini sağlamak gerekmektedir. Bir grup antidepresan ilaçları da hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Bazı yedikleriniz son derece iyi gelecekken bazı yedikleriniz ise sizi kötü edecektir. Bu hastalara sıklıkla doğal elma sirkesi iyi geldiği gibi limon suyu da iyi gelmektedir. Zerdeçal ise ağrıları dindirmekte ve ağrının azalmasında yardımcı olduğu için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Özellikle de uyku sorunu ağrıları nedeniyle yaşamakta olan kişilerin her zaman stres altında olacağı için papatya çayının dinlendirici etkisi vardır. Bu nedenle de sizler bu çayı da akşamları uyumadan önce yaparak içmeniz de sağlığınıza son derece faydalı olacaktır.

Fibromiyalji hastaları için düzenli ve uygun beslenme her zaman için önemlidir. Bu nedenle de kişi yaşam şeklini değiştirmesi gerekmektedir. Bazı yediklerimiz ve içtiklerimiz ağrının azalmasına neden oluyorken, bir takım yediklerimiz ve de içtiklerimiz ise ağrının son derece artmasına neden olmaktadır. Kahve ya da alkol her zaman için hastaların ağrısının artmasına neden olmaktadır. Yedikleri ve içtiklerini not alarak kişinin vücudunda ağrıyı arttıracak besinlerden her zaman için uzak durması gerekmektedir.

Kaplıcaların Önemi

Bu kaplıcalar Fibromiyalji hastalarının tedavisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kaplıcalar her zaman için etkili olduğu bilinmektedir. Fibromiyalji hastalarında her zaman tansiyon ya da şeker gibi hastalıklarında görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle de yandaş hastalığı olan kişilerin Fibromiyalji ağrısına kaplıcalar iyi gelirken diğer hastalıklarını kötü etkilemesi mümkün olacaktır. Bu nedenle de muhakkak doktor kontrolü şart olmaktadır. Hastalığın tanısının konulması son derece zor olmaktadır. Ağrıları ile doktora başvuran 100 hastanın sadece iki tanesine Fibromyalji tanısı konulabilmektedir. Bu nedenle de sizler deneyimli bir doktora gitmeniz gerekmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle