Fibromiyalji Ağrı Noktaları En Çok Nereler Ağrır

Kronik gerçekleşmekte olan kas ağrısı, yorgunluk ve uyku bozuklukları yaşayan kişilerin vücutlarında bir takım noktalarında gerçekleşecek olan hastalıktır.

 Fibromiyalji Ağrı Noktaları

Fibromiyalji hastalarında kronik olarak yaşadıkları ağrı olmaktadır. Bu ağrılar kısa dönemli olacağı gibi aynı zamanda da uzun dönemli bir hastalıkta olabilir. Vücudumuzda bir bölgenin ağrısı rahatsız edici bir durum olmaktadır. Bu his beynin uyarılması sonucunda meydana gelecek ve bazı zamanlarda saatlerce, bazen günlerce ve hatta aylarca bile sürebilecek bir ağrıdan bahsediyoruz. Fibromiyalji hastalarında ağrı her zaman için değişik bölgelerden meydana gelmeyecektir. Vücudun bazı noktalarında neden olacaktır. Bu ağrılar daha çok egzersiz yapma sonucunda kaslarınızda oluşan ağrı gibi çekilen bir kas ağrısı hissedeceğiniz gibi bazı zamanlarda kaslarda titreme meydana gelecektir. Bazı kişilerde derin bir bıçaklama hissi oluşacak kaslarda yanma meydana gelecektir. Bu tür ağrılar nedeniyle de kişinin uyuması zorlaşacağı gibi egzersiz yapması da imkansız bir hal alacaktır.

İyileşme noktaları da bulunmaktadır. Bu noktalar daha çok kaslar, tendonlar ve kemikler olmaktadır. Bu bölgelere dokunulduğu zaman çok ağrı hissedilecektir. Daha çok dirsekler ve omuzlarda hissedilen ağrılaryüzeysel olmaktadır. Bu ağrı keskin bir şekilde kendisini hissettirmesi ile bilinmektedir. Daha çok zonklama görülerek bir ağrı kendisini hissedecektir. Bu ağrı bir yerde başlayıp diğer bölümlerde de hissedilmesi söz konusu olacaktır. Bu hassas noktalar en çok derinin yüzey kısmında görülmektedir. Çok acı verecektir ve kişi sürekli olarak kendisini çok yorgun hissedecektir. 

Nasıl Oluşur

Bu hastalığı yaşamakta olan kişilerin ana belirtileri her zaman için ağrı olmaktadır. 20 ile 50 yaş aralığında olan kadınlarda görülmekte olan bir tür ağrılı hastalık olmaktadır. Ağrı tek bir yerde olacağı gibi aynı zamanda da vücudun tüm bölgelerinde de hissedilebilir. Bu ağrının daha çok kaslarda olması nedeniyle boyun bölgesinde ve de omuzlarda başlaması ve daha sonradan diğer bölümlere de yayılması söz konusu olacaktır. Bazı hastalarda eklemlerde hissedemeyecek olsa da bazı hastalar bu ağrıyı eklemlerinde de hissedecektir. Fibromiyalji hastlarında cilt her zaman için dokunulduğunda daha da hassaslaşmış olacaktır. Ağrının her zaman için tüm vücutta hissedilecek olması neticesinde bir yanma da söz konusu olabilir. Bu nedenle de kişinin kendisini daha da yorgun hissetmesi söz konusu olacak ve fiziksel aktivitelerinde de sınırlama meydana gelmesi söz konusu olacaktır.

Fibromiyalji tanısı konulmuş bir hastanın ağrıya karşı çok hassas olması ile bilinmektedir. En az18 ağrılı noktası içerisinde 11 tanesinde ağrının görülmesi söz konusu olacaktır. Daha çok boyun, omuzlar, dirsekler, kalçalar, diz kapağı ve sırtında kişinin şiddetli ağrılar olacak ve bu ağrılar üç ay boyunca da geçmeyen türden ağrılar olmaktadır.

Belirtileri

Fibromiyalji hastalarında sıklıkla yorgunluk ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında şiddetli ağrılar meydana gelmesi sebebi ile sıklıkla kişide uyku bozukluğunun da meydana geleceği bilinmektedir. Bu hastalığı yaşamakta olan kişilerin yaklaşık olarak üçte birinde depresyon şikayeti göstermektedir. Baş dönmesi, ağızda kuluk, sancılı adet görme, denge problemleri ve migren sıklıkla görülen belirtiler arasında olmaktadır.

Hastanın daha çok sabahları kalktığı zaman kaslarında bir katılık hissetmesi mümkün olacaktır. Bu sertlik bazen 20 dakika içerisinde sona erecekken bazen de bütün bir gün boyunca kişide kaslarında sertlik görülebilir. Ellerde ve yaklarda karıncalanma ve yanma olacaktır.

Bu ağrılar aniden şiddetli bir şekilde ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Akut ağrıların süresi yaklaşık olarak iki hafta içerisinde geçmesi ile bilinmektedir. Eğer ki ağrı kronik bir hal alması sonucunda bunun sonucunda kişinin beynine gidecek sinyaller nedeniyle kişinin rahatsızlıklar yaşaması mümkün olacaktır. Kişide son derece düşük bir enerjinin olmasına neden olacaktır. Kaslarda ağrı meydana geldiği zamanlarda hormonal olarak anormallikler söz konusu olacaktır. Duygudurum bozukluğu yaşayacak olduğu gibi zihinsel olarakta kişi kendisini yorgun hissetmesi söz konusu olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 1,75 out of 5)
Loading...
Yorum ekle