Fibromiyalji Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kas ve eklemlerde oluşan ağrı, halsizlik, depresyon, uyku sorunlarının ve diğer semptomlarında var olduğu bir hastalıktır.

Fibromiyalji

Kemikleri ve kasları etkilemekte olan yaygın bir hastalık olmasına rağmen sıklıkla yanlış teşhisin konulduğu bir hastalık olmaktadır. Sıklıkla kaslarda oluşan ciddi bir ağrı ve eklemlerde ki ağrının yanında bir de kişinin kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesidir. Tedavisi olmayan bir hastalık olması sebebiyle hastanın rahatlaması için ona ilaç, egzersizler, stresten uzak kalması ve beslenme alışkanlığını değiştirmesi tavsiye edilmektedir. 

Kadınlarda daha sıklıkla görülmekte olan bir hastalık olmaktadır. İltihaplı eklem romatizması yaşayan ya da başka bir enfeksiyon rahatsızlığı yaşamakta olan acılı bir hastalığınızın olması sonucunda oluşabilir. Sürekli olarak kendinizi endişeli hissediyor ve kendinizi stres altında hissediyorsanız, depresyon gibi bir ruh hali içerisindeyseniz sizlerde de görülebilir. Hareketsiz bir yaşama sahip olanlarda da görülmektedir. Bu ndenle de egzersiz yapmanın bu hastalar için çok ayrı bir yeri bulunmaktadır. 

Belirtileri

 • Bu hastalık her tarafın ağrımasına neden olmaktadır;
 • Kaslarda ağrımanın olması;
 • Kaslarda yanma ve titremenin görüldüğü;
 • Düşük ağrı eşğine sahip olunması;
 • hassas noktaların oluşması;
 • Sürekli olan yorgunluk;
 • Ağrılardan kaynaklı olan sürekli olan bir uykusuzluk,
 • Kişiinin kendisini sürekli sinirli hissetmesi veya depresyonda hissetmes.

Fibromiyalji hastalığı sıklıkla kireçleme hastalığı ya da tendinit ile benzerlikleri olan bir hastalık olmaktadır. Ancak tek bir yerde ağrıyı hissetmezsiniz. Tüm vücudunuz içerisinde ağrının ve de sertliğin olduğunu hissetmeniz söz konusu olacaktır. Bunların dışında da bazı semptomların görülmesi söz konusu olacaktır.

 • Kişi şişkilik hissi, kusma, kabızlık göbek ağrısı gibi metabolizma sorunları yaşaması mümkündür;
 • Şiddetli bir baş ağrısı;
 • Ağız kuruluğu;
 • Soğuğa, ısıya ve sese karşı oluşan duyarlılık;
 • Vücudun belli bölümlerinde yüz, kollar, eller ve bacak gibi yerlerinde uyuşukluk ya da karıncalanma hissedecektir.

Teşhis

Bu hastalık için ilk öncelikle ramotoloji bölmüne ardından da fizik tedavi bölümüne gitmeniz gerekecektir. Doktorunuz tarafından şikayetleriniz dinlenecek ve sizin geçmişte yaşadığınız hastalıklar öğrenecektir. Aileniz hakkında da sorular soracak ve ailenizde bu hastalığın olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Fibromiyalji hastalığını test etmek için bir görüntüleme sistemi ya da kan testi olmaması nedeniyle sizin diğer hastalıklarla karıştırmamak için bazı görüntüleme testleri isteyeceği gibi bir takım kan tahlilleri de yaptırmanızı isteyecektir. Çünkü bu hastalık sıklıkla iltihaplı eklem romatizması ile ve lupus gibi hastalıklarla karıştırılmaktadır. Eğer ki testlerde herhangi bir şey çıkmadığı zamanlarda sizlerin ağrınıza neden olan bu hastalığın teşhisini koyabilmek için yaşamakta olduğunuz ağrılarınızın en az 3 aydır devam ediyor olması söz konusu olmalıdır.

Ağrı kendisini çok derinden hissettirecektir. Zonklama ile kendisini hissettirecek olduğu gibi aynı zamanda da kaslarında ve tendonlarında ki bağlarda da bu ağrıyı hissetmesi görülecektir. Ayrıca ağrı vücudun her tarafında seyahat halinde dolaşabilir. Vücudunuzda bazı noktalar çok hassaslaşacaktır. Bu noktalara dokunduğunuz zaman ağrı daha da şiddetlenecektir. Ayağınızı herhangi bir yere çarptığınız zaman ağrısını daha çok hissedecek ve daha uzun bir ağrı yaşamış olacaksınız. Bu hastalık simetrik olmaktadır. Sol dirseğinizde ağrı olması demek sağ dirseinizde de şiddetli bir ağrının olması demek anlamına geliyor. 

Tedavi

Günümüzde bu hastalığın nedeninin bilinmemesi gibi tedavisi de tam olarak bulunmamış bir hastalık olmaktadır. Yapılan tedavi sadece ağrıları azaltma konusunda yardımcı olacak bir takım ilaçların verileceği ve kişinin uykusunun kaliteli olması için kullanacağı ilaçlara dayanmaktadır. Bunun yanında hastalığın iyileşmesi için kişinin haftanın en az 3 günü egzersizler yapması tavsiye edilmektedir. Yaşam tarzı alışkanlıklarının değiştirmesinin yanında aynı zamanda da beslenme alışkanlığını da kişinin değiştirmesi gerekmektedir. Çünkü bazı yediğiniz yiyecekler ağrının artmasına neden olurken, bazı yiyecekler ise sizin ağrınızı azaltma konusunda yardımcı olacaktır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki birçok çalışma fibromiyalji hastalığının tedavisinde egzersizin son derece başarılı olması nedeniyle kişilere doktor tarafıından egzersiz yapmaları önerilecektir. Bazı kişilerin ağrıları egzersiz yaptığı zaman artacak olması nedeniyle egzersiz yapmaktan kaçınmaktadır. Fakat aerobik ya da farklı bir egzersiz ağrının azalmasına ve depresyonun da azalması konusunda yardımcı olacaktır. Düzenli bir şekilde egzersizleri yapabilmek kişinin ruh halinin son derece iyi olmasını sağlayacak ve doğal olarak bu salgılanmakta olan endorfin insanın ağrılarını hafifletme konusunda da yardımcı olacaktır. Egzersizlere bir anda başlanmamalı ve yavaş bir şekilde egzersizleri yapmak gerekiyor. Yorgnluğu en iyi şekilde arttırmak daha fazla acı çekmek istemiyorsanız egzersiz yapmanız önerilmektedir.

Vücudunun her tarafında ağrıyı hissetmekte olan kişiler biraz rahatlamak için alternatif tedavilere başvurmaları sıklıkla görülmektedir. Son zamanlarda sıcağın ağrılar üzerinde olumlu etkisinin olması nedeniyle hastalara kaplıcalar önerilmektedir. Doktor kontrolünde gidecek oldukları kaplıcalar son derece iyi geldiği gibi akupuntur da bu hastalığın ağrılarında dinmesi konusunda son derece yardımcı olmaktadır. Tam olarak kanıtlanmamış olsa da akupuntur cildin belirli noktalarına yerleştirilmektedir. Bu nedenle de beynin kimyasında biraz değişiklik yapacağı için endorfin adlı hormonu salgılaması konusunda da çok başarılı olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle