Fibromiyalji Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Fibromyalji hastalığı insan kemiklerini çok fazla etkilemekte olan ve kasları da etkilemekte olan en yaygın ikinci hastalık olmaktadır. Klasik ağrıları içerisinde kas, eklem ağrısı ve yorgunluk belirtileri arasındadır.

 Fibromiyalji Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Bu hastalık ciddi oranda kasları ve kemikleri ciddi bir şekilde etkilemekte olan bir hastalık olmaktadır. Sık sık doktorlar tarafından yanlış teşhis konulan bir hastalık olmaktadır. Bu hastalığın günümüzde tedavisi bulunmamaktadır. Sadece verilen ilaçlar ağrının dinmesine yönelik olan ilaçlar olmaktadır. Egzersiz yapmak ve bir takım gıdaları yemek hastalığın iyileşmesinde söz konusu olacaktır. Doktorlar bu hastalığın sebebini de tam olarak bilememektedirler. Fakat beynin omurilik kordonlarında ağrıların sinirlerden kaynaklandığına düşünülmektedir. Kadınlarda daha sıklıkla görülmekte olan bir hastalık olmaktadır. Romatizma hastalıklarının olması ya da enfeksiyon kapma sonucunda da görülmesi söz konusu olacaktır.

Fibromiyalji

Depresyonda olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Genetik olarakta görülmesi söz konusu olacaktır. Bu hastalığın belirtileri arasında her tarafta hissedilmesi söz konusu olacaktır. Kas ağrısı meydana gelecektir. Hastada sık sık yanma meydana gelecektir. Kaslarda seğirme meydana gelecek ve kişilerde düşük ağrı eşiği oluşacaktır. Sıklıkla kendisine yorgunluk hissi olacaktır. Kişide sürekli olarak uykusuzluk hissi ya da sürekli olarak uyuma meydana gelecektir. Kendisini üzgün hissedecek ya da sinirli hissedecektir. 20 ile 50 yaş arasında kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir.

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji hastalarının normal bir tedavisi olmaması nedeniyle iyileştirmeye yönelik ve ağrının dinmesi için yemeniz gereken ve yememeniz gereken yiyecekler vardır. Bu gıdaları tükettiğiniz zamanlarda sizlere de iyi gelecektir. Aynı zamanda da sizlerin yememeniz gereken yiyeceklerin de olduğunu bilmelisiniz.

Fibromyalji hastalarının diyete muhakkak uymaları gerekmektedir. Bu hastaların her zaman için yemesi gerekenler daha çoğunlukla meyve ve sebzelerden oluşmaktadır. Daha çok hastaların yani etlerden oluşan protenleri almaları gerekmektedir.

Fibromyalji hastaları için en iyi besin kaynağı yeşil sebzelerden oluşmaktadır. Magnezyum kaynağı olmaktadır. İçerisinde çok iyi minerallerin olması ile de bilinmektedir. Sağlıklı besinler yeşil sebzelerden oluşmaktadır.

Protein Ağırlıklı Beslenmelisiniz

Protein almanız gerekmektedir. Bu hastaların fibromiyalji bitkisel tedavi olacaklarsa mutlaka kasların ve de dokularına çok iyi gelecek olan enerji alabilmeleri ve kaslarının düzgün çalışabilmesi için proteine ihtiyaçları olacaktır.

Süt ve süt ürünlerini tüketmeniz her zaman için faydalı olacaktır. Sizler de Organik olan ürünleri tüketmeniz son derece faydalı olacaktır. Özellikle de Fermente gıdalar sağılığınıza son derece faydalı olacaktır. Yoğurt ve kefir içerisinde son derece fazla bulunmaktadır. Ayrıca lahana turşusu da proiyotik gıdalar içerisinde olmaktadır. Bu ilaçlar son derece faydalı olması ile bilinmektedir.

Her zaman için sizlerin de Omega-3 yağ asidi tüketmeniz son derece faydalı olmaktadır. Omega-3 yağ asidi daha çok soğuk su ürünlerinde bulunmaktadır. Bu da iltihaplanmayı ve kaslarda ki ağrının azalmasını da sağlayacaktır. Bu nedenle de sizlerin haftanın belirli günlerinde mutlaka balık tüketmeniz gerekmektedir.

A, C, E vitamini ağırlıklı olarak beslenmeniz sizlerin antioksidanları almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle de sıklıkla meyve, sebze ve bir takım otları tüketmeniz sizlerin sağlığınız açısından son derece önemli olacaktır. Bu vitaminler çok güçlü olduğundan sizlerin vücut direncinizin de çok yükselmesini sağlayacaktır.

Yememeniz Gereken Yiyecekler

Glutenden olabildiği kadar uzak durmanız gerekmektedir. Bu otoimmün sorunlarına neden olacağı için fibromiyalji hastalarını tetiklemesi ile bilinmektedir. Herhangi bir gıdaya alerjiniz varsa bu gıdalardan tamamen uzak durmanız gerekmektedir. Daha çok gluten ve yumurta gibi gıdalara alerjisi olan kişilerin bunlardan uzak durmaları gerekmektedir. Aprıyı ve iltihabı arttıracağı için şekerden uzak durmanız gerekmektedir. İşlenmiş gıdaları asla tüketmemeniz gerekmektedir. Bu gıdalar işlem gördüğü için sizlerin durumunuzu daha da kötüleştirecek kimyasal maddeler içerisinde olmaktadır. Alkol tüketiminden her zaman için kaçınmalısınız. Aynı şekilde kafeinli içeceklerde son derece zararlı olması ile bilinmektedir.

Almanız Gereken Takviyeler

Fibromiyalji hastalarının her gün 500mg magnezyum almaları gerekmektedir. Bu hastalığın mineral eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca magnezyum sinirleri ve de kasların rahatlamasına da yardımcı olması ile bilinmektedir.

Çok ciddi ağrısı olan kişilerin haftanın üç günü en az balık yemeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle de balık yağının çekmekte olduğunuz ağrılarınızı dindirme konusunda yardımcı olacaktır. D vitamin eksikliği yaşamakta olan kişilerin kas ağrısı yaşamasına neden olacağı gibi otoimmun hastalığını da daha da kötüleştirmesi ile bilinecektir.

Çekmekte olduğunuz ağrıları azaltmak için fibromiyalji hastalarının her zaman için lavanta yağı tercih etmeleri gerekmektedir. Bu yağ aynı zamanda da stresi de azaltacak olması nedeniyle kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin yaşam tarzını da değiştirmeleri gerekmektedir. Kas gerginliğini azaltmak için bol bol egzersiz yapmaları gerekmektedir. Ve kişinin stresten uzak durmaları da gerekiyor.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 votes, average: 3,14 out of 5)
Loading...
Yorum ekle