Fibromiyalji Tedavi Merkezleri Neresidir?

Kas ve İskelet sistemini etkisi altına alınan, daha çok kadınlarda görülmekte olan ve günümüzde tam olarak neden kaynaklandığı belli olmayan bir hastalık olmaktadır.

Fibromiyalji Tedavi Merkezleri

 Fibromiyalji

Fibromiyalji hastalığı daha çok kadınları etkilemekte olan ciddi ağrılara ve yorgunluğa bir de depresyona neden olan bir hastalık olmaktadır. Her 100 Fibromiyalji hastasının sadece 2 tanesine doğru teşhis konulmaktadır. Bu nedenle de gidecek olduğunuz hekimin doğru tanıyı koyabilmesi için fibromiyalji alanında uzman olması gerekmektedir. Ülkemizde birçok hastane merkezi tarafından bu hastalığın tedavisinin gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Hastalığı tedavi ederken kişinin doktor tavsiyesine uyması gerekmektedir. Devlet hastanelerinde SGK kapsamında olan bu hastalığı eğer ki özel bir hastanede tedavi edilmesi için başvurduğunuz zaman uygulanacak tedavi yöntemine göre farklılıkların olması söz konusu olacaktır. Ve kişinin 2700 ile 5000 arasında değişen bir ücret ödemesi de söz konusu olacaktır. Ağrıların kronik olması nedeniyle tam olarak tedavisinin olmadığını ve geçen ağrıların bir süre sonra tekrarlayacağını da unutmamak gerekmektedir.

Bakırköy Ağrı Merkezi

Uzm. Dr. Ahmet SÜMEN – Fiziksel Tıp ve Ağrı Uzmanı tarafından fibromiyalji hastalığının tedavisi yapılmaktadır. Hastalığın tanısını koymak için insan vücudunda 18 nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan 11 tanesinde ağrının görülmesi sonucunda hastalığın teşhisi konulacaktır. Herhangi bir kan testi ya da röntgen filminde bu hastalık görünmeyecektir. Tedavisi ise en zor hastalıklardan bir tanesi olduğu için kişinin öncelikle psikolojisini düzeltmek ardından da bir takım ilaçlar ile hastalığın ağrısının hafifletme işlemini yapmaktadır. Daha antidepresan ilaçların yanında ağrının olmaması için nöropatik ilaçlarda hastaya reçete edilmektedir. Bu klinik içerisinde sadece ilaç tedavisi kullanılmamaktadır. Aynı zamanda teşhisi konulmuş hastaya Akupuntur, Nöral terapi, Fizik tedavi ve ESWT şok dalga tedavileri de yapılarak hastalığı giderme konusunda başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 

Medical Park Hastanesi

Kişinin yaşam kalitesinden eden ve kişiyi depresyona sokan, sürekli olarak ağrısının olmasına neden olan ve daha çok genç kadınlarda görülmekte olan bu rahatsızlık için Medical Park Hastanesinde ki uzman Romatoloji uzmanları tarafından tedavisi mümkün kılınmaktadır. Hastanenin ramotoloji bölümüne başvuran bir hastanın muayene edilip diğer hastalıklarla karıştırılmaması için bir takım testlerden geçtikten sonra hastanın bir takım egzersizleri yapabilmesi için fizik tedavi uzmanına yönlendirme işlemi yapılacaktır.

Nöroloji Uzmanı Dr. Emel Gökmen

Kliniği İstanbul Nişantaşında bulunmaktadır. Hastaların şiddetli ağrıları konusunda uzmanlaşmış bir nöroloji uzmanı olmaktadır. Hastalığın tedavisinde uzun yıllar boyunca çalışmış ve hastaların yaşam alanı bakımından şikayetleri dinlendikten sonra hastalığın tanısı konulmaktadır. Hastanın bilinçlenmesi için kişiye hastalık detaylı olarak anlatır ve beslenme alışkanlıklarının değiştirmesi konusunda yardımcı olduğu gibi hastanın psikolojisini de değerlendirecektir.Bunların sonucunda uygun tedavi yolu seçilecek ve hastalığın tedavisine başlanacaktır.

Memorial Hastanesi

Hastalığın tedavisinde uzman olan romatoloji uzmanları tarafından hastalık değerlendirilmektedir. Daha sonradan hastaya bilgi verildikten sonra işinde profesyonel olmakta olan fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne sevk edilmesi gerekmektedir.

Kronik ağrıların ve yorgunluğun giderilmesinde en büyük etkinin kişinin yapacak olduğu egzersizler ve fizik tedavi ile iyileşecek olması nedeniyle tedaviye başlanır. Hastaneye başvuran kişilerde eğer ki depresyon veya stres görüldüğü zamanlarda bunun için bir psikoloğa da yönlendirilebilir. 

Memorial hastanesine bu hastalık için başvurmakta olan kişilerle doktor arasında bir iş birliği sağlanmaktadır. Birçok yöntem kişinin ağrısını dindirme konusunda uygulanmaktadır. Her kişinin ağrısı farklı yerlerde olacağı gibi farklı boyutlarda da ağrısının olması ve süresinin uzun ya da kısa olması da hastalığı değerlendirip tedavisi için uygulanması gerekecektir. Ozon tedavisi başta olmak üzere, özel masajların yapıldığı v hastanın egzersiz tedavileri uygulandığı bir yöntem ile kişinin ağrılarını yok etmek planlanmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle