Fibromiyalji Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Henüz nedeni bilinmeyen ve vücudun iki tarafında da simetrik olarak kendisini gösteren kronik ağrıların meydana geldiği hastalık olan fibromiyalji hastalığında kullanılan ilaçlar

 Fibromiyalji Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

 Fibromiyalji Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Fibromiyalji hastalığı kas sistemi ile iskelet sistemini etkilemekte olan, hastalığı yaşamakta olan kişilerde yoğun bir depresyon yaşaması, ağrıları nedeniyle uyku bozukluklarının olduğu, sabahları uyandıkları zaman sertlik ve yorgunluk hissettikleri kronik ağrılar yaşadığı bir hastalık olmaktadır. Kadınlarda daha sıklıkla görülen bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmediği gibi tedavisi de günümüzde bulunmamaktadır. Egzersizlerle, beslenme şeklini değiştirmekle ve aynı zamanda da kişinin doktor tarafından vermiş olduğu bazı ilaçlar ile ağrısının rahatlaması mümkün olacaktır. 

Hastalığın tedavisinin olmaması nedeniyle verilecek ilaçlar hastada sadece rahatlama sağlayacaktır. Bu nedenle de birçok hasta alternatif tıp tarafından var olan bitkisel tedavi yollarını denemektedir. Doktor tarafından reçete edilmekte olan bu ilacın yanında mutlaka kişinin egzersiz yapması ve hareketli olması istenmektedir.

Özellikle de son zamanlarda yapılan araştırmalar kişinin sıcak uygulamasına olumlu yanıt verdiği için kaplıca tedavisi de önerilmektedir. Bu hastalık tedavisi için daha çok antidepresanlar, anti-enflamatuar etkisi olan ilaçlar, antiepileptikler çok sayıda kullanılması ile bilinmektedir. Hastalığın hareketsiz kaldığı zaman daha da şiddetlenecek olduğundan hastanın mutlaka fizik tedavi görmesi gerekmektedir. Hastalığın iyileşmesinde ve kişinin ağrılarını durdurma konusunda manyetik alanlar ve kriyoterapinin de çok etkili olduğu düşünülmektedir. Kaslarında şiddetli bir şekilde kasılma olan ve kaslarda titreme görülen kişilere doktor tarafından her zaman kas gevşetici reçete edilmektedir.

 

CYMBALTA 30 MG

Hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaçtır. Etkin maddesi duloksetin olmaktadır. Hastaların şiddetli ağrıları sonucunda ortaya çıkmakta olan ağrıları dindirme konusunda yardımcı olacağı gibi kişinin depresyonda olması sonucunda da duygu durumuna her zaman için iyi gelecek bir ilaç olmaktadır. Tedaviye başlanmasının ardından yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde etkisini gösterecek ilacın içerisinde 28 tane bulunmaktadır. Normal reçete ile satılmaktadır.

LYRICA 150 mg

Fibromiyalji ilacı antiepileptikler arasında olan ve etken maddesi Pregabalin olan doktor tarafından reçete edilmesi gereken bir ilaçtır. Fibromiyalji hastalarında oluşan huzursuzluk ve stres sonucunda bir depresyon yaşadıkları zaman doktorun vereceği ilaçlar arasında olmaktadır. Nöropatik ağrı hissetmekte olan kişilere de verilmektedir. Kronik ağrıları olan kişilerin hastalığında ağrılarını hafifletmek için kullanılmaktadır. Özellikle de uyku sorunu yaşamakta olan kişilerin, kendisini yorgun hisseden kişilerin hayatı içerisinde devam edebilmesi için reçete edilmektedir.

Laroxyl 25 mg

Hastalığın tedavisinde Trisiklik ilaçlarda kullanılmaktadır. Amitriptilin etkin maddesi olan bu ilaç kişilerde depresyon görüldüğü zaman verilmektedir. Yan etkileri arasında ilk zamanlarda kişilerde ciddi bir uyuşukluk görüleceği gibi baş dönmesi, ağızda kuruluk ve taşikardi ilacın ilk zamanlarda yapabilecek olduğu yan etkiler arasında olmaktadır.

Triptilin 10 mg

Kişinin kendisini stresli hissetmesi sonucunda oluşacak kaygı bozukluklarında ve depresyonda olması sonucunda ciddi oranda hayatını etkilediği zaman doktor tarafından reçete edilmektedir.

TOFRANIL 25 mg

Kişilerin depresyon ve duygudurularında aşırı stresli olduğu zamanlarda kullanılmakta olan etkin maddesi İmipramin olan bir ilaçtır. Fibromiyalji tedavsinde de başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle kullanılmakta olan bir ilaç türüdür. Ağız kuruluğu ve kilo artışı yapması ile bilinmektedir.

NEURONTIN 600 mg

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde de kullanılan antiepileptik bir ilaç olmaktadır. Nöropatik yani ağrı tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmakta olan kişinin ağrı hissini hafiflemesini sağlayacak ve kişilerde hissizlik, zonklama, acı, kramp, kasların titremesi gibi durumlarda etkisini gösterecek bir ilaçtır. Gabapentin etkili olan bu ilaç doktor tarafından yazılması gereken bir ilaç olmaktadır.

CONTRAMAL 100 mg

Bu ilaç ülkemizde yeşil reçete ile satılmakta olan takibi zorunlu bir ilaç olmaktadır. Damla şeklinde kullanılmaktadır. Kişinin şiddetli ağrılarını dindirmek için içecek olduğu sakinleştirici etkisi olan ve Tramadol etkin maddesine sahip olan bu ilacı başlarken her zaman en düşük doz tercih edilmelidir. 12 yaş üzerinde olan yetişkinlerde kullanımı uygundur. İlacın kullanması doktor tarafından verilen doza uygun olacak şekilde bir şekerin üzerine damlatmak sureti ile ya da suyun içerisine doktorun söylediği şekilde damlatılarak içilmesi gereken bir ilaç türüdür.

NEXETIN 20 mg

Duloksetin etkin maddesine sahip olan antidepresanlar grubu içerisinde olan normal reçete ile yazılarak kullanılacak bir ilaç olmaktadır. Fibromiyalji hastalarının günlük hayatları içerisinde depresyon tanısı konulması ve şiddetli ağrılarının olması sonucunda verilecek bir ilaçtır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle