Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji, kişinin vücudunun belirli bölgelerinde simetrik olarak var olan ağrının sonucunda kişinin yorgunluk hissetmesi ve ruh halinde olan değişikliklerin olduğu kas iskelet hastalığı olmaktadır.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji kas iskelet sistemini etkilemekte olan daha çok 25 ile 60 yaş arasında kadınlarda görülen günümüzde nedeni bilinmediği gibi tedavisininde henüz olmadığı bir hastalık olmaktadır. Her ne kadar tedavisi günümüzde tam olarak gerçekleşmiyor olsa bile kullanılmakta olan ilaçlar, yapılmakta olan egzersizler ve stresten uzak kalmak ile hastalığın belirtilerini hafifletmek bizlerin elinde olmaktadır. İlk belirtisi her zaman için ağrı olmaktadır. Kaslarda şiddetli ve kronik bir ağrının olması, yanma ve kaslarda titreme meydana gelecektir. Kişinin vücudunda çok hassaslaşmaya başlayacaktır. Kişilerin vücutlarında dokundukları yerde ağrı hissedecektir. Stres altında olduğunu düşünecek ve sürekli var olan bir depresyon yaşamasına da neden olacaktır. Kişinin ağrıları nedeniyle uyku sorunlarını da ciddi olarak yaşaması söz konusu olacaktır. Endişeli hissetme ve sürekli olarak kendisini üzgün hissetmesine de neden olacaktır

Teşhis

Hastalığın teşhis etmek çok zor olmaktadır. Fibromiyalji hastası olan 100 kişiden ikisine sadece bu tanı konulmaktadır. Bu hastalığı görüntüleyecek bir bir şey olmadığı gibi herhangi bir test yaparakta hastalığın teşhisi konulamamaktadır. Fakat bu hastalık ile karıştırılmakta olan birçok hastalık vardır. Bunlar iltihaplı eklem romatizması ve lupus gibi tedavisi tamamen başka olan hastalıklar olmaktadır. Kişiyi bu hastalıklardan ayırmak için doktor bir takım testler isteyeceği gibi aynı zamanda da röntgen filminizi de istemesi söz konusu olacaktır. Bazı hormonlarınızı görmek için kan tahlillerinize de bakmak isteyecektir. Eğer ki bu yapılan testlerden herhangi bir şey çıkmadığı zamanlarda ağrının sizin hayatınızı ne kadar etkilemekte olduğunu ya da ne kadar çok hissettiğinizi anlamaya çalışması gerekmektedir.

Tanı

Hastalığın tanısını koyabilmek için bu ağrıların en az 3 ay boyunca devam etmesi ve ağrıların simetrik olarak vücudun iki tarafında da olması gerekmektedir. Bu ağrı noktaları toplamda 18 tane olmaktadır. Kişinin ağrılarını 11 yerinde hissetmesi gerekmektedir. Bu ağrılar şu yerlerde görülmektedir. Boynun en arka kısmında sağ ve sol tarafında, Boynun ön kol kısmında sağda ve solda aynı anda görülmesi gerekmektedir. Köprücük kemiğinin hemen altında göğsün sol ve sağ tarafı gibi yerlerde aynı anda görülmesi gerekmektedir.

Tedavi

Bu hastalığın nedenleri bilinmediği gibi ciddi araştırmalar yapılması günümüzde hala devam etmektedir. Sebepleri ve hastalığı yaşamakta olan kişilere ne kadar zarar verdiği konusunda çalışmalar devam etmektedir. Fibromiyalji hastasına uygulanacak tedavi yöntemleri daha çok kişinin yaşamakta olduğu belirtileri en aza indirmek olacaktır. Kimyasal olarak kullanılacak ilaçlar geçici olarak bir rahatlama sağlayacaktır. Bu nedenle de çoğu doktor tarafından reçete edilen antidepresanlar, ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerin yerine haftanın üç günü egzersiz yapmak, stresten kaçınmak, masaj yapmak ve dengeli beslenmek daha rahatlatıcı olmaktadır. Eğer ki büütün bunları yapmasına rağmen kişinin ağrılarında azalma olmadığı zamanlarda antidepresan ya da kas gevşetici verilmesi gerekmektedir.

Hastalığın teşhisi konulduğu zaman, hastaya mutlaka bu yaşamakta olduğu ağrıların kronik olduğunu ve hastalığını bilgilendirmek gerekmektedir. Birçok çalışma yapılan hastanın üzerinde egzersizin ve fizik tedavinin de son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle de Fibromiyalji teşhisi konulan bir hastanın romatoloji doktoru tarafından fizyoterapiste hatta bazı zamanlarda da psikiyatri uzmanına da yönlendirmesi gerekecektir. Özellikle de hastaların uykularında şiddetli ağrıları nedeniyle uyandıkları, uyuyamadıkları düşünülürse kişiye reçete edilecek olan ilaçların içerisinde sakinleştirici ve uyutma özelliği olan antidepresanların verilmesi de söz konusu olacaktır.

Doğru Beslenme

Fibromyaljiyi tedavisinde daha çok kişinin doğru beslenmesi gerekmektedir. Ömür boyu sürecek olan bir diyete girmelidir. Sigara ve alkoün yanı sıra kafeinden de uzak durmaları gerekmektedir. Daha çok omega-3 yağ asidi içermekte olan soğuk su balıklarını tüketmesi onun sağlığına fayda sağlamış olacaktır.

Stresten uzak durmanız da ikinci kural olmaktadır. Stres altında kalan kişilerin ağrılarının daha da şiddetli olduğu veya ağrıya neden olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle de kişinin mutlaka stresten uzak kalması kronik olan ağrılarını dindirme konusunda başarılı olacaktır.

Yaşanmakta olan ağrılara sıcak tedavisi her zaman için iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle de fibromyaljiyi hastalarına doktor tarafından kaplıcalar önerilmektedir. Bu kaplıcalara her zaman için doktor kontrolü içerisinde girmek daha faydalı olacaktır. Ancak şeker ya da tansiyon hastalığınız varsa o zaman sizlere kaplıcalar zararlı olabilir.

Hastalar hem kronik olan hem de çok şiddetli olan ağrılarından kurtulmak için akupuntur yolunu seçmektedir. Bu bazı kişilere iyi geldiği gibi bazı kişilerin ise ağrısını dindirme konusunda başarılı olamamıştır. Bu nedenle de ilaç kullanmak istemeyen kişiler tarafından denenmekte olan bir yol olmuştur. Unutmamalısınız ki bu hastalığı yaşamakta olduğunuz zaman egzersizlerin her zaman için hayatınızda bulunması ve yaşam tarzınızı sizlerin de değiştirmeniz çok önemli olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle