Gut Hastalarına İyi Gelmeyen Yiyecekler

Gut hastalığını eğer ki alevlendirmek istemiyorsanız o halde sizlerin de uymanız gereken bir takım diyet önerileri olacaktır. Asla yememeniz gereken gıdalar sayesinde gündelik yaşamınıza ağrısız devam etmeniz mümkün olacaktır.

Gut Hastalarına İyi Gelmeyen Yiyecekler

Gut Hastalarına İyi Gelmeyen Yiyecekler

Artrip hastalıkları arasında en ağrılarından bir tanesi olan gut hastalığı aslında sizlerin kendinize dikkat etmeniz sonucunda alevlenmeden hayatınıza devam etmenizi sağlayacaktır. Sizlerde bu hastalığı yakından tanır ve bilinçlenmeniz sonucunda tabii ki gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sizlerin uymanız gereken kuralların en başında doktorun vermiş olduğu ilaçları önerildiği gibi kullanmanız olacaktır. Bunun dışında da sizlerin hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilmeniz için yememeniz gereken bir takım besinler olacaktır. Yasaklı listesinden eğer ki yemek yediğiniz zaman alevlenme olanağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Gut ürik asitlerin böbreklerden süzüleren idrar ile dışa atılmaması sonucunda kristallenerek eklemlerde birikir ve bu durumda eklem üzerinde kızarıklık, şişme ve çok ciddi ağrının olmasına neden olacaktır. Sizlerde gut teşhisi konulduğu zaman mutlaka ilaçlarınızla birlikte diyetinizi de yaparsanız yaşam tarzınızda yapacak olduğunuz bu değişiklik sayesinde son derece rahat bir hayat sürmeniz mümkün olacaktır.

Sizlerede gut teşhisi konulduğu zaman diyetisyeninizle konuşarak sizlere uygun olan bir diyet listesi hazırlanmalı ve sizlerin protein almama konusunda bilinçlendirmelidir. Bu hastalığa halk arasında zengin hastalığı denilmektedir. Ve bu hastalığın sürekli bir şekilde et tüketen kişilerde daha sıklıkla görülmesi nedeniyle halk arasında bu ismi almaktadır.

Ayrıca hastaların her zaman için kilo sorunu olmaması da gerekmektedir. Eğer ki obez bir insansanız ve ideal kilolarınızdan fazla kilonuz varsa o zaman sizler de ideal kilonuza inmeniz gereken bir diyet yapmanız son derece önemli olacaktır.

Gut hastalarının yememesi gerekenler

Yüksek purin içermekte olan her türlü gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Bunların içerisinde bira da dahil olmak üzere bütün alkollü içeceklerden her zaman için uzak durmanız gerekmektedir. Deniz ürünleri de yasaktır. Şunları asla tüketmemeniz gerekmektedir. Hamsi, sardalya balığı, ringa, midye, morina balığı, tarak, alabalık, mezgit ve burada daha da saramayacak olduğumuz birçok kabuklu ve ya kabuksuz olan deniz ürünlerini tüketmemeniz gerekmektedir.

Orta Purinli gıdalarda mevcut olmaktadır. Bunları sizlerde haftada bir defa çok az tüketmeniz mümkün olacaktır. Diyet listenizde orta purin gıdalarından bir tanesini az miktarda tüketecek olduğunuzu unutmamalısınız. Orta purin içeren gıdalardan bir tanesi de sığır eti olmaktadır, tavuk, ördek, ve jambonlar da orta miktarda purin bulunmaktadır. Ayrıca kabuklu deniz hayvanlarından yengeç ıstakoz ve istiridye ayrıca karides te tüketmeniz mümkün olacaktır. 

Alkol kullanımından uzak durun

 Her zaman sebzelere önem vermeniz gerekmektedir. Sizlerin ideal kilonunuza da inmeniz için yapacak olduğunuz diyet içerisinde gut hastalığınızı tetikleyecek bir diyet listesinin olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürik asit içermeyen gıdalar tüketerek sizlerin de çok sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilecek olduğunuz konusunda bilgilenmelisiniz. Hayatınız içerisinde her zaman sağlığınıza dikkat ederseniz yediklerinizi özenle seçerek yerseniz o zaman unutmayın ki bu gut hastalığının tekrardan oluşmamasını sağlamış olacaksınız. Her zaman için doktorun vermekte olduğu ilacı düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Fakat bu ilaçları unutmayın ki alkol ile alırsanız sağlığınıza daha kötü etki etmiş olacaktır. Gut hastalarına her türlü alkolün yasak olduğunu unutmamalısınız. Alkol ürük asitin yükselmesine neden olacaktır. Ve böbreklerimizde de yeteri kadar atamadığımız zaman eklemlerde ürik asitin kristalleri nedeniyle gut hastalığı olacaktır. 

Daha çok midenizi yormayacak olan ve sizlerin tükettiğiniz zaman rahat edeceğiniz gıdaları her zaman için tüketmenizde fayda olacaktır. Yüksek yağ seviyesi olan gıdalardan kaçının. Ayrıca tuzunda çok büyük etkisi olduğu söylenmektedir. Bu nedenle de yemeklerinize olabildiği kadar az tuz atarak sizler de gut hastalığınızın bir daha tekrarlanmamasını sağlamış olacaksınız.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle