İltihaplı Eklem Romatizması Bitkisel Tedavi Yolları

Vücudumuzun hareket sistemini sağlayan eklemlerin hareket kısıtlamasına yol açmakta olan ve başka hastalıklarında olmasına neden olan bir romatizma türüdür.

 İltihaplı Eklem Romatizması Bitkisel Tedavi Yolları

 İltihaplı eklem romatizması eklemlerde meydana gelen şişme ve ağrı ile başlayıp daha sonradan hareket kısıtlanmasına ve tutukluk olmasına neden olan var olması ile birlikte gözler, böbrek gibi organları da etkilemesi ile bilinen bir rahatsızlık olmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda vücudun kendi organlarını tanımaması nedeniyle bu organlara savaş açması sonucunda meydana geldiği düşünülmektedir.

Belirtileri arasında hassaslık ilk sırada gelmektedir. Bitkinlik, ateş, eklem bölgelerinde şişme, hareket kısıtlanması, eklemlerde var olan ağrının meydana gelmesi, sabahları uyanınca kişide tutukluğun uzun bir süre sürmesi gibi belirtileri vardır. İltihaplı eklem romatizmasında kişinin eklemlerinde şişmenin ve ağrı ile birlikte o bölge içerisine yanmanında meydana geleceği bir hastalık olmaktadır.

 Rahatsızlığı Yaşayanlar Nasıl Beslenmelidir?

İltihaplı eklem romatizması rahatsızlığı yaşamakta olan kişiler yiyecekler bakımından iyi gelen gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Haftanın en az üç günü balık tüketmeleri gerekmektedir. Romatizma hastalığına Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan gıdaları tüketmek son derece faydalı olacaktır. Daha çok soğuk deniz balıkları olan somon balığı, ton balığı, sardalya, hamsi ve uskumru balıklarını tüketmesi iyi gelmesi ile bilinmektedir. Protein bakımından iltihaplı bölgenin kurumasında son derece faydalı olması ile bilinmektedir.

 Meyve ve Sebzelere Ağırlık Verin

 İltihaplı Eklem Romatizması Bitkisel Tedavi Yolları

Bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar yemek sizlerin hastalığı atlatmakta ve diğer organlara sıçramasını engellemekte fayda sağlayacaktır. Bazı sebze ve de meyveler antioksidan özelliğine sahip olduğundan vücudun doğal savunma mekanızmasını destekleyecek ve sizlerin iltihaplı eklem romatizması yaşadığınız zaman bu sorunu ortadan kaldıracak tarzda gıdalar olacaklardır. Her öğünde sizlerin de sebze ağırlıklı gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Daha çok yaban mersininin vitamin bakımından bol olması nedeniyle her gün tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Bunun dışında ki yiyecekler arasında böğürtlen, kiraz, çilek ve ıspanak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Brokolinin de iltihaplı romatizma hastalığına iyi geldiğini unutmamak gerekmektedir.

Fasulye: Antioksidan özelliğine sahip olan ve antienflamatuar bakımından da zengin olan gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Bu gıdaların başında da fasulye gelmektedir. İltihaplı bölgenin iyileşmesinde son derece fayda sağlayacak olan bir gıda olduğu için iyi gelecektir. Protein içerdiği kadar folik asit ve magnezyum kaynağı olan bir gıda olmaktadır. Demir ve çinko bakımından da zengin olması ile bilinmektedir.

 Zeytinyağı: Yemeklerinize sizler de zeytinyağı kullanmanız son derece faydalı olacaktır. Her öpünde zeytinyağı tüketmeniz demek sizlerin antioksidan bakımından son derece zengin olan bu gıda sayesinde iltihaplarınızdan kurtulacaksınız. Özellikle d salata soslarınıza kullanacak olduğunuz bir yağ türü olmaktadır. Fakat zeytinyağı olarak işlenmemiş saf zeytinyağı tüketmeniz gerekmektedir. Bu nedenle de sızma zeytinyağı kullanmanız her zaman için tavsiye edilmektedir.

Akdeniz mutfağında sıklıkla tüketilmekte olan patlıcan, domates, biber ve patates son derece şifa kaynağı olarak bilinmektedir. İltihaplı eklem romatizması hastalığını yaşamakta olan kişilerin mutfağında bu sebzeleri de kullanmaları son derece tavsiye edilmektedir. İçeriği sayesinde iltihaplı bölgeye son derece faydası olacaktır.

 İltihaplı eklem romatizma hastalığı yaşamakta olan kişilerin işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Sağlıksız yağlar sizlerin, işlenmiş ürünler ve cips, sucuk gibi paket ürünleri son derece zararlı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de sizlerin paketlenmiş ürünler yerine her zaman için taze ürünleri almanız ya da dondurulmuş sebzeleri tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Tuzu hayatınızdan mümkün olduğu kadar çıkarmaya çalışmalısınız. Tuzun yüksek tansiyon başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de tuzu yemekleriniz içerisinde olabildiği kadar az atmanız ve tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle