Eklem Ağrılarının Tedavisi Nasıldır ve Hastalık için Hangi Doktora Başvurulmalıdır?

Eklem ağrılarının tedavisi çok çeşitlidir. Bu konuda önemli olan durum, hastalığın ilerleyişini kontrol altına almak ve kişilerin yaşadığı eklem ağrılarının azaltılmasını sağlamaktır.

Eklem Ağrıları için Hangi Doktora Başvurulur?

Eklem ağrıları için öncelikle ortopedi doktorlarına başvurulmalıdır. Bu süreçte tüm eklem ağrılarının yanı sıra ortopedi bölümüne omurga ve omuz romatizmaları, topuk dikeni rahatsızlığı, nemli havalarda görülen eklem ağrıları, ayak bileği burkulmaları ve bel, boyun, fıtık, kalça ve bacak ağrılarında ortopedi bölümüne başvurulması önemlidir. Genel olarak eklem ağrıları için ortopedi bölümünde hizmet veren doktorlara başvurulur ve bazı görüntüleme tekniklerinden yararlanılarak muayene süreci başlar. Bu süreçte eğer bir vakaya rastlanılıyorsa, hızlı bir şekilde tedavi sürecine geçilmektedir. Çünkü eklem ağrıları ihmale gelmeyen bir ağrıdır ve tedavi edilmezse bu ağrıların şiddeti ciddi anlamda artabilir. O halde sıraladığımız bu sorunlarla ilgili kısa sürede ortopedistlere başvurmalı ve muayene sürecine dahil olmalısınız.

Eklem Hastalıklarının Oluşum Nedenleri

Eklem hastalıkları genetik ya da çevresel olmak üzere pek çok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Çevresel olarak ortaya çıkan eklem hastalıklarında vücut eklemleri ciddi zarar görür. Daha çok virüs ve mikroplar nedeniyle yaşanan bu hastalıklar için erken teşhis çok önemlidir. Genetik durumlara bağlı olarak ortaya çıkan eklem hastalıkları ise kalıtımsal özelliklere dayanır ve kemik ile eklem dokusunda ciddi zararlarla kendini gösterir. Halk arasında romatizmal hastalıklar olarak da adlandırılan bu durum, yumuşak dokuların zarar görmesiyle birlikte kendini belli eder. Ayrıca kireçlenme adı verilen eklem hastalığının ortaya çıkmasıyla da şiddetli ağrılar yaşanabilir.

Eklem hastalıkları genel olarak çene, diz, kol, el, ayak bileği ve kalçada görülür.

Eklem hastalıkları bu nedenlerin yanı sıra dışardan gelebilecek zorlama, darbe ve ezilmelerle de ortaya çıkabilir. Her türlü kırık, ezilme, burkulma ve çıkıklar aynı zamanda enfeksiyon kapma riskine neden olur. İşte bu süreçlerde de erken teşhis önemlidir ve kısa sürede tedavi sürecine geçilmelidir.

Her türlü fiziksel hasarlardan kaçınmak, eklem hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Elbette tüm durumlar genetik faktörlerden kaynaklı değildir. Bununla beraber kemik yapısının güçlenmesi için tüketilecek gıdalara da dikkat edilmesi önemlidir.

Eklem Hastalıkları Tedavisi

Eklem hastalıkları tedavisinin başarılı bir şekilde ilerlemesi için doktor tavsiyelerine dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca başlangıçta ilaç tedavisiyle başlayan süreç daha sonra rahatsızlığın şiddetine göre şekillenebilmektedir. Bununla beraber son zamanlarda teknolojinin gelişimi sayesinde farklı tedavi yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Eklem ağrıları için uzmanların tavsiye edeceği bazı yöntemler, ağrıların şiddetini azaltabilmektedir. Egzersiz uygulamalarıyla birlikte gün içinde yapılacak hareketler, eklemlerdeki ağrıları azaltabileceği gibi tüketilecek olan gıdalar da kemikleri güçlendireceği için bu tür hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltacaktır. Ayrıca kaslardaki gevşemelerin sağlanabilmesi adına eklem ağrıları tedavisine başlanmalıdır.

Eklem ağrıları kronik bir şekilde gelişmiş ise doktorunuz öncelikle sıcak kompres uygulamalarından yararlanmanızı sağlayacaktır. Eğer ağrıların şiddeti buna rağmen artıyorsa bir takım cerrahi müdahalelere başvurulabilir. Bu müdahalelerde kesin başarı sağlanabildiği için hastaların rahatlıkla ameliyat olmasında fayda var.

Ortopedistler, yapacakları tetkiklerde ağrının hangi bölgeyi etkisi altına aldığını belirledikten sonra başlangıç aşaması olan ilaç tedavisiyle birlikte ağrıları azaltmaya başlar. Ağrı kesicilerin kullanılması sayesinde şiddetli ağrıların dozu düşürülebilir. Yine de bu ağrılar devam ediyorsa ve uygulanan egzersiz programlarına rağmen gündelik hayatınız fazlasıyla etkileniyorsa mutlaka cerrahi müdahalelere başvurulmalıdır. Zaten doktorunuz bu konudaki tüm verileri hazırlayarak gerekli işlemleri başlatacak ve sizi de cerrahi operasyon öncesinde bilgilendirecektir. Kemik yapısının düzeltilmesi ve kireçlenmenin önlenmesi adına günümüzde uygulanan cerrahi müdahalelerin son derece başarıyla gerçekleştirildiğini unutmayın.

Her rahatsızlıkta olduğu gibi eklem ağrılarında da kısa sürede etkili sonuçlar almak için erken teşhisin daima önemli olduğunu ve hiçbir rahatsızlığın ihmale gelmediğini unutmamak gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle