Eklem Ağrıları İçin Kullanılan İlaçlar ve Yan Etkileri

Eklem ağrısı birçok hastalıktan ya da yaralanma sonucunda ortaya çıkacak olan bir durum olmaktadır. Ağrının iyileşmesi için doktor tarafından bir takım ilaçlar verilmektedir.

Eklemler kemikler arasında bulunan bağlantıyı oluşturması sonucunda kişilerin hareket etmesini sağlamakta olan organlar olmaktadır. Eklem ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Kişilerin ağrı yaşamasının nedenler kireçlenme, gut hastalığı iltihaplı romatizma hastalığı gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bir yere çarpma sonucunda, bir yerden düşme sonucunda ya da burkulma ve yaralanmalar sonucunda görülmekte olan son derece yaygın olan bir hastalık olmaktadır. 

İlaç İsimleri

Eklemlerde şişme ya da iltihaplanma sonucunda doktora gidildiği zaman doktor tarafından bir takım ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar sıklıkla anti inflamatuar etkisi olan ilaçlar olmaktadır. Yan etkisi az olan ilaçlar olsa da bazılarının yan etkileri de bulunmaktadır.

Kişilerin hayatı içerisinde akut ya da kronik olarak yaşamakta olduğu ağrıları dindirmek için reçete edilen ilaçlar şunlardır.

BENEDAY 250/250/1/300 mg 50 enterik kaplı tablet

Neden Kullanılır: Kişilerde eklem rahatsızlıkları tedavisinde kullanılmakta olan eklem ve çevresinde bulunan yumuşak dokularda ortaya çıkmakta olan iltihabı kurtumak gibi ya da eklem ağrısı, kas ağrısı kramplar gibi ağrılı durumlarda kullanılmakta olan bir ilaç olmaktadır.

Yan Etkileri: Çok yaygın olmasa da seyrek görülse de bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkileri baş dönmesi, terleme ve baş ağrısı gibi yan etkileri görülmektedir. Eklemlerinde bulunan ağrıların yanı sıra kişilerde yandaş olarak şeker hastalığı olması durumunda kan şekerinin normalin altına düşmesi de görüşmektedir. Bazı kişilerde mide ve bağırsak hastalıkları görülmektedir. Ağızda tat bozukluklarının olması da söz konusu olabilir. 

KAMFOLIN 50 gr pomad

Neden Kullanılır: Kişilerde eklemlerde olan sorunlar nedeniyle kullanılmakta olan ağrı kesici analjezik ve iltihap giderici antienflamatuar özelliğine sahip olan bir ilaç olmaktadır. Kireçlenme tedavisinde kullanıldığı gibi eklemlerde bulunan iltihaplarda da kullanılmaktadır. Eklem çevresinde dokularda bululanan iltihaplanmalar ya da oluşan şişkinliklerde de görülmektedir. Ayrıca ezilme ya da burkulma gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Ağrımakta olan bölgeye günde iki ya da üç defa uygulanması gerekmektedir.

Yan Etkileri: Bu yan etkiler kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. el, ayak yüz bölgelerinde şişme, nefes almada zorluk, boğazda yutulma zorlukları çok ciddi yan etkiler olmaktadır. Bunun dışında uygulanma bölgesi içerisinde kızarıklık, tahriş, ağrı, uyuşma ve kaşıntı görünme ihtimali de belirtilmekte olan yan etkiler arasında olmaktadır. 

APRANAX PLUS 20 film tablet

Neden Kullanılır: Kullanılmakta olan ilaç normal reçeteli olan bir ilaç olmaktadır. Anti inflamatuar özelliği olan bir ilaç olmaktadır. Birçok kişilerde eklemlerinde gelişmekte olan ağrıların oluşmasında ve bu ağrıları gidermek amacı ile kullanılmaktadır. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Travma gibi ya da burkulma gibi sonuçlarda ortaya çıkan ağrılar nedeniyle kişilerin kullanması uygun olmaktadır. İltihaplı romatizma hastalıkların tedavisinde de kullanılmakta olan Kodein Fosfat + Naproksen etken maddeli bir ilaç olmaktadır. 

Yan Etkileri: Kişilerde bulunan yan etkiler çok farklı olmaktadır. Deride yaygın olarak kaşıntı olacağı gibi döküntülerde meydana gelecektir. Nefes almada güçlük, göğüs ağrısı, hırıltılı nefes alma, hipertansiyon, karaciğer işlev bozukluğu deride morluklar, burun kanaması ve diş eti kanaması gibi yan etkiler bulunmaktadır. 

ETOL SR 600 mg 10 uzatılmış salınımlı tablet

Neden Kullanılır: Dejeneratif eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılacağı gibi eklem kireçlenmesinde ve eklem iltihaplanmasında da kullanılmakta olan bir ilaç olmaktadır. Eklem hastalıklarının tedavisinde ve romatizmal hastalıklarda da kullanılmaktadır. Alınacak doz günde 1 tane olmaktadır.

Yan Etkileri: Mide ağrısı ve sırt ağrısı sıklıkla görülmekte olan bir yan etkisi olmaktadır. Mide ülseri mide kanaması daha sıklıkla yüksek dozlarda görülmektedir. Kilo alımı ve şişkinlik, Yorgunluk ve baş dönmesi gibi yan etkileri de sıklıkla görülmektedir. 

DEKSALGIN 12.5 mg/1 G 60 G jel

Neden Kullanılır: Normal reçeteli bir ilaç olmaktadır. Eklem ve tendonların travmatik bir şekilde oluşturduğu ağrı sonucunda bulunan bölgede ağrı kesici özelliği sayesinde ağrının yok olmasını sağlamakta olan anti inflamatuar etkisi olan bir ilaç olmaktadır. Bölgede bulunan ağrıyı ve de şişliğin azaltılmasında yardımcı olacaktır. 

Yan Etkileri: Cilt üzerinde kızarıklık, şiddetli kaşınma, sulanma görüleceği gibi kurdeşen de bazı kişilerde görüldüğü bilinmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle