Kol Eklem Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer? – İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Kol eklemlerindeki kemik uçlarının birleşme noktalarının yaralanması, tahriş olması veya iltihaplanması sebepleriyle oluşabilen ağrılar; tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bitkisel tedavi yöntemleri de iyi gelir ve iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Kol Eklem Ağrısı Neden Olur?

Kol eklem ağrısı; spor aktiviteleri, kilo problemleri çeşitli hastalıklar veya kazalardan kaynaklanabilen ve özellikle ileri yaşlardaki kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan çalışmalarda; kişideki psikolojik sorunların da diz ve kollarda eklem ağrılarına neden olabileceği görülmüştür. Ayrıca vücut bütünlüğünü etkileyen kazalar, spor aktiviteleri esnasında olabilecek yaralanmalar, obezite gibi durumlar da ağrılara neden olabilir. Tıbbi destek alındığı takdirde tedavisi mümkün olan bu ağrılar; bitkisel tedavi yöntemleri ile de iyileştirilebilir.

Artrit (Romatoid – Septik)

Çoğunlukla orta yaş üzerindeki kişilerde görülen romatoid artrit; otoimmün bir hastalıktır. Bunun anlamı; bağışıklık sisteminin vücutta bulunan hücrelere saldırarak yok etmeye çalışmasıdır. Romatoid  artrit adıyla bilinen otoimmün rahatsızlıkta bağışıklık sistemi; özellikle ayakları, dizleri ve kolları etkileyerek orada bulunan hücrelere zarar verir. Kollardaki bu hücrelerin zarar görmesi de bacak eklem ağrısına neden olabilir.

Septik artrit adıyla bilinen türde ise; normalde bacak ve kol eklemlerinde bulunmayan zararlı maddeler ve mikropların kan dolaşımı aracılıyla veya yaralanmalar aracılığıyla eklemlere bulaşması söz konusudur. Özellikle hareket ettikçe bacak eklem yerindeki ağrı dayanılmaz bir hal almaktadır. Her iki rahatsızlığın da tedavisi mümkündür.

Bursit ve Tendinit

Bu iki rahatsızlık da bacaklar başta olmak üzere ayak, kalça ve kol eklem ağrısına neden olabilir. Bursit aynı zamanda kesecik iltihabı ismiyle de bilinir ve eklemlerde bulunan tendonları koruyan sıvı dolu keseciklerin şişmesi veya tahriş olması durumudur. Yaralanmalar, aşırı kilo almak veya başka hastalıklardan kaynaklanabilir. En büyük belirtisi ise eklemlerde hissedilen şiddetli ağrıdır. Söz konusu olan bacak ve kol eklem ağrıları; tedaviye başladıktan sonra birkaç hafta içinde iyileşme gösterecektir.

Tendinit ise eklemleri birbirine bağlayan tendonların tahriş olması veya herhangi bir nedenle iltihaplanması durumunda ortaya çıkar. Yaşlanma, eklemlerdeki esneklik kaybı, kaslara aşırı yük binmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Tendinit söz konusu ise bacak ve kol eklem ağrıları hareket ettikçe şiddetlenir.

Kireçlenme

Kol ve bacaklardaki eklemlerin aşınması, deforme olması veya yaralanması sonucu oluşan ve tıp dilinde osteoartrit adıyla bilinen kireçlenme de kol eklem ağrısı hissedilmesine neden olabilir. Kireçlenmede bacaklarda bulunan kemik uçlarındaki kıkırdak yapı zarar görür ve ağrıya neden olur. Ayrıca zarar gören kemikten veya kıkırdaktan parçalar eklemlerde bulunan sıvıya karışarak iltihaplara neden olabilir. Bu iltihaplanmalarda bize bacak ve kol eklem yeri ağrısı olarak geri döner.

 

Kireçlenmeye neden olabilecek faktörler arasında; yaralanmalar, aşırı kilolu olmak ve genetik etkenler sayılabilir.

Kol Eklem Ağrısı Nasıl Geçer?

Kol ve bacak eklem ağrılarından şikayetçiyseniz ilk yapmanız gereken şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak kol eklem ağrısı tedavisine başlamanızdır. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçları kullanmanız ve tavsiyelerine uymanız halinde diz ve bacak eklem yerindeki ağrılardan kurtulacaksınızdır. Doktora gitmeye gerek görülmeyen hafif ağrılarda veya doktorunuzun başlattığı tedaviye ek olarak birazdan anlatacağımız eklem ağrılarına iyi gelen bitkisel kürleri de uygulayabilirsiniz. Kol eklem ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olabilecek seçenekleri anlatmaya başlayalım.

Bal ve Tarçın

Bal ve tarçın; eklem ağrılarına iyi gelen önemli bir karışımdır. Tarçın, içerdiği anti mikrobiyal özellikler nedeniyle kollarda ağrıya neden olan sebeplerin iyileşmesine yardımcı olur. Bal ise antiseptik etkileri nedeniyle iyileşme sürecini hızlandırır.

1 yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı kadar toz tarçını karıştırıp sabahları aç karnına tüketmeniz durumunda kol eklem yerindeki ağrıların iyileşmesi hızlanacaktır.

Zerdeçal

Yapılan çalışmalarda; zerdeçalin gösterdiği etkilerin bir ağrı kesici ilaç olan ibuprofen ile benzerlik gösterdiği görülmüştür. Bu sebeple eklem ağrıları da dahil olmak üzere vücudunuzda hissettiğiniz herhangi bir ağrı için zerdeçal tüketmeyi ihmal etmeyin. Ağrı kesici olmasının yanı sıra iltihap sökücü ve antioksidan etkiler gösteren zerdeçal vücudun zararlı toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

1 litre suya 2 tatlı kaşığı kadar zerdeçal ekleyip 7-8 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra demlenmesini bekleyin.  Ardından isteğe göre bal ekleyip tüketebilirsiniz.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle