Parmaklarda Eklem Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Parmaklarımızı hareket ettirmemizi sağlamakta olan eklemlerimiz kireçlenme nedeniyle ya da bir travma alması sonucunda ağrıması normaldir. Bunun için sizler de bir takım bitkisel ilaçları kullanarak ya da egzersizleri yaparak ağrısından kurtulabilirsiniz.

Parmak eklemleri kemikler arasında bağlantıyı oluşturmakta olan hareket etmemizi sağlamakta olan içerisinde kemiklerin birbirini sürtmesini engellemekte olan kıkırdaklar bulunmaktadır. Birçok nedenden ötürü eklemlerimizde ağrı oluşması söz konusu olabilir.

Nedenleri

Eklemlerimizde oluşan hastalıklar nedeniyle ya da kişinin yaralanması sonucunda eklemlerimizde hasar meydana gelecektir. Bunlar kişinin acı çekmesine ve şişliğin oluşmasına neden olmaktadır. Eklemlerde ağrı birçok nedenden kaynaklı olarak meydana geldiği için en sıklıkla kireçlenme hastalığı, iltihaplı romatizma hastalığı, bursit ya da gut hastalığı gibi nedenlerden kaynaklı olarak parmaklarımızda bulunan eklemlerde ağrı meydana gelecektir. Serçe parmağında eklem ağrısı son deece yaygın olmaktadır. Kişilerin yaşının ilerlemesi sonucunda eklemlerinde bulunan kıkırdakların yıpranarak aşınması sonucunda eklemler de ağrının oluşması söz konusu olacaktır. Parmak eklem ağrısı hafif bir süreç olacağı gibi aynı zamanda da kişilerde kronik olması da söz konusu olacaktır. Birkaç hafta boyunca devam eden ağrı akut diye adlandırılmaktadır. Eğer ki ağrı birkaç hafadan daha uzun sürüyorsa o zaman kronik bir ağrı olması söz konusu olacaktır. Doktora gidildiği zamanlarda ilk olarak şikayetler dinlendikten sonra ağrının neden olan hastalık araştırılacaktır.

Tedavi

Doktora giden bir kişi hastalığın teşhisi sonucunda tedaviye başlanacaktır. İbuprofen bazlı ilaçlar verileceği gibi aynı zamanda da anti inflamatuar etkisi olan ilaçlarda serçe parmaklarında oluşmakta olan ağrının ve de iltihabın kurutulmasında yardımcı olmaktadır. Parmak eklemlerinde oluşmakta olan ağrı nedeniyle kişi zor zamanlar yaşadığı için ilaçlar yanı sıra fizik tedavi hareketleri de doktor tarafından verilecektir. Bu hareketler sayesinde kişiler parmaklarına yeteri kadar esnekliği kazanılması için yapılacak hareketler olmaktadır. Fakat kullanılmakta olan ilaçlara ve fizik tedaviye rağmen eğer ki kişinin ağrılarında biraz azalma olmadığı zamanlarda eklem içerisine kortizon enjekte edilmesi söz konusu olacaktır. Bu kortizonun yan etkileri olması nedeniyle de kişilere 3 kereden fazla uygulanması söz konusu olmayacaktır. Çünkü kemiklerde erimeye neden olacaktır.

Bir süre sonra kişinin ağrılarında artma meydana gelecekse ya da ağrılarında azalma olmadığı zamanlarda eklemlerin ağrısını dindirmek için en son çare olarak kişilere cerrahi yöntem uygulanması da söz konusu olacaktır. 

Bitkisel Çaylar

Isırgan Çayı

  • 3 yemek kaşığı ısırgan otu;
  • 500 gram klorsuz su.

Kaynamakta olan suyun içerisine 3 yemek kaşığı ısırgan otu eklenerek 5 dakika daha kaynatılır. Eklemlerde oluşan ağrının ve eklem iltihabı oluşması durumunda kullanılacak bitkisel çay olmaktadır. Uzun yıllardır halk arasında eklem ağrıları için kullanılmakta olan bu bitkisel çayı sizlerdde arzu ederseniz 1 çay kaşığı bal ilave ederek içimini daha tatlı hale getirmeniz mümkün olacaktır. Çayın günde 3 defa yemeklerden sonra içimi uygun olmaktadır.

Biberiye Çayı

  • 3 yemek kaşığı biberiye;
  • 400 gram klorsuz su.

Doğal ağrı kesici özelliğinin yanı sıra parmak eklemlerinde oluşmakta olan ağrıların ve de iltihabın iderilmesi için son derece sağlığa faydalı olmaktadır. Sizler de bu bitkisel çayı günde iki defa içebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aktardan biberiye almak olacaktır. Su porselen bir çaydanlıkta kaynatılması gerekmektedir. Kaynadığı zaman üzerine biberiye eklenmesi gerekmektedir. 20 dakika boyunca kısık ateş içerisinde kaynatmanız gerekmektedir. Bu çayı sizlerde günde iki defa tok karnına tüketmeniz gerekmektedir.

Bitkisel Merhem

Defne Yağrağı Merhemi

  • 10 tane defne yaprağı;
  • 5 tane ardıç iğneleri;
  • 1 yemek kaşığı tereyağı.

Eklemlerde özellikle de sürtünme nedeniyle ağrı olması durumunda sizler de bu merhemi evde hazırlamanız mümkün olacaktır. Ağrımakta olan parmaklarınıza günde iki ya da üç defa boyunca sürebilirsiniz. Merhemi hazırlamak için defne yaprakları ve ardıç iğneleri bir kabın içerisine konularak iyice ezilmesi gerekmektedir. Üzerine bir yemek kaşığı eritilmiş tereyağı eklenmesi gerekmektedir. Tüm malzemeler karıştırılır ve ağrımakta olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle