El Eklem Ağrısı Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Geçer?

El eklemlerimizde birçok nedenden ötürü ağrının olması söz konusu olabilir. Eklemi çevrelemekte olan tendonların zarar görmesi sonuıcunda ya da kişinin yaralanması gibi nedenlerden dolayı zarar gören eklem akut ya da kronik olarak ağrı olabilir.

El eklemleri elimizi hareket ettirmek için iki kemik ucunun birleştiği alanlar olmaktadır. İçerisinde iki kemiğin birbirine değmesini engellemekte olan kıkırdaklar bulunmaktadır. Zamanla bu kıkırdakların aşınması sonucunda ya da eklemin veya ekleme bitişik dokuların yaralanması sonucunda da oluşacağı gibi bir hastalık nedeniyle de eklemlerimizde ağrı olması söz konusu olabilir.

Nedenleri

Bir eklem vücut bölümlerinin hareket etmesini sağlamakta olan iki kemiğin her zaman için ucunun birleştiği alanlar olmaktadır. İki kemiğin birbirini sürtmesini engellemekle görevli olan yastık görevi görmeke olan kıkırdaklardan oluşan kemikler olmaktadır. Eklem ağrıları eklemin kendisinden ya da bitişik olan dokularının herhangi birinin yaralanmasından ya da eklemlerde oluşan bir hastalıktan kaynaklı olacağı bilinmektedir. Eklem ağrısının kaynaklanma nedenlerinden bazıları şunlardır: eklemlerde bulunmakta olan ligamentlerin bursae denilen dokulayın ya da eklemi çevrelemekte olan dokuların ve tendonların herhangi bir sebepten kaynaklı olarak yaralanması sonucunda ya da bir hastalıktan kaynaklanması mümkün olmaktadır. Yaralanmalar ya da herhangi var olan bir hastalık bağlarda bulunan ligamentlerin kıkırdakların ya da kemiklerin hasarlı olması sonucunda kemikleri etkileyecek ağrılı bir eklemin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca eklemlerde ki bu ağrının oluşmasının nedenlerinden bazıları kireçlenme hastalığı olacağı gibi iltihaplı romatizma hastalığı nedeniyle de olur. Çok nadir görülen tümörlerden kaynaklı olarakta eklemlerde ağrı görülmektedir. 

Eklem ağrısı bir aktivite sırasında sıklıkla kendisini göstermektedir. Hareket ya da basınç sırasında daha da artacaktır. Eklemlerde şişme ve hassasiyetin gelişmesi de söz konusu olacaktır. 

Tedavisi

Eklem ağrısının tedavisi her zaman için altta yatmakta olan hastalığa yönelik olmaktadır. Sorun yaralanma nedeniyle var olan bir travmadan kaynaklı ise ilk olarak kişilere dinlenmesi söylenmektedir. Bunun dışında soğuk uygulamaları son derece iyi gelmektedir. Ve doktor tarafından anti inflamatuar ilaçlar reçete edilmektedir. Doktor tarafından ön görülmesi sonucunda doktorların ağrıya yönelik olarak ilaçlar gerekli olması da söz konusudur. Doktorun eğer ki ağrıya yönelik olarak gerek görmesi durumunda fizik tedavi rehabilitasyon tedavisi de uygulanmasına ihtiyaç duyulabilir. Eklem ağrısına neden olmakta olan bir kireçlenme ya da iltihaplı romatizma gibi bir artrit şekli varsa o zaman yine doktor tarafından anti inflamatuar ilaçlar önerilecektir. Doktorun artrit nedeniyle yönelik olan ilaçlarda önerilecektir. Kişilerde kemik, bağ ve kıkırdak hastalıkları olması sonucunda ise cerrahi tedavi uygulanması da söz konusu olacaktır. 

Bitkisel Merhem

Zerdeçal

  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu;
  • Beş damla hardal yağı.

1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile beş damla hardal yağı karıştırılacaktır. Elde bir hamur kıvamında bir merhem hazırlanması gerekmektedir. El eklemlerinde bulunan ağrının olduğu yere sürülür. Yaklaşık olarak bir saat boyunca eklemin üzerinde bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise ılık suyla yıkanması gerekmektedir.

Zerdeçal tozu anti bakteriyel özelliği olması sebebi ile son derece faydalı olmaktadır. Anti septik özelliği ve anti inflamtuar özelliğinin olması sebebi ile el eklem ağrılarına son derece faydalı olmaktadır. Eklemlerde oluşan iltihaplanma nedeniyle var olan ağrıların giderilmesinde de faydalı olmaktadır. Viral enfeksiyon yaşanması sonucunda kişilerde el ağrılarında son derece etkili olmaktadır. Yapımı ise son derece kolay olmaktadır.

Bitkisel Karışım

Bal ve Tarçın

  • 1 yemek kaşığı bal;
  • 1 çay kaşığı toz tarçın.

1 çorba kaşığı organik bal ile bir çay kaşığı toz tarçın karıştırılmalıdır. Bu karışım her sabah aç karnına tüketilmesi sonucunda el eklem ağrılarına etkili olması ile bilinmektedir.

El eklem ağrısı oluştuğu zamanlarda kişilerin en etkili çözümlerinden bir tanesi de tarçın ve bal olmaktadır. Toz tarçın anti mikrobiyal özelliği olması ile bilinmektedir. El eklemlerinde ağrıya neden olacak bütün enfeksiyonları kontrol altında tutmak için son derece etkili olması ile bilinmektedir. Balın ise antiseptik özellikleri olduğu için tüketilmesi sonucunda kişilerin el eklemlerinde iyileşme süresini hızlandırması ile bilinmektedir. Bu karışımı sizlerin de düzenli olarak tüketmeniz sonucunda eklemlerde oluşmakta olan ağrıların dinmesini sağlayacaktır. 

Bitkisel Kompres

Lahana Kompresi

  • 1 tane lahana yaprağı

Lahananın iç kısmında olan yapraklar kullanılması gerekmektedir. Taze olan bir tane orta büyüklükte lahana yaprağı alınarak haşlanması için kaynar suyun içerisine atılır. 10 dakika boyunca haşlandıktan sonra çıkarılır ve ılıdığı zaman ağrımakta olan el ekleminin üzerine konularak sıcak bir havlu ile sarılması gerekmektedir. Eklem ağrılarına iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Lahana yaprakları her zaman için doğal bir ağrı kesici olması ile bilinmektedir. Ağrıları alması ile mıknatıs görevi görmekte olan bu bitkinin kullanımı son derece kolay olsa da her zaman için lahananın iç yapraklarını kullanmak gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle