Eklem Ağrıları Neden Olur? – Eklem Ağrısına Sebep Olan Faktörler

Eklem ağrısı nedenleri birbirleriyle benzerlik gösterseler de ağrının vücudun hangi bölgesini etkilediğine göre değişkenlik de gösterebilirler. Bu ağrıların nedenlerini; etkiledikleri bölgelere göre inceleyeceğiz.

Eklem Ağrıları Neden Olur?

Vücudumuzdaki kemiklerin birleşme noktaları olan eklemler çeşitli nedenlerle ağrılara sebep olabilirler. Eklemler; iki kemiğin birbirine zarar vermesini önlemek amacıyla kıkırdak bir yapıyla kaplıdır. Bütün eklem ağrılarının ana nedeni bu kıkırdak yapının zarar görmesidir. Bu zarar görme; herhangi bir hastalıktan kaynaklanan enfeksiyon olabileceği gibi eklemin aşırı kullanılmasından kaynaklı da olabilir. Aynı zamanda aşırı kilo alma durumu olan obezite, ekleme aşırı yük binmesi gibi durumlarda kıkırdak yapıya zarar verebilir.

Ağrıların tedavisi ise görüldüğü yere değişkenlik gösterebilmektedir. Ağrıya neden olan faktörün teşhis edilmesi; uygulanacak olan ağrı tedavisi yöntemini belirleyecektir. Herhangi bir ani hareketten kaynaklanan ağrılarda dinlenme ve soğuk kompres tavsiye edilir. Eğer ağrı katlanılamaz boyutlardaysa ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Doktorunuzun gerek görmesi durumunda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi de uygulanabilir. Kişide; kemik, kıkırdak veya bağ dokuları ilgilendiren bir hastalık varsa cerrahi operasyon dahi gerekli görülebilir.

Eklem ağrısı nedenleri; genellikle birbirlerine benzer olsalar da ağrının vücudun hangi bölümünde olduğuna göre değişkenlik de gösterebilirler. Bu ağrıların nedenlerini; etkiledikleri bölgelere göre inceleyelim.

Çene Eklem Ağrısı Nedenleri

Çenede eklem ağrısına neden olabilecek etkenlere örnek olarak sayılabilecek durumlar;

  • Diş rahatsızlıkları
  • Uzun süre sakız çiğneme
  • Aşırı soğuğa maruz kalma
  • Telefonla uzun süre konuşma
  • Psikolojik rahatsızlıklar
  • Sürekli olarak tek taraflı çiğneme
  • Sigara ve pipo kullanımı

Bu gibi durumların yanı sıra çeneyi ilgilendiren her türlü hastalık ve rahatsızlıklar ve enfeksiyonlar da çene eklem ağrısı şikayetine neden olabilir. Bu gibi durumlarda problemin ne olduğunun teşhisi; uygulanacak tedaviyi belirleyecek etkendir. Ağrıya neden olan faktörün ciddiyetine bağlı olarak; ilaç tedavisinin yanı sıra plastik cerrahi de gerekebilir.

Kalça Eklem Ağrısı Nedenleri

Vücuttaki en büyük eklemlere sahip olan kalça; otururken, kalkarken, yürürken yani neredeyse vücudumuzun her hareketinde kullanılmaktadır. Kemiklerin bağlantı noktası olan bu eklemleri korumakla görevli olan kıkırdak yapının zarar görmesi, enfeksiyon bulaşması veya yaralanması gibi nedenler kalça eklem ağrısına neden olabilir.

Yaşlanma, ağır yük taşıma, ani hareketler, zorlama, kireçlenme ve osteonekroz gibi durumlar eklem ağrısına neden olan kıkırdaklardaki bozulmayı hızlandırabilir. Geçirilecek vücut bütünlüğünü etkileyen kazalar da kalça eklem ağrısı sebebi olabilir.

Bacak Eklem Ağrısı Nedenleri

Bacak eklem ağrısı; çeşitli hastalıklar, ani hareketler,  spor aktiviteleri, kilo problemleri veya kazalardan kaynaklanabilen ve özellikle ilerlemiş yaştaki kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Kişideki psikolojik rahatsızlıklar ve stres dahi bacak eklem ve kemik ağrılarına neden olabilir. Ayrıca vücudu etkileyen kazalar, spor esnasında olabilecek yaralanmalar, aşırı şişmanlık gibi durumlar da ağrılara neden olabilir. Genellikle tedaviyle kontrol altına alınabilen bu ağrılar; bitkisel tedavi yöntemleri ile de iyileştirilebilir.

Çoğunlukla orta yaş ve üzerindeki kişilerde görülen romatoid artrit; otoimmün bir hastalıktır. Bunun anlamı; bağışıklık sisteminin vücutta bulunan hücrelere saldırarak yok etmeye çalışmasıdır. Romatoid  artrit adıyla bilinen otoimmün rahatsızlıkta bağışıklık sistemi; özellikle ayakları, dizleri ve bacakları etkileyerek orada bulunan hücrelere zarar verir. Bacaklardaki bu hücrelerin zarar görmesi de bacak eklem ağrısına neden olabilir.

Vücuttaki kemik ve eklemlerin aşınması, deforme olması veya yaralanması sonucu oluşan ve tıp dilinde osteoartrit adıyla bilinen kireçlenme de eklem ağrısı hissedilmesine neden olabilir. Kireçlenmede vücutta bulunan kemik uçlarındaki kıkırdak yapı zarar görür ve ağrıya neden olur. Ayrıca zarar gören kemikten veya kıkırdaktan parçalar eklemlerde bulunan sıvıya karışarak iltihaplara neden olabilir. Bu iltihaplanmalarda bize eklem yerleri ağrısı olarak geri döner.

Kireçlenmeye neden olabilecek faktörler arasında; yaralanmalar, aşırı kilolu olmak ve genetik etkenler sayılabilir.

Sakroiliak Eklem Ağrısı Nedenleri

Vücudun boyun ve sırtın alt bölgesinde ağrıya neden olan sakroiliak eklem ağrısı; koşu yaparken, merdiven çıkarken, dengesiz ağırlık taşırken veya uzun süre ayakta kalma durumunda ortaya çıkabilir. Vücuttaki kemik ve kas yapısındaki bozulmalara bağlı olarak ortaya çıkan sakroiliak eklem yerleri ağrıları; genellikle ilaç tedavisiyle iyileştirilebilen ağrılardır. Sakroilik eklem ağrısı nedenleri arasında; diğer eklem ağrılarında da olan artrit, bursit, psikolojik durumlar ve enfeksiyonların yanında gebelik de yer alır.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle