Kalça Eklemi Ağrısı Nedenleri ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Kalça eklemi ağrılarının birçok nedeni olmakla beraber günümüzde uygulanan ameliyatlarla bu sorunun kalıcı bir şekilde çözülmesi sağlanabilmektedir.

Kalça Eklemi Ağrıları

Kalça eklemi ağrıları gündelik hayatta pek çok insanın başına gelebilen bir rahatsızlıktır. En büyük ekleme sahip olan kalça bölgesi, neredeyse her harekette kullanılmaktadır. Bununla beraber kalça kemikleri arasında bu eklemleri korumak için yastık görevi gören bir kıkırdak tabakası bulunmaktadır. İlgili mekanizmanın olmasına rağmen bazı gerilmeler ve hareketler ile alınan aşırı kilolar, kalça eklemi ağrılarını meydana getirir. Sonuç olarak da aşınma ve yıpranmalar ortaya çıkabilmektedir. Farklı hareketlere maruz kalan kalça eklemlerinin kolayca incinmesi dolayısıyla ortaya çıkan bu ağrıların pek çok nedeni olabilir. Zorlanma ve yaşlanma, kireçlenme, kırılma, iltihaplanma ve osteonekroz gibi durumlarla beraber kalça eklemi ağrıları ortaya çıkabilir ve bu ağrılar için uygulanacak tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Kalça Eklemi Ağrıları Nedenleri

Kalça eklemi ağrıları nedenleri konusunda birçok faktör sıralanabilir. Öncelikle zorlama ve yaşlanma sonucunda ortaya çıkan bu ağrılar gerilme durumlarıyla karşılaştığında eklemler arasında yer alan kıkırdakların yıpranması süreci başlar. Yeteri kadar yıpranan kıkırdaklar, yaşlanmayla beraber artık sürtünmeye başlar ve ciddi eklem ağrıları ortaya çıkar.

Eklem ağrılarının bir diğer nedeni de iltihaplanmalardır. Eklemlerin uygun ve yumuşak olarak hareket etmesini sağlayan ve vücutta bulunan bir sıvı, kalça eklemine salgılanmaktadır. Bu sıvı miktarının fazla salgılanmasıyla beraber yaşanabilecek iltihaplanmalar kalça eklemi ağrılarına neden olabilir.

Kireçlenme durumu da kalça eklemi ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Artrit, kalçayı etkileyen ciddi bir durumdur ve kısa sürede teşhisinin yapılarak tedavi sürecine başlanılması gerekir.

Kalça kırılmaları, eklem ağrılarının bir diğer sebebidir. Yaşlanmanın etkisiyle birlikte bu kişilerde kemik zayıflar ve incelmeye başlar. Bununla beraber olası bir düşme sonucunda kalça kırılmaları yaşanarak son derece ciddi kalça eklem ağrıları ortaya çıkar.

Osteonekroz, kalça bölgesine yapılan kan akışının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir faktördür. Bu durumun kısa sürede tedavi edilmemesi, kalça ekleminde hem ağrılara hem de farklı zararlara davetiye çıkarabilmektedir.

Kalça Eklemi Ağrıları Tedavisi

Kalça eklemi ağrılarında yaşanan durumlarla ilgili bazı tedavi seçenekleri tercih edilebilir. Öncelikle ilaç tedavisinin uygulandığını ve ağrıların bu sayede hafifletilmeye çalışılması sağlanır. Ayrıca bu ilaçlar eklem hasarını da önleyebilmektedir. Bununla beraber doktorun yazdığı ilaçların kemik kaybını azalttığını da söylemek doğru olacaktır.

İltihap sökücü ilaçlar da bu süreçte kullanılabilir. Artritlerin pek çok çeşidi için kullanılan bu ilaçlar ayrıca iltihabı hafifletici özelliktedir. Bu sayede kısa sürede sonuç alınabilir.

Kalça eklem ağrılarını gidermek için bazen doktorlar kortikosteroit kullanımı tavsiye edebilir. İltihaplı kalça eklemi ağrılarında kullanılan bu ilaç daha çok enjeksiyon yöntemiyle kullanılır. Ayrıca analjezikler de bu süreçte başarılı bir şekilde tercih edilebilir. Sadece eklem ağrıları için kullanılan analjezikler, iltihap sökücü kullanmayan hastalara tavsiye edilir.

Kalça eklemi ağrılarının tedavisinde gut ilaçları kullanılabilir. Gut hastalığı için tercih edilen bazı ilaçların kandaki asit düzeyini azaltarak iltihaplanmaları önlediği bilinmektedir. Bu durumda ağrılar için de kullanılabilir.

Kemik kaybını azaltmaya yarayan osteoporoz ilaçları aynı zamanda vücudun yeni kemik üretimine yardımcı olmaktadır. Direkt olarak kalça ağrıları için kullanılmamakla beraber güçlü kemik oluşumları için tercih edilebilir.

Kalça Eklemi Ağrıları için Ameliyat Yöntemleri

Kalça eklemi ağrılarında uygulanacak bazı ameliyatı yöntemleri vardır. İlaçların etki göstermediği durumlarda kullanılan bu yöntemler, total eklem protez ameliyatı, artroskopi, osteotomi ve kalça yüzeyi değiştirme olarak sıralanabilir. Kalça yüzeyi değiştirme uygulamasında hasar gören uyluk kemiğine yeniden şekil verilmekte ve metal bir kaplamayla tutturulmaktadır.

Artroskopi uygulamasında ise küçük bir kameradan yararlanılarak eklem üzerinde açılan küçük bir kesiyle işlem yapılır. Daha çok diz ameliyatlarında kullanılan bu uygulama, kalça sorunları için de tercih edilir.

Total eklem protezi ameliyatı, günümüzde çokça tercih edilen bir işlem olmakla beraber eklem ağrılarında başarılı sonuçlar vermektedir.

Son olarak osteotomi işleminde, kalçanın hasar gören kısmının düzeltilmesi amaçlanır ve artrit sorunuyla karşılaşanlar için son derece önemli bir işlemdir.

Kalça eklemi ağrılarında ayrıca doktorunuzun tavsiye edeceği bir takım egzersizleri de tercih edebilir ve kalça ağrıları için önemli sonuçlar almaya başlayabilirsiniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle