Eklem Ağrıları için Başvurulacak Bölüm ve Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Eklem ağrılarıyla karşılaşan kişiler öncelikle hastanelerin ilgili bölümüne başvurmalı ve gerekli teşhis sürecinin ardından tedavi sürecine geçmelidir. Bu durum, rahatsızlığın ilerlememesi adına son derece önemlidir.

Eklem Ağrıları ve Tedavisi

Eklem ağrıları pek çok kategoride incelenmektedir. Genel eklem ağrılarının yanı sıra ayak bileğindeki burkulmalar, kas kemiklerindeki kırıklar, topuk dikeni, bağ kopmalara ve kas ağrıları da eklem ağrıları adı altında incelenebilir. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde uygulanan yöntemler başlangıçta ilaç tedavisidir. Ancak hastalığın seyrine göre cerrahi müdahalelere başvurulabilir. Bununla beraber uygulanabilecek egzersizlerle de eklem ağrıları tedavi edilebilir. Bu durumların tamamı başlangıçta yapılacak muayene ve sonrasında sürdürülecek tedavi süreci için geçerlidir. Doktorun tavsiyelerine uyarak yapacağınız egzersizlerin yanı sıra kullanacağınız ilaçlar, eklem ağrılarının tedavisinde son derece önemlidir. Günümüz şartlarında gelişen teknolojilerle bu tür ağrılar giderilebilmekte ve başvurulacak cerrahi yöntemlerle de başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Eklem Ağrısı Belirtileri

Eklem ağrısı belirtileri incelendiğinde kalça, bilek, ayak bileği ya da çene bölgesinde yaşanan deformasyonlar ya da zorlanmalarla birlikte ortaya çıktığı görülür. Kişiler zamanla şiddetlenen ağrıların ardından doktora başvurarak gerekli tanının konulmasını sağlamalıdır. İlk belirtilerde bazı travma ve enfeksiyonlar da görülebilir. Ayrıca metabolizma bozukluklarından kaynaklı olarak da bu tür ağrılar ortaya çıkabilir.

Eklem ağrısının genel belirtileri ise şu şekildedir;

  • Kişide meydana gelen hareket güçlüğü
  • Sertlik
  • Ağrı
  • Şişkinlik

Vücudun bazı bölgelerinde yaşanan bu durumlar farklı hastalıkları da etkileyebilir. İşte bu yüzden kısa sürede doktora başvurarak gerekli tedavi sürecinin başlatılması son derece önemlidir.

Eklem Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Eklem ağrısı yaşayan kişiler öncelikle ortopedi bölümünden randevu alarak gerekli muayeneyi olmalıdır. Bu bölümde bacak ve kol ağrılarının yanı sıra lif ve bağ kopmaları, her türden kas ağrıları, tüm eklem ağrıları ve romatizma hastalıklarıyla ilgili tetkikler yapılmaktadır. Yapılacak tetkiklerin ardından tanı konulma süreci başlar ve tedavi süreci de beraberinde başlatılabilir. Kişiler, yaşayacakları her türden eklem ağrılarının tespiti için mutlaka ortopedi bölümüne başvurmalıdır.

Eklem Ağrılarında Tedavi Yöntemleri

Eklem ağrılarında tedavi süreci oldukça başarılı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Aktardığımız üzere doktor muayenesinin ardından ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Fakat hastalığın ilerlemesi durumunda ilaç tedavisi yerine direkt olarak cerrahi müdahalelere başvurulabilir. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi daha çok eklem ağrılarının azaltılmasında tercih edilir.

Eklem ağrıları için uzmanlar daha çok bilinçli bir şekilde egzersiz yapılmasından yanadır. Bu süreçte hastanın eklem beslenmesine dikkat etmesi ve metabolizmaya faydalı olan yiyecekleri tüketmesi de önemlidir. Ayrıca zorlayıcı hareketlerin eklemlere ciddi zararlar verdiği de bilinmektedir. Bu yüzden eklemleri zorlamamak adına doktorun tavsiye edeceği egzersiz uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

Eklem ağrılarının tedavisindeki asıl amaç, eklem çevresinde bulunan kasların güçlendirilmesini sağlamaktır. Bu durumda bazı destek fonksiyonları geliştirilmekte ve kaslarda gevşemeler sağlanabilmektedir. Sıcak  ve soğuk kompres uygulamaları en çok önerilen uygulamalardan biri olarak tercih edilir. Ayrıca ultrasonik tedavilerin de metabolizmayı iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Kronik eklem ağrılarında sıcak uygulamaların daha çok etkili olduğu da bilinmektedir. Yaşlılarda daha çok görülen bu ağrıların azaltılması anlamında sıcak uygulama yöntemlerinin tercih edilmesi, eklemlerin korunmasını da beraberinde getirir. İlaç tedavisine ekle olarak ekleme yüklenen yükün azaltılması için ayrıca istirahat programları da kullanılabilmektedir. Aynı şekilde soğuk uygulamalar da bu tedavi yöntemler arasındadır.

Günümüzde alçak frekanslı akımlarla eklem ağrıları tedavi edilebilmektedir. TENS adı verilen bir uygulama ile birlikte çok az ölçüde elektrik akımları kullanılarak ağrıların giderilmesi sağlanır. Buna ek olarak kronik ağrılar için egzersiz programlarının tercih edilmesi, kas gücünün korunmasıyla beraber geliştirilmesinde de son derece etkilidir.

Yapmanız gereken tek şey, eklem ağrılarının ortaya çıkmasıyla beraber hemen ortopedi bölümüne başvurmak ve gerekli tanı koyma sürecinin ardından tedavi uygulamalarına başlamak olmalıdır.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle