Sakroiliak Eklem Ağrısı Tedavisi ve Günümüzde Uygulanan Diğer Çözümler

Sakroiliak eklem ağrıları, kişiye son derece ciddi ağrılar vermekle beraber mutlaka kısa sürede teşhisinin konularak tedavi sürecine alınması gereken ağrılar olarak bilinmektedir.

Eklem Ağrısı Tedavisi

Eklem ağrıları vücuttaki kas ve kemik yapılarında yaşanan deformasyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu ağrıların tedavisinde öncelik olarak ilaç tedavisi uygulanabilir. Eğer ağrılar üst düzeye taşınmışsa yani oldukça şiddetliyse farklı metotlar kullanılmaya başlanabilir. Kalça, el, diz ve ayak bileklerinde sıkça rastlanan eklem ağrılarında ayrıca doğal tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. Bu süreci uygun bir şekilde yönetmek için öncelikle doktora başvurmalı ve yapılacak tetkiklerle eklem ağrılarının hangi seviyede seyrettiği saptanır. Sonrasında ise aktardığımız üzere ilaç tedavilerine başlanır ve doktorun evinizde uygulamanız için doğal yöntemler tavsiye etmesiyle süreç devam eder. Son süreçte ise cerrahi işlemlere başvurularak eklem ağrıları tedavi edilebilir.

Sakroileit Eklem Ağrısı

Sakroileit Eklem Ağrısı, alt sırt bölgesinde görülen bir ağrı çeşididir. Pelvis ile alt sırtın bağlandığı bölgede iltihaplanmalara neden olarak ortaya çıkan bu durum her iki bacağın alt kısmına kadar ilerleyebilir. Ayrıca merdiven çıkmak ve uzun süreli ayakta kalmak, bu ağrıları ciddi anlamda artırabilmektedir. Sakroileit Eklem Ağrısı belirtilerine baktığımızda ise şu maddeler sıralanabilir;

  • Merdiven tırmanmak
  • Koşu aktiviteleri
  • Büyük adımlarla yürümek
  • Uzun süreli ayakta kalma durumu
  • Bir bacağın diğer bacaktan daha çok ağırlık taşıması

Sakroileit eklem ağrısının nedenlerinin de bilinmesi gerekir. Bu nedenler;

  • Artrit yani eklemlerde aşınma ve yıpranmayla ortaya çıkan durum
  • Gebelik
  • Travmatik yaralanmalar
  • Bazı enfeksiyonlar olarak sıralanabilir.

Bu süreçte oluşabilecek komplikasyonlar ise en çok uykusuzluk ve depresyon halidir.

Sakroileit Eklem Ağrısı Teşhisi Nasıl Konulur?

Sakroileit eklem ağrılarının teşhisi bazı görüntüleme tekniklerinin yanı sıra yapılacak olan fiziksel muayeneler sonrasında konulabilir. MR ile yumuşak ve kemik dokularının ayrıntılı görüntüleri elde edilir ve daha sonra ilgili tedavi sürecine başlanabilir. Bununa yanı sıra anestetik enjeksiyonlarla da gerekli teşhis süreci başlatılabilmektedir.

Sakroileit Eklem Ağrısı için Uygulanan Çözümler

Başlangıçtaki tedavi süreci öncelikle elde edilen bulgulara ve tedavi belirtilerine göre değişebilmektedir. İlaçların yanı sıra fizik tedavi ve ameliyat yöntemi kullanılır. İlaçlar daha çok kas gevşetici ve ağrı kesiciler yardımıyla alınır. Bu süreç tamamen doktor kontrolünde olacağı için mutlaka tavsiyeler eşliğinde hareket edilmelidir.

Sakroileit eklem ağrısı çözümlerinde kullanılan bir diğer yöntem fizik tedavidir. Fizyoterapist ya da doktor, eklemlerin esnekliğini korumak amacıyla bazı egzersizleri önerebilir. Bunun yanı sıra egzersizlerle beraber kasların daha dengeli hale gelmesi sağlanabilmektedir.

Sakroileit eklem ağrılarında tercih edilen son uygulama ise ameliyattır. Bu süreç, ilaç ve fiziksel tedavi yöntemlerinin başarılı olmadığı durumlarda başlar. Bir takım enjeksiyonlarla iltihap ve ağrılar azaltılır ve yıl içinde bu enjeksiyon birkaç defa yapılabilir.

Elektrik uyarımı da tercih edilen diğer yöntemlerdendir. Sakruma elektrik stimülatörü yerleştirdikten sonra bu durumun neden olduğu ağrıların azaltılması amaçlanır. Ayrıca ortak füzyon yöntemi de kullanılabilir. Bu teknik iki kemiği kaynaştırmak amacıyla tercih edilir.

Sakroileit eklem ağrılarında cerrahi yöntemlere sıklıkla başvurulmaz. Öncelik, yukarıda sıraladığımız yöntemlerdir.

Son olarak radyo frekansı denervasyonu ile birlikte ağrılara sebep olan sinir dokusu yok edilmeye çalışılabilir. Aynı zamanda bu sinir dokusu zarar göreceği için ağrılarda ciddi oranda azalış yaşanacaktır.

Eklem ağrıları için kullanılan bu yöntemler sadece sakroileit ağrılar içindir. Söz konusu süreç doktorunuz tarafından başarılı bir şekilde takip edileceği için yapmanız gereken şey bu yöntemleri başarılı bir şekilde takip etmek ve uygulamaktır. Sonrasında eklem ağrılarınızın kolaylıkla azaltıldığını görebilir ve gündelik yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle