Eklem Ağrısı İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Eklem ağrıları sıklıkla yaşlılarda kireçlenme ya da iltihaplı romatizma gibi nedenlerden kaynaklı olarak görülse de bazı kişilerde burkulma ya da çarpma gibi sebeplerden kaynaklı olarakta görülmektedir. Eklem ağrılarının olmasında en büyük etkenlerden bir tanesi de kişinin kilolu olmasıdır.

 

Mehmet Öz Eklem Ağrısı İçin Kür Tarifi

Kilo sorunları nedeniyle, kişinin çeşitli sporlar yapmaları nedeniyle ya da geçirilmekte olan bir kaza sonucunda kişilerin ayaklarında iltihap olması sebebi ile de eklem ağrılarının olmasına neden olacağı gibi bazı kişilerde psikolojik nedenlerden de kaynaklı olarak da özellikle soğuk havalarda daha sıklıkla görülür. Kişilerin nemli yerlerde olması sonucunda ağrı daha çok görülmektedir.

Mehmet öz tarafından eklem ağrılarına en çok vitamin desteği alması gerektiği özellikle de D vitamini alması gerektiği konusunda bilgilendirmektedir. Bunun yanı sıra kişilerde eklem ağrısı olduğu zamanlarda zencefil eklem ağrılarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Sizlerde sabah uyandığınız zaman aç karnına içeceğinizin içerisine bir çay kaşığı kadar zencefil atmanız gerekmektedir.

Özellikle de içecek olduğunuz sütün içerisine ya da içecek olduğunuz çayın içerisine bir çay kaşığı atarak içmeniz son derece eklemleriniz için faydalı olacaktır. Yemek türleriniz içerisinde glukozamin tüketmeniz kemiklerinize de son derece faydalı olmaktadır.

Bu tür gıdalar her zaman için faydalı olacaktır. Yaz günü olduğu zamanlarda bol D vitamini almanız faydalı olacaktır.

Bitkisel Çaylar

Kuşburnu Çayı

  • 2 yemek kaşığı kuşburnu
  • 3 su bardağı klorsu su

Porselen bir çaydanlık içerisinde sizlerde 3 su bardağı suyu koyup kaynatmanız gerekmektedir. Kaynadığı zaman 2 yemek kaşığı kadar kuşburnu otu konulur ve 5 dakika boyunca daha kaynatılması gerekmektedir. Ardından ocak kapatılır. 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Ve günde üç bardak içmeniz eklem ağrılarınızın dinmesinde faydalı olacaktır.

Kuşburnu çiçeğinde her zaman için kas ağrılarının gidermesi ile bilinmektedir. Eklemlerde bulunan kireçlenme nedeniyle de kuşburnu son derece faydalı olacaktır. İçerisinde ki emzimler sayesinde sizler de kireçlenmeyi azaltarak yaşamınızda ağrılarınızı azaltacak olduğu da bilinmektedir.

Isırgan Otu Çayı

  • 3 yemek kaşığı ısırgan otu
  • 1 litre su

Kaynamakta olan 1 litre klorsuz suyun içerisine 3 yemek kaşığı ısırgan otu eklenir. 15 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. 10 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Güne yayıp sizlerde 4 bardak boyunca içmeniz eklem ağrılarınıza faydalı olacaktır.

Isırgan otu eklemlerin faydası uzun zamandır bilinmektedir. Eklem ve kas ağrılarının giderilmesinde son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Isırgan otunun önemli olduğu bilinmektedir. Bu kür sayesinde herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle her yaşta insan ısırgan otu çayını yaparak içebilir. Romatizmal hastalıklarında faydalı olması ile bilinmektedir. 

Bitkisel Yağlar

Yağ Karışımı

  • 1 tatlı kaşığı pelesenk yağı;
  • 1 tatlı kaşığı buğday yağı;
  • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı;
  • 1 tatlı kaşığı susam yağı;
  • 1 tatlı kaşığı çörek otu;
  • 1 fincan sızma zeytin yağı.

Cam bir kasenin içerisine sizler de bütün yağları karıştırın. Ağrımakta olan eklem üzerine sizlerde bu yağ karışımından bir miktar alın. Ve ağrımakta olan eklemlerinizin üzerine sürün. Ovarak masaj yapın. Bir streç filmi ile ağrımakta olan ekleminizi sarın. Üzerine ılık bir havlu sarın ve bütün bir gece boyunca bekleyin. Sabah kalktığınız zaman ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.

Kekik Yağı

Kekik yağı başta romatizma hastalıkları olmak üzere artrit ve eklem ağrılarına son derece iyi gelmektedir. Kekik yağı antibakteriyel olmasının yanı sıra antioksidan etkilere de sahip olmasının yanı sıra kan dolaşımını da hızlandırması ile bilinmektedir. Kekik yağı kas ve eklem üzerinde çok etkili olmaktadır. Sizler de avcunuzun içerisine bir miktar kekik yağı alın. Ve ağrımakta olan ekleminizin üzerine sürün. Ovarak masaj yapın. Ardından streç film ile kaplayın. 2 saat kadar dursun. Ve streç filmi çıkarıp ılık suyla yıkayınız.

Vitaminler

C Vitamini

C vitamini insanları sadece grip veya soğuk algınlığına karşı korumayacaktır. Aynı zamanda da kemik ve kas sistemininde sağlığını korumak konusunda faydalı olmaktadır. İnsanların kemiklerinin güçlenmesi için C vitaminine de ihtiyaç bulunmaktadır. Sizler de düzenli olarak günlük C vitamini tüketmeniz sonunda eklem ve de kemik sağlığınızın faydalı olmasını da sağlayacaktır. Kıkırdak dokusunun zarar görmesini de engelleyecektir. 

D Vitamini

Vücudumuzun alması gereken D vitamininin %90 kadarı güneş ışıklarında bulunmaktadır. Vücudumuzun D vitamini üretmesini tetiklemektedir. Bu nedenle de yaz mevsimi olduğu zamanlarda vücudumuz D vitamini almaktadır. D vitamini kemiklerimizin sağlığı açısından çok önemlidir. Kıkırdak yapısının aşınması durumunda kişilerin D vitamin eksikliği nedeniyle olacağı ihtimali vardır. Bu nedenle de uzmanlar tarafından bol miktarda D vitamini almanız gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle