Eklem Romatizması İçin Bitkisel Kür Tarifleri

Kişilerde eklemlerin inflamasyonuna ve de deforme olmasına neden olan hem kronik hem de hastaların çok şikayet etmekte olduğu bir hastalıktır. Kişiden kişiye belirtileri değişmekte olsa da sıklıkla belirtileri arasında eklemlerin çok ağrıması ve de eklemlerin şişmesidir.

Eklem Romatizması

Eklem romatizması kişilerde otoimmun bir hastalık olarak ortaya çıkmakta olan ve kronik olarak görülmekte olan eklem ağrısı yaşayan ve eklemleri şişerek kişilerde sıklıkla hareket kaybı yaşanmasına neden olan ağrılı bir hastalık olmaktadır.

Bağışıklık sisteminin çökmesi neticesinde ortaya çıkan bu hastalık iltihapların eklemlerin içinde ya da etrafında oluşması sonucunda ortaya çıkmakta olan eklemlerin şişmesine ve de ağrımasına neden olan bir durumdur. Sinovyum adı verilen eklemleri yağlayan eklemlerin yumuşak bir şekilde hareket etmesine yardımcı olan sıvının kalınlaşmasına neden olacaktır. Eğer ki bu ilerlemiş durumlarda olması sonucunda kemik uçlarını örtmekte olan dokuya ait kıkırdaklara zarar verebileceği gibi aynı zamanda da kemiklerin kendisine de ciddi oranda zararı olacaktır. eklemlerin hareket kaybının olmasına neden olacak ve eklemlerde sıklıkla kişilerin şekil kaybı yaşaması ile de sonuçlanacaktır. Sıklıkla eklem romatizması en sıklıkla el, ayak, bilek, dirsek, dizler ve ayak bileğine ait olan eklemleri etkilemesi ile bilinmektedir. Daha çok 30 ile 60 yaş arasında ki kişilerde görülmektedir. 

Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çay

 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu yaprakları;
 • 1 yemek kaşığı Maydanoz kökü;
 • 1 yemek kaşığı Söğüt kabuğu;
 • 1 yemek kaşığı Elma çiçekleri.
 • 1.5 su bardağı klorsuz su.

Kaynar suyun içerisine bütün malzemeler konularak karıştırılır. Ardından 5 dakika boyunca kısık ateşte pişirmeniz gerekmektedir. Bu karışımı yaparken bütün malzemelerin eşit olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaynadıktan sonra süzgeçten geçirin. Sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak içilmesi her zaman için romatizma hastalığı yaşamakta olan kişilerin sağlığı açısından çok önemli olacaktır. Romatizma sonucunda ortaya çıkmakta olan ağrıyı azaltmak amacıyla yapacak olduğunuz bu kür sonucunda sizlerde kısa süre içerisinde ağrının ve de şişliğin azaldığını göreceksiniz. Eğer ki tadı acı gelirse 1 çay kaşığı kadar organik bal ilave ederek içebilirsiniz. Her defasında yenisini yapmanız gerekmektedir.

Ihlamur Çayı

 • 2 yemek kaşığı ıhlamur;
 • 1.5 su bardağı klorsuz su.

Romatizma hastalığı yaşamakta olan kişilerin son derece ağrısını azaltarak var olan iltihaplanmayı yok edecek bir bitki olan ıhlamur çiçeği her zaman için kullanabilirsiniz. Ağrıdan çok şikayet etmekte olan kişilerin tedavisine iyi gelerek şikayetler geçer. Bu nedenle de bu çayı sabah, öğle ve akşam bir su bardağı içmeniz sağlığınıza olumlu yönde etki edecektir. 1.5 suyun içerisine 2 yemek kaşığı ıhlamur atılır. 15 dakika boyunca orta ateşte kaynatmanız gerekmektedir. Ardından süzülür. 10 dakika sonra içerisine bir çay kaşığı organik bal ilave ederek içilir.

Buz Masajı

 • 1 litre kaynar su;
 • 5 yemek kaşığı tuz.

Su kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan 5 çorba kaşığı tuz ilave edilerek tuzun erimesi sağlanmalıdır. Daha sonradan buz kalıplarına dökülerek soğumaya bırakılır. Soğuduğu zaman buzluğa atılır. Buz olana kadar beklenir. Çok fazla ağrınız olması sonucunda ağrıyan eklem üzerine 4 saatte bir olmak üzere bir havlunun içerisine sarılı olan tuzlu buz bastırılır. Her ağrınız şiddetlendiği zaman bunu yapmanız ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

Tuz ve Hardal Merhemi

 • 200 gram kaya tuzu;
 • 100 gram hardal tozu.

Bu karışım aynı zamanda da sedefe de iyi gelmesi ile bilindiği için sedef hastalığı tedavisi içinde kullanılabilir. Bunun için 200 gram kaya tuzu almanız gerekmektedir 100 gram kadar kuru toz olan hardal içerisine eklenerek karıştırılmalıdır. Daha sonradan karışım 1 gece beklenmelidir. İçerisine bir miktar zeytin yağı ilave edilir. Merhem kıvamına gelene kadar karıştırılması gerekmektedir. Bir gece daha beklenmesi gerekiyor. Daha sonradan karışım buz dolabında saklayabilirsiniz. Bunu her gece uyumadan önce eklem romatizması bulunan bölgeye sürmeniz gerekmektedir. Bölgeye sürdüğünüz zaman streç filmle önce sarılmalı ardından da havlu ile üzeri kapatılarak yatılır. Sabah kalktığınız zaman ılık suyla yıkamalısınız.  

Huş Ağacı Merhemi

 • 400 gram huş ağacı tomurcukları;
 • 2 su bardağı saf sızma zeytin yağı.

Romatizma hastalığı tedavisinde kullanılmakta olan bu doğal bitkilerden oluşan merhemi sizlerde hastalığın tedavisi için kullanmanız mümkün olacaktır. Zeytinyağı bulamıyorsanız sizlerde evinizde ayçiçek yağı ile yapacak olduğunuzu bilmelisiniz. Taze ya da kurutulmuş olan huş ağacının tomurcukları ya da yapraklarını kullanabilirsiniz. Huş ağacı tomurcukları ya da yaprakları ezilir. Toz haline gelmesi gerekmektedir. Ardından bir küçük bir kavanozun içerisine konulur. Üzerine zeytinyağı ya da ayçiçek yağı dökülür. 1 gece boyunca arada sırada karıştırılarak ağzı kapalı serin bir yerde bekletilir. Bir gece sonrasında etkisini sürdüğünüz bölgede gösterecek ve son derece de faydalı olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle