Eklem Romatizmasının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Eklemlerde oluşan iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan bir tür rahatsızlık olmaktadır. Olan kişinin şiddetli bir şekilde ağrısı ve bulunduğu bölgede sertlikler meydana gelecektir. 200 den fazla türü bulunmaktadır.

Eklem Romatizmasının Belirtileri

Romatizma daha çok eklemleri vede kasları etkilemekte olan bu organların çevresinde bulunan doku etkilenmesi sonucunda oluşan iltihaplı durumdur. Doku üzerinde şiddeetli bir ağrının olmasına ve bu bölge içerisinde de sertliğin meydana gelmesine neden olacaktır. Birçok çeşitli sağlık sorunları nedeniyle kişide olacağı gibi bağışıklık sisteminin eklemleri tanımaması sonucunda saldırması sonucunda da meydana gelecek bir hastalık olmaktadır. Hastaların birçok konuda kendisine dikkat etmesi gerekmektedir. Kişinin eklem romatizması yaşaması sonucunda hayatı son derece olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Doku üzerinde iltihaplanma olması neticesinde meydana gelecek olan bir hastalık olmaktadır. Erken teşhis sonucunda ilerlemesi ve diğer organlara da zarar vermesi engellenecektir. Bazı kişilerde sonradan görüleceği gibi bebeklerde de görülme riski her zaman için vardır. 

 • Kişi kendisini sürekli olarak yorgun hissedecektir; Romatizma olanlar da eklem ağrısı ciddi oranda kendisini gösterir;
 • Eklemlerde şişme ve şekil bozuklukları;
 • Bu bölge üzerinde aşırı bir duyarlılık oluşur;
 • Eklemler üzerinde kızarma meydana gelir;
 • Dokunulduğu zaman sıcaklık hissedilmektedir;
 • Eklemlerde ciddi oranda bir sertlik oluşacaktır;
 • Eklemlerde hareket kısıtlanmasına neden olur;
 • Bu durumdan birçok eklemin etkilenmesi de söz konusu olacaktır;
 • Kişinin gece uyuduğu zaman ilerleyen evresinde uykusundan uyandıracak kadar şiddetli bir ağrısının olmasına neden olacaktır. Ve sabah uyandığı zaman ise romatizmanın bulunduğu bölgede yarım saatten daha uzun bir süre tutukluk olmasına da neden olur.
 • Yürürken ya da elimizi hareket ettirdiğimiz zaman hareket kısıtlanması söz konusu olacaktır;
 • Genellikle eklem romaitzması simetrik olmaktadır. Vücudun bir tarafında olduğu zaman diğer tarafında da görülmektedir;
 • Fonksiyon kaybı yaşaması söz konusu olacaktır;
 • Kişide kansızlık görülmektedir; İltihaplanma sebebi ile yüksek ateş görülecektir.
 • Eklem romatizması nedeniyle vücutta oluşan iltihaplanma kronik olarak kişinin iliğinde dolaşmakta olan kırmızı kan hücrelerini de yakından ilgilendirecektir.
 • Kişide var olan eklem romatizması sebebi ile ağrının oluşacağı gibi aynız amanda da şişme meydana gelecektir. Bunun sonucunda açacak olduğu hassasiyet neticesinde kişide fonksiyon kaybının yaşanmasına neden olacaktır. Duyarlılığın artacak olduğu gibi aynı zamanda da hareketlerde kısıtlanma meydana gelecektir. Buna ek olarak kişide koordinasyon eksikliği meydana geleceği gibi beceri kaybını yaşaması da söz konusu olacaktır.

 

 Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

 Romatizma hastalıklarına stresinde neden olacağı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kişinin stresli ortamlarda bulunmaması hastalığı açısından son derece iyi olacaktır. D vitamini kemikleri yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle de yaz mevsiminde bol bol güneşe çıkması gerekmektedir.

Kişinin bulunduğu ortamın rutubetli olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Aile bireylerinde var olan romatizma hastalıkları olan kişilerin son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Hastalığı yaşamakta olan kişilerin kendi sağlığına çok dikkat etmeleri sonucunda onlarda görülmeyecektir. 

Fazla kilolu olan kişilerin kilolarından bir an önce kurtulmaları gerekiyor. Aldığımız her kilonun bacaklara ve bel kısmına baskı uygulayacaktır. Bu nedenle de eklemlerde şiddetli ağrının olması söz konusu olur. Eklemlerde oluşan bu yopranma sebebi ile de kişinin romatizma hastalığı yaşaması söz konusu olacaktır. Kişinin her zaman için kilolarına çok dikkat etmesi gerekmektedir.

 Uzmanlara göre romatizma hastalığı yaşamakta olan kişilerin gün içerisinde en az iki litre su tüketmeleri gerekmektedir. Bağırsaklar için su tüketmek bağırsak florasını etkileyeceği için her zaman su tüketimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. 

 Bol Miktarda D Vitamini Alın

Kemik ve de kas sistemini yakından ilgilendirmekte olan D vitamini son derece önemli olmaktadır. D vitaminini güneşten almanız önemlidir. Bu nedenle de yaz mevsiminde güneşlenmek her zaman için vücudunuza D vitamini girmesine ve kemiklerinizin güçlenmesini de sağlayacaktır. D vitamin eksikliği iskelet sisteminde ki kasların zayıflamasına neden olur. Bu durumda romatizma hastalığına davetiye çıkarması ile sonuçlanacaktır. Özellikle de hamilelikte D vitaminin ayrı bir yeri olmaktadır.

 Eklemlerde şişlik meydana geldiği zaman kişinin çok ağır egzersizlerden uzak durması gerekmektedir. Daha çok istiharat ederek dinlenmesi tavsiye edilmektedir. 

 Birçok hastalığın nedenleri arasında olan ve kronik romatizmal hastalıkların belirtisi olan ağrılara neden olacak sigaradan kişinin uzak durması gerekmektedir. 

Unutmamalısınız ki her hastalığa davetiye çıkarmakta olan stres aynı zamanda bağışıklık sistemini de ciddi oranda etkilemektedir. Sinir sistemini uyaracak ve romatizmanın oluşmasına da neden olacaktır. Buna zemin hazırlamaması için kişinin stresli ortamlardan son derece uzak durması gerekmektedir.

Yediklerimize ve de içtiklerimize her zaman için çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle de vücudun asit yükünü arttırmasına neden olacak yiyeceklerden her zaman için kişinin uzak durması gerekmektedir. Haftanın üç günü omega-3 yağ asidi bakımından çok zengin olan balık tüketmesi gerekmektedir. Bunun yanında sabahları yiyecek olduğu ceviz ve keten tohumu da faydalı yiyeceklerin başında gelmektedir. Sıvı yağ kullanmak yerine sızma zeytin yağı kullanmanız gerekmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle