Kas Romatizmasına Neler İyi Gelir?

Kas romatizması, özellikle son yıllarda sıkça rastlanılan bir hastalık haline geldi. Peki, bu rahatsızlığa iyi gelen şeyler tam olarak nelerdir?

Kas romatizması tedavisinde egzersiz

Kas romatizması, boyun, kol ve bacak gibi vücudun farklı noktalarında meydana gelebilir. Günümüz hastalığı olarak da nitelendirilen kas romatizmasını aşmak içinse yapılabilecek en iyi tedavilerden biri egzersizdir. Gün içerisinde kaldıracağınız hafif yüklü bir poşet dahi aslında günlük egzersizler içerisine dahil edilir. Egzersiz yaptığınız takdirde eklemlerinizin etrafındaki kasları güçlendirmiş olursunuz. Nitekim düzenli yapılan egzersizler sonucunda kaslarınız çok daha kuvvetli hale gelir. Kasılmalar ortadan kalktığı gibi daha dirençli ve esnek kaslara sahip olmak da mümkün olur. Poşet taşımak, yürüyüş yapmak, koşuya çıkmak, kollarınızı bacaklarınızla buluşturan hareketlerde bulunmak günlük yapabileceğiniz en basit egzersiz hareketlerinden sayılır.

Basit hareketlerin yanı sıra belirli bir ritüel şeklinde gerçekleştirebileceğiniz egzersiz hareketleri de bulunur. Ellerinizi kalçanıza koyarak eğilin ve ardından düz hale gelin. Bu, yanlara eğilme hareketi neticesinde vücudunuzdaki farklı noktaların aynı anda çalışmasını sağlayacaktır. Omzunu kulağınıza kadar kaldırabilir, bu hareketi her iki kolunuz için de tekrar edebilirsiniz. Kas romatizmasına sahip bireylerin haftada 2 ya da 3 gün olmak kaydıyla düzenli bir şekilde spor yapmaları önerilir. Yarım saat süren bu egzersizleri daha küçük periyotlar haline de getirebilirsiniz. Tüm bunların yanında bisiklete binmek, yoga yapmak, su aerobiklerine katılmak ve yüzmek de yine kaslarınız için ideal sporlar arasında yer alır.

Kas romatizmasına iyi gelen yiyecekler

Sağlıklı kemikler ve vücut dokusu için yeterli miktarda yumurta tüketilmelidir. Vücut açısından oldukça yararlı olan sülfürü içeren yumurta, bu sayede bedeninizin güçlenmesini sağlar. Özellikle sabah kahvaltılarında yumurta tüketmeye özen göstermelisiniz. Yine aynı şekilde süt ve süt ürünleri tüketimine de özen göstermeniz, kemik sağlığınız için olmazsa olmazlardan. Kas romatizmasına iyi gelen yiyecekler arasında bulunan enginar ise hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılabilir. Zehir atma özelliği taşıyan enginar, içeriğindeki folik asit ve potasyum gibi maddeler neticesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Kas romatizmalarına iyi gelen besin dışında kullanabileceğiniz kekik bitkisi de yine fayda sağlar. Özellikle kekik yağını sorunlu bölgeye sürerek rahatlama hissedebilirsiniz.

Tıpta artrit olarak adlandırılan eklem iltihaplanması söz konusuysa hayvansal besinlerden çok bitkisel ürünler tercih edilir. Bu tarz bir durumda gökçek iksiri adı verilen bitkisel karışım önerilebilir. İçeriğindeki limon suyu, ada çayı, sirke, sarımsak ve kekik gibi maddeler neticesinde rahatlamayı sağlayan gökçek iksiri, iltihaplanmaya karşı da iyi gelir. Vücuttaki bakteri, virüs ya da mantar gibi zararlı noktaları iyileştiren iksir, buzdolabında muhafaza edilerek tüketilebilir. Ancak egzersiz yapmadan önce olduğu gibi herhangi bir bitkisel karışım tercih etmeden önce de mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Herhangi bir maddeye olan alerjiniz, durumun daha da kötüleşmesine yol açabilir.

Kaplıca ve kas romatizması

Kas romatizmaları açısından önerilen sıcak ve soğuk su kompresleri, çeşitli ağrıların ve şişliklerin giderilmesine yardımcı olur. Bu noktada eğer eklem ağrısı ya da romatizma temelli bir şikayetiniz var ise sorunu en azından hafifletmek adına en az 15 dakikalık bir sıcak duş almayı deneyebilirsiniz. Ağrıyan bölgeye uygulayacağınız sıcak su kompresi, bölgedeki kan akışının hızlanmasına yol açabilir. Bu durum, ağrınızı hafifleteceği gibi gün içerisindeki yorgunluğun vücudunuzdan uzaklaştırılmasını da sağlayabilir.

Sıcak suyun verdiği şifadan faydalanmak adına kaplıcaları da tercih edebilirsiniz. Yoğun sıcak su buharı ve sıcak su eşliğinde vücudunuzdaki kas yapısını desteklemenizi sağlayan kaplıca, ayrıca kas romatizması gibi sebeplerden dolayı oluşan ağrıların giderilmesine de yardımcı olabilir. Fakat bir kaplıcaya gitmeden önce yaşınızı göz önünde bulundurmalısınız. Yoğun bir sıcaklıkla karşılaşacağınızdan ötürü bu durum size olumsuz yönde bir etki de edebilir. Bundan korunmak içinse yine doktorunuza danışmayı deneyebilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle