Akut Romatizmal Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal ateş kişilerde strep boğazı ya da boğaz kızarık ateş gibi streptokok enfeksiyon kapılması sonucunda meydana gelen komplikasyonlardan bir tanesi olarak gelişmekte olan bir enflamatuar reaksiyon olmaktadır. Mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği zamanlarda kişilerin ameliyat olması söz konusu olacaktır.

Genellikle 5 ile 15 yaş arasında görülmektedir. Romatizmal ateş bir hastalığın komplikasyonu olarak gelişmekte olan ve kişilerin enfeksiyon tedavisi görmesi gerekmekte olan strep boğaz ağrısı ya da kızarık ateş görülmekte olan kişilerin streptokok adı verilen enfeksiyon kapmaları sonucunda ortaya çıkmakta olan bir rahatsızlık olmaktadır. Mutlaka Tedavi edilmesi gereken, çok ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir.

Kriterleri

Romatizmal Ateş

Romatizmal ateş strep boğaz enfeksiyonundan sonra sıklıkla gelişmekte olan otoimmun bir hastalık olmaktadır. Bazı insanları etkilediği gibi bazı insanları ise etkilememesi ile bilinmektedir. Romatizmal ateş yeni olduğunda mutlaka kişinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin ameliyat olması söz konusu olacaktır. Bu rahatsızlık aynı zamanda kişilerin eklemlerini, kalbini, derisini ve de sinir sistemini de yakından ilgilendiren bir rahatsızlık olmaktadır. Kalp ve kalp kapaklarına zarar verebilir. Sıklıkla çocukları etkilediği görülmekte olsa da bazı yetişkinlerinde yaşamakta olduğu bir sorun olmaktadır. Birkaç eklem üzerinde artrit görülmektedir. Kişilerde kalp iltihabı olarak meydana çıkabilir. Ateş ve cilt üzerinde her zaman döküntü olacaktır. Ayrıca bazı kişilerin cilt altında nodüllerin olmasına da neden olur. Kişilerde eklem ağrısı ve EKG çekildiği zamanlarda değişiklikler meydana gelecektir. Çevresel koşullar kriterler içerisinde çok önemli bir rol oynadığı gibi kişinin genetik olarak da bu hastalıktan etkilenecek olduğu bilinmektedir. Özellikle de aşırı kalabalıklarda yaşamakta olan kişiler strep bakterilerini alırlar. 

Belirtileri

Romatizmal ateş yaşamakta olan bir kişinin strep mikrobunu alması sonucunda meydana gelecektir. Strep boğazına neden olan bakterilere karşı bir tepki olarak ortaya çıkacaktır. Bu durum kişilerde ya da çocuklarda tanı konulması ve kişilerde bir an önce tedavinin yapılması gereken hastalıkların başında gelmektedir. Kişilerde erken tanı konulduğu zamanlarda romatizmal ateş dönüşmesi önlenecektir. Belirtileri ise sıklıkla boğaz ağrısı olarak başlamaktadır. Kişilerin her zaman için boğazından tutan bu hastalık boğaz ağrısı dışında da birçok belirtisi olacaktır. Sıklıkla romaitzmal hastalık yaşamakta olan kişilerde ilk önceleri az olan giderek artan baş ağrıları görülmektedir. Kişilerin baş ağrısı dayanılmayacak şiddetlere varabilir. Boğaz ağrısı yaşadığı gibi aynı zamanda da yutma sorunu da kişilerde olacaktır. Bu nedenle de yemek yeme konusunda çekingenlik baş gösterecektir. Lenf düğümlerinde şişme sıklıkla görülmekte olan bir sorun olmaktadır. Mide bulantısı sıklıkla yaşayacak olduğu gibi kişilerde kusma da görülür. Kırmızı bir şekilde deri döküntüleri de sıklıkla yaşaması söz konusu olacaktır. Bademciklerinde şişme meydana gelecektir. Kişilerde bunun yanı sıra karın ağrısı da sıklıkla görülmektedir. Bu belirtiler genellikle 2 ile 4 hafta arasında çıkmaktadır. Bazı kişilerde başka belirtilerde görülmektedir. Az da olsa kişiler kendisini hastalık nedeniyle çok yorgun hissedecektir. Hızlı kalp atış hızının olmasına neden olur. Hareket yeteneğinde azalma olacaktır. Eklem ağrısı yaşayacak ve eklemlerinde şişme görülür. Yüksek ateş olacaktır. 

Tedavi

Tedavi her zaman için bakterilerin insan vücudundan yok olması amacıyla yapılmaktadır. Doktor tarafından belirtiler incelendikten sonra tanı konulacaktır. Bunun için kişilere bir takım testler istemesi söz konusu olacaktır. EKG çekilerek kalp ritminin düzenli olup olmadığına kontrol edilir. Ve bir takım kan testlerin de istenmesi sonucunda tanı tam olarak konulacaktır.Belirtileri her zaman için azaltmayı ve kişilerde var olan hastalık neticesinde inflamasyonu kontrol etmek amacıyla kişilerde romatizmal hastalığın tekrarını yok etmek amacıyla kişilere tedavi uygulanacaktır. Güçlü antibiyotikler her zaman için strep bakterilerini yok etmek amacıyla penisilin tarzında olan antibiyotikler kişilere reçete edilmelidir. Bu sayede tekrarlanma riskini de ortadan kaldıracaktır. Tekrarlama riski her zaman için bulunmaktadır. Bu nedenle de kişilerde 5 ile 10 yıl arasında tedavisi sürmektedir. Kalbin inflamasyonunu önlemek amacıyla ömür boyu kullanacak olduğu ilaçlar olabilir. Anti inflamatuar özelliğine ait olan ilaçlar kişilerde ağrıyı dindirecek olduğu gibi aynı zamanda da ateşin azalmasını sağlayacaktır. Hasta eğer ki kullanmakta olduğu ilaçlara yanıt vermediği zamanlarda ona kortikosteroidler verilmesi söz konusu olacaktır. 

Komplikasyonları

Romatizmal ateşin belirtileri bazı kişilerde aylarca devam edecektir. Hatta daha da uzun süre devam ettiği kişiler bulunmaktadır. Valf daralacak olduğu için kişilerde kan akışında düşme meydana gelecektir. Kan akışının yanlış yöne doğru kayması söz konusu olur. İltihaplanma sonucunda kalp kaslarının zayıfladığı da görülmektedir. Kişilerde kalp kan pompalamaması nedeniyle kişilerde kalp yetmezliği meydana gelecektir. Bu rahatsızlık her zaman için kalbi çok derinden etkilemektedir. Bu nedenle de kalp üst kapakçıklarında her zaman için atriyum meydana gelecektir. Kalpteki alt bölümde anormal bir kalp ritminin olması da söz konusu olacaktır. Bu nedenle de bu kalp ritminin meydana gelmesi sebebi ile kişi felç hastalığını bile yaşayacaktır. Gelişmiş ülkelerde çok nadir olarak görülmektedir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle