Kanda Romatizma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kişilerde kanda romatizmal hastalıkların belirtileri arasında gece ya da sabah uyandığı zamanlarda kişilerin eklem tutulmaları sıklıkla görülmekte olup kişilerin parmakların diplerinde ya da orta eklem kısımlarında şişlik meydana gelir. Sıklıkla kişi kendisini yorgun hissetmesine neden olur.

Kanda romatizma hastalığı otoimmun bir hastalık olarak gelişmektedir. Kişilerin eklemlerini etkilemektedir. Sertlik görülmekte ve bununla birlikte sıklıkla fonksiyon kaybına da neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşı savaşması ile bilinmektedir.Bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda meydana gelen bu hastalık kişilere zor zamanlar yaşatmaktadır.

Nedenleri

Kanda Romatizma

Kanda romatizma olması sadece eklemleri etkilememekte ve diğer organlarında etkilenmesine neden olacak bir rahatsızlık türü olmaktadır. Kişilerin sıklıkla akciğer, kalp ya da gözlerini etkilemekte olması ile bilinmektedir. Kanda romatizma hastalığı vücudun savunma sistemini derinden etkilemekte olan ve diğer dokulara da zarar vermekte olan bir hastalık olmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık kişilerin hayatını son derece olumsuz yönde etkilemektedir. Eklemlerde her zaman için aşınmanın olmasına ve kişilerin ağrı yaşamasına neden olacak bir durumdur. Bazı tahlillerde kişilerin vücutlarında olan bir bakterinin neden olduğu bilinmektedir. Bir mikrobun otoimmun sistemini derinden etkilemesi sonucunda olacağı düşünülmektedir. Bu kişilerin hayatını oldukça olumsuz yönde etkilemesi ile bilinmektedir. Kişilerde her gece başlayan ağrı ve sertlik sabah kalktığı zamanlarda da devam edecektir. Özellikle uyandıktan ilk 15 dakika boyunca sertlik yaşamakta olan kişiler için doktora başvurduğu zaman kan tahlili ve bir takım testler yapar. Ve bunun sonucunda kişilerde kanda romatizma olup olmadığı teşhisi de konulur. Eklemler uzunca bir süre ağrıdığı zamanlarda kişilerin hangi yaşta olduğu fark etmeksizin doktora görünmeleri gerekmektedir. Eğer ki tedavisi uygulandığı zamanlarda bu durum ona iyi gelecektir. Ve kısa süre içerisinde de hastalık yok olarak kişinin eski sağlığına kavuşması da söz konusu olacaktır. 

Belirtileri

Kanda romatizma belirtileri arasında hastalığı testlerde ortaya çıkacak olan bir rahatsızlıktır. Bu test sonuçları yüksek çıkacaktır. Sizlerde birazdan yazacak olduğumuz belirtileri yaşamaktaysanız bir doktora görünmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Kişilerin eklemlerinde sertlik meydana gelecektir. Özellikle de parmaklarında oluşan bu sertlik nedeniyle eklemlerini hareket ettirmekte son derece zorluk çekmesi ile bilinecektir. Kişiler sabahları bu sertliği daha yaygın olarak yaşamaktadır. Eklemin içerisinde sıvının oluşması sonucunda sıklıkla şişlik meydana gelecektir. Bu durumda eklemlerini kişinin hareket ettirmesi daha da zorlaşacaktır. Bir eklem içerisinde iltihaplanma söz konusu olduğu zamanlarda kişilerin şiddetli olan ağrıları da meydana gelecektir. Bu ağrılar nedeniyle kişiler oldukça zor zamanlar geçirmesine neden olacak sorunlar yaşamaktadır. Eklemlerin sıklıkla belirtileri arasında sıcaklık gözlemlenmektedir. Bu sıcaklığın olma nedeni ise iltihap olmaktadır. Kişilerde iltihap nedeniyle renk değişikliği de eklemler üzerinde sıklıkla görülmektedir. Kanda iltihaplanma olduğu zamanlarda kişilerin parmaklarını derinden etkilemesi ile bilindiği için kişiler parmaklarını hareket ettirmekte ve de kullanmakta ise zorluk çekmesine neden olacak sorunların başında gelmektedir. Bu rahatsızlık bazı zamanlarda eklemlerinde ötesine geçerek kendisini hissettirecektir.

Tedavisi

Kanda iltihap görülmesi sonucunda kişilerin tedavisi yapılarak hastalığa iyi gelecek tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Kişinin yaşayacak olduğu ağrılar ve bir nevi sakatlık durumunu geçirmek için kullanılacak olan ilaçlar sonucunda kişiler sağlığına kavuşması gözlemlenirken aynı zamanda da fizik tedavi egzersizleri yaparak da kişiler daha hızlı bir şekilde iyileşmesi beklenmektedir. Kişilerin hayatı içerisinde eklem hasarlarını en aza indirecek olan tedavi yöntemleri iyi geleceği için uygulanmaktadır. Sizler de tedaviye destek vermek amacıyla kanda iltihaplanma görüldüğü zamanlarda kişilerin bitkisel gıdalar ile beslenmesi ve bitkisel çaylar içmesi de tedavisi için iyi gelecektir. Tedavi sırasında sıklıkla doktor tarafından reçete edilecek olan anti inflamatuar etkili olan ilaçlar iltihaplanmayı azaltma konusunda son derece başarılı olması ile bilinmektedir. Bunun dışında da ağrının azalması için kişilerin sağlığına kavuşması ve diğer organları etkilememesi için bir takım ilaçlar doktor kontrolünde uygulanması sonucunda iyi gelecektir. Cerrahi müdahalelerde de bazı kişilerin ekleminde sık rahatsızlık görülmesi sonucunda müdahale yapılarak bu eklemlerin düzeltilmesi ve iltihabın giderilmesi söz konusu olacaktır. Gündelik yaşantınızı tehlikeye atan bir durum olduğu için kişilerde iyileşme söz konusu olması için her daim kişilerin fizik tedavi egzersizlerini aksatmadan yapmaları eklemlere esneklik kazandırma konusunda son derece başarılı olacaktır. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle