Eklem Romatizmasında Neleri Yemeliyiz ve Hangi Vitaminleri Almamız Gerekiyor?

En çok görülen romatizma eklem romatizması olmaktadır. Milyonlarca kişinin çekmekte olduğu ağrı, şişlik ve tutukluk şikayeti ile hayatlarını olumsuz etkilemektedir.

 Eklem Romatizmasında Neleri Yemeliyiz ve Hangi Vitaminleri Almamız Gerekiyor?

Eklem romatizması yer yüzünde görülen en sıklıkla karşımıza çıkan romatizma türü olmaktadır. Kişinin kronik bir ağrı yaşamasına ve sertlik hissi nedeniyle tutukluğa neden olacaktır. Ellerde ve özellikle de ayaklarda ciddi sakatlanmalara yol açacak olan bu hastalığın nedeni günümüzde bilinmemekle birlikte kalıcı bir tedavisinin de olmaması nedeniyle romatizma hastalığına yakalanmakta olan kişilerin mutlaka diyetlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemi otoimmun hastalığının bir sonucu olarak eklemlere saldırması sonucunda meydana geleceği düşünülmektedir. Kişinin ciddi sağlık sorunları yaşaması söz konusu olacağı gibi aynı zamanda da kişilerde var olan hastalık nedeniyle gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli bir ağrının yaşanması ya da sabahları kalktığımız zaman tutukluk oluşmasına da neden olabilecek bir hastalık türü olmaktadır.

 Nasıl Beslenmek Gerekiyor?

Eklem Romatizmasında Neleri Yemeliyiz

 

Bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin her zaman için diyetlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Kişinin her zaman için kendisine sağlıklı olan gıdalar tüketmesi snucunda hastalığın önüne geçecektir.

Romatizma yaşamakta olan kişilerin tedavisine ek olarak yiyecek oldukları bazı besinler sonucunda hastalığın da iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle nar konusunda yapılan bir takım araştırmalar bu besinin son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Gerek hayvanlar üzerind e yapılan deneysel çalışmalar gerek insanlarda yağılan bu çalışmalar gösteriyor ki nar her zaman için kıkırdaklarda olan iltihaplanmanın da önüne gelmektedir. Bu nedenle sizler de düzenli olarak içecek olarak nar suyu tüketmek ya da nar yemek sonucnda iltihaplı romatizma hastalığının da önüne geçmiş olacaksınız. .

 Omega-3 Yağ Asidi İçeren Gıdalar Tüketmelisiniz

Soğuk su balıklarında her zaman için fazla miktarda omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Somon balığı ya da ton balığı son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Sizler de haftanın en az üç günü balık tüketmeniz sonucunda iltihabın azalmasını sağlayacak ve ağrılarınızdan da kurtulmuş olacaksınız. Bunun yanında omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan cevizi de çerez niyetine yemeli ve de tatlılarınıza da kullanmanız gerekmektedir.

 Keten tohumunda da Omega-3 yağ asidi bol miktarda bulunmaktadır. Günlük olarak tüketecek olduğunuz keten tohumunun her zaman için eklem sertleşmelerinin önüne geçecek olduğunu ve ağrıyı da hafifletecek olduğunu bilmelisiniz. 

Frenk Üzümü: Bitki tohumunda bol miktarda omega-6 yağ asidi bulundurması ile bilinmektedir. Bu nedenle de eklem romatizma hastalığı yaşamakta olan kişilerin doğal bir iltihap önleyici olması ile bilinmektedir. Romatizma hastalıklarını önleyeceği gibi aynı zamanda da şişliklerin de yok olmasını sağlayacaktır.

Kemik dokusunu her zaman için güçlendirme konusunda faydalı olan ve B vitamini bakımından da zengin olan yumurtanın kişinin kas dokusuna da son derece sağlıklı olması ile bilinmektedir. Sizler de romatizma hastalığından şikayet ediyorsanız sabah kahvaltılarınızdan yumurtayı eksik etmemeniz gerekmektedir.

 İyi Gelen Vitaminler

Romatizma hastalıkların önüne geçme konusunda çok önemli bir yeri olan D vitamini günlük alınması gereken bir vitamin olmaktadır. Fakat yiyeceklerimiz ve de içeceklerimiz de D vitaminini kısıtlı oranda alırız. Bu nedenle de D vitaminini alacağımız zaman mutlaka güneş ışıklarından faydalanmamız gerekmektedir. Kişinin D vitamini yaz mevsiminde güneş ışınlarından alacaktır. Kemiklerin güçlenmesi için ve eklemlerde oluşacak iltihaplanma sonucunda meydana gelecek romatizma hastalığının önüne geçmek için mutlaka D vitamini kullanmamız gerekmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle