Akut Eklem Romatizması Belirtileri ve Tedavisi

Streptokoksik boğaz enfeksiyonu geçirmekte olan 5 ile 15 yaş arasında ki çocuklarda ya da her yaşta olan insanları etkileyecek olan eklemler, kalbi ve kişilerin sinir sisteminde tahribata yol açacak oldukça sıkıntılı bir hastalık türü olan akut eklem romatizması yorgunluk gibi belirtileri olan bir hastalıktır.

Akut Eklem Romatizması

Sıklıkla 5 il 15 yaş arasında görülse de ilerleyen yaşlarda olanlar yetişkinlerde de Streptokoksik adlı bir boğaz enfeksiyonu sonucunda belirtilerinin gözlemlenmekte olduğu ciddi bir rahatsızlık türü olmaktadır. Kişilerin kalbini, eklemlerini, ve dış yüzeyde gözle görülür bir biçimde kişilerin derisini de etkileyecek olan romatizma hastalıklarının bir türü olmaktadır.

Streptokoksik bir boğaz enfeksiyonu bu hastalığın kişilerde olmasına neden olanlar ve sıklıkla kriterleri arasında çocukların bulunduğu bir hastalık türü olsa da yetişkin bireylerinde sıklıkla etkilenmekte olduğu bir tür romatizma hastalığı olmaktadır. Çok ciddi bir akut romatizma hastalığı olmasından dolayı kişilerin eklemlerinde şişliğin olacağı gözlemlenmektedir. Akut romatizma hastalığı yaşamakta olanlar kişilerin boğaz enfeksiyonu geçirdikten 1 ay içerisinde bu hastalığın belirtilerinin görülmesi söz konusu olacaktır. Ve eklemlerde sıklıkla ağrı olur. Bu eklemler en çok ayak bileğinde bulunan eklemler, dirsek eklemleri, dizler, ve el bileği eklemleri olmaktadır. Kişilerin çocuğunda boğaz enfeksiyonu neticesinde gelişecek olanlar göğüs ağrısı sıklıkla kişilerin solunum sıkıntısı yaşamasına neden olacak bir durum olacaktır. Bununla birlikte her ne kadar dinleniyor olsa bile geçmeyen bir yorgunluk kişilerin yaşayacak olduğu Streptokoksik enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkacak olanlar akut romatizma hastalığının belirtileri arasında olmaktadır. Hastalığın tanısının konulmasının zorlaşması sebebi sıklıkla kişilerde çeşitli şekillerde ortaya çıkması sonucunda zorlaşacaktır.

Bu nedenle de kişilerin belirtileri arasında geçirilmekte olan boğaz enfeksiyonu neticesinde kişilerin hastalığının gelişmekte olduğu ateş ya da eklem iltihabının da ortaya çıkması söz konusu olacaktır. 

Nedenleri

Hastaların çok sıklıkla yaşamadığı bir belirti olsa da kişilerin yüz bölgesinde ya da ellerinde istemsiz bir şekilde kendiliğinden oluşmakta olanlar hareketler görülecektir. Bu kişilerin hayatı içerisinde olan olumsuz etkilerden biridir. Kişilerin derisi de hastalık sonucunda etkilenecektir. Bu nedenle de deri altında nodüllerin olması nadiren bile olsa görülecek olduğu gibi deri üstünde de döküntüler görülecektir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor olmaktadır. Fakat sıklıkla küçük çocukların ya da yetişkinlerin Streptokokal isimli bir boğaz enfeksiyonu geçirmeleri neticesinde ortaya çıkacak olan bir sıkıntı olmaktadır. Bu boğaz enfeksiyonu laboratuvar testi sonucunda ortaya çıkacaktır. Müdahale edilmemesi sonucunda akut eklem romatizması kişilerde gelişecek olması sebebiyeti ile mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir. Zaten bu hastalığın oluşmasında ki belirtiler boğaz enfeksiyonunu geçirdikten 1 ay içerisinde gerçekleşecek olması sebebi ile hastaların sıklıkla kalbinin etkilenmesi görülmektedir. Bağışıklık sisteminin ayrıca kişilerde ki kalp kapakçıklarını tanımaması sonucunda ortaya çıkacak olan ve kişilerin otoimmun rahatsızlığı sonucunda kalp kası ya da hastaların eklemlerine saldırması sonucunda da ortaya çıkacak olan bir rahatsızlık türü olmaktadır. Bu eklemlerde meydana gelmekte olan tutulmaların sıklıkla 1 hafta ya da bazı insanlarda biraz daha uzun süreli tutulmalar meydana gelecektir. Ağrı diğer romatizma hastalıklarına göre daha ciddi boyutlarda olacaktır.

Bazı kişilerde ise kalbin bağışıklık sistemi tarafından tanınmaması sonucunda altı aya kadar devam edecek olan tutulmalar meydana gelecektir. Bu geçecek olsa da bir süre sonra tekrar etme riski her zaman bulunmaktadır. 

Tedavisi

Streptokoksik boğaz enfeksiyonu tanısı konulduğu zamanlarda insanların ilk olarak bu tanıyı tedavi etmesi hedeflenmektedir. Doktorlar tarafından bu nedenle de enfeksiyonun belirtilerini azaltacak olanlar ve iyileşmesine yönelik olarak antibiyotik tedavisi uygulanması gerekmektedir. Kişilerin kalp ve de eklem iltihabına karşı da yapılacak olan bir takım testler sonucunda kişilere uygun olan tedavi yöntemi uygulanması söz konusu olacaktır. Bu antibiyotik tedavisine yanıt vermesi hastanın sıklıkla beklenmektedir. Enfeksiyonun getirmekte olduğu zararları en aza indirmesi beklenmektedir. Kalp ve eklem iltihabı eğer ki yapılmakta olan testlerde ortaya çıkması sonucunda kişilerin anti inflamatuar özelliğine sahip olan ilaçları hastalığın iyileşmesi tamamlanana kadar doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir. Hasta kaç yaşında olursa olsun. Bu hastalığı ortadan kaldırmak amacıyla ve kalp hasarının oluşmasını önlemek amacıyla dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Belirtileri arasında var olan yorgunluk sıklıkla insanların hayatı içerisinde oldukça olumsuz etkisi olacaktır. Bu hastalıktan korunma yolları olarak atağın durmasını önlemek amacıyla çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Kadrit rahatsızlığı olması durumunda kişilere penisilin verilmektedir. Bu sayede iltihaplanmayı da azaltacaktır. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle