Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Kalça protezi ameliyatı olan kişilerin cinsel aktivitelerinde bir sınırlanma olup olmadığı her hasta ve de yakını için soru işareti olmaktadır. Hastaların ameliyat sonrasında ciddi ağrıları olacağı için bu kişilerde soru işareti olmaktadır. Ve konuşmaktan çekindikleri bir konu olması nedeniyle de insanlarla konuşmaktan çekinmektedirler.

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi ameliyatı geçirmiş olan kişilerde cinsel yaşamlarının ne olacağı sorusu akılları karıştırmaktadır. İnsanların ameliyat sonrasında eski sağlığına kavuşmaları hedeflendiği için kişiler çok zor bir işlem olan ameliyat olmaktadır. Yapılan bir araştırma sonucunda kalça protezi ameliyatı olan kişilerde iyileşmeleri sonucunda cinsel yaşamlarında bir sorun olmadıklarını belirttiler. 

  • Yapılan araştırmalara göre kalça protezi takılmış olan kişilerin %42’sinde libidolarında iyileşme olduğu belirtildi;
  • Ameliyat olan kişilerin %35’sında cinsel yaşam sürelerinin daha da uzadığı belirtildi;
  • Hastaların %51’inde cinsel yaşamlarında daha da çok sık olmasını rapor ettiler;
  • Hastaların %55 kadarında cinselliğin kendiliğinden geliştiği söylendi;
  • Hastaların %90 kadarında total kalça protez ameliyatı sonrasında cinsel yaşamlarında iyileşme söz konusu olduğu için seksüel fonksiyonlarının da gelişmiş olduğunu belirttiler.

Kişilerin akıllarına takılmakta olan soru ameliyat sonrasında ne kadar süre içerisinde cinsel yaşama tekrardan dönecekleridir. Bu konuda somut bir cevap bulunmamaktadır. Kişilerin bir yürüteç ya da koltuk değneği yardımıyla yürüme evresinde cinsel yaşamlarının olmaması tavsiye edilmektedir. Cinsel yaşama dönüş hızınızın etkilenmesini sağlayacak olan bir takım faktörler bulunmaktadır. Bunlar sıklıkla total kalça protezi ameliyatı geçirmiş olan kişiye yapılmakta olan tedavi yöntemi etkili olmaktadır. Kişinin yaşı da iyileşmesi konusunda etki edecektir. Ameliyat sonucunda hala ağrı yaşamakta olan kişiler gibi faktörler bulunmaktadır. Kalça protezi yaşamakta olan kişilerin ağrısının dinmesi ilk 6 hafta ile 8 hafta arasında değişmektedir. Sizlerde yaptıracak olduğunuz bu süre içerisinde ki muayene sonrasında iyileşme belirtilerini doktorunuz tarafından öğrenebilirsiniz. Bu süre içerisinde sizlerin doktor tarafından önerilere uymanız gerekmektedir.

Cinsel yaşam daha çok kişilerin ağrısı olmaması durumunda ve denge sorunu yaşamadıkları zaman izin verilen bir aktivite olmaktadır. 

Cinsel Yaşam

Libodunuzun yükselmesi amacıyla ilk olarak iyileşme belirtilerini yaşamanız ve protez ameliyatı sonrasında kişilerin ağrısının büyük oranda azalması sonucunda uygulanmasına izin verilmektedir. Bu nedenle de yapılmakta olan araştırmalar sonucunda kişilerin ameliyat sonrasında ilk iki ay boyunca cinselliği yaşamaları yasak olmaktadır. Daha sonradan kişinin yaşı, kilosu ve de yaşamakta olduğu ağrıların azalması sonucunda libido yüksekliği yaşamaktadırlar. Yapılan araştırmalarda protez ameliyatı olmuş olan kişilerin zaman içerisinde libidolarının ağrılarının dinmesi sonucunda yükseldiği görülmektedir. Sizlerin de cinselliği yaşarken kaçınmanız gereken hareketler olacaktır. Çünkü bu hareketler nedeniyle protez gevşemesi ya da çıkması söz konusu olan hasta sayısı yaklaşık olarak %5 olmaktadır. Bu nedenle de sizler her zaman için kalça protezi sonrasında cinsel yaşamınız içerisinde kaçınmanız gereken birçok hareket olacaktır. Kişinin cinsiyetine, kişinin yaşına ve uygulanan ameliyat türüne ayrıca geçen süreye göre bu hareketler ağrınızın olmayacağı ve kalça protezine zarar vermeden cinsel yaşamınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Kalça ameliyatı olmuş olan kişiler için bu hareketler her zaman için daha zor olmaktadır. Hem kadın hastaların hem de erkekler bu konuda hareketlerine çok dikkat etmeleri zorunludur. Kadın hastalar için daha zorlu bir süreç olmaktadır. Kişilerde cinsel yaşam sonrasında oluşabilecek kalça protezi gevşemesi ya da çıkması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de ameliyat sonrası cinselliği yaşarken partnerinizle birlikte çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Kişilerde ön veya arka kalça protezi değiştirilmesi sonucunda yapacak oldukları cinsel yaşam farklılık gösterecektir. Bu nedenle de kişilerin kaçınması gereken hareketler her iki ameliyat türünde de farklılıklar gösterecektir. Erkek hastalar için bu hareketler daha az zarar verirken, kadın hastalar içinse cinsel yaşam sırasında yapacak oldukları ters bir hareket ameliyatın başarısız olmasına neden olacaktır. Özellikle eğilmek ya da bacakların kaldırılması kişilere ciddi oranda zarar verecektir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle