Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Oluşan Ağrı ve Çözümleri

Kalça protezi ameliyatı sonrasında en sıklıkla kişinin ağrısı söz konusu olacaktır. Bu ağrılar kişilerin her hareket etme isteğinde giderek artacaktır. Bu ağrılar hastanın yaşamaması için güçlü arı kesiciler ya da ağrıyı uyuşturacak ilaçlar verilmesi ameliyat sonrasında doktor tarafından uygun görülecektir.

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatı

Total kalça protez ameliyatları kişilerin normalde yaşamakta olduğu ağrıyı durdurmak ve kişilerin hareketlerini düzgün yapabilmesini sağlamak amacıyla yapılan bir cerrahi müdahale olmaktadır. Fakat bazı hastalarda bu cerrahi müdahale sonucunda ağrı kesilmeyip, ağrının olması devam etmektedir.

Kalça bölgesinde, kasıklarda, kalçanın üst bölümünü etkilemekte olan ağrılar kişilerin ameliyat sonrasında da görülmektedir. Ameliyat sonrasında bu ağrıların görülme olasılığı %10 kadar olmaktadır. Kişilerde bu ağrı 12 ile 18 ay boyunca devam etmesi kronik ağrı olarak değerlendirilmektedir. Ameliyat neticesinde olan ağrılar sıklıkla kişilerde takılmakta olan protez sonrasında kemiklerde oluşan değişiklik nedeniyle ya da yumuşak dokunun zarar görmesi sonucunda en sıklıkla da kişilerin sinirlerinde yaralanma sonucunda olduğu görülmektedir. Protez ameliyat sonrasında kişilerde ağrı olması çoğu durumlarda ameliyatın başarısız olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda kişilerde revize edilmesi için ikinci bir ameliyat yapılması gerekmektedir. Birçok hastada ağrının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ameliyat sonrasında ağrının olması kişilerin yaşı ile alakalı olmamaktadır. Birçok genç hastada da daha sonrasında geçmek bilmeyen kronikleşen ağrı söz konusu olmaktadır. Total kalça protezi ameliyatı olan kişilerde ağrıdan kurtulmak ve kişilerin günlük hayatlarına dönmek amacıyla yapılmakta olan ve çoğu kişilerde başarılı olan fakat bazı kişilerde bu ameliyat sonrasında dinmeyen ağrılarının olmasına neden olmaktadır. Bu durum içerisinde kalan kişinin ameliyattan beklentilerini karşılamadığı anlamına gelmektedir. 

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyat sonrasında bir süre kadar kişilerde ağrı görülmesi protezi takıldığı için normal olmaktadır. Fakat ameliyat sonrasında geçmek bilmeyen ağrılar ise normal sayılmamaktadır. Bazı kişilerde ameliyattan bir süre sonra ağrılar dinmektedir. Fakat 1 ile 3 yıl arasında tekrardan başlamakta olan ağrılar görülmektedir. Bunun nedeni ise protezin yerinden oynaması ya da dağılması olarak belirtilmektedir. Protezin gevşemesi durumunda da kişilerin ağrı yaşaması bilinmektedir. Ameliyat başarılı geçmiş olsa bile kişilerde oluşan ağrı 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu süre akut ve de kronik olarak değerlendirilmektedir. Şiddetli ağrıları kişilerin yaşaması söz konusu olacaktır. Bu gibi durumlarda kişilerin alacak oldukları ilaçlar ağrının dinmesi konusunda yardımcı olacaktır. Ağır ya da orta dereceli ağrılar görülecektir. Kişilerin bazılarında iltihaplanma ya da şişme görülmektedir. Bunun yanında kişilerin ağrılarını azaltabilmek için oral yolla ya da enjekte edilecek olan ağrı kesiciler bir süre sonra almadan duramayacaktır. Bu durumda hastaların ikinci bir ameliyat ederek tekrardan aynı işlemi olması söz konusu olacaktır.

Kişilerin sigara kullanımı ya da alkol kullanımı da her zaman için ağrılarının artmasına ve iyileşmenin daha da geç olmasına neden olacağı için uzmanlar tarafından alkol ya da sigara kullanımının yasak olduğu belirtilmektedir.

Ağrıya Çözüm

Doktorunuzun verecek olduğu güçlü ağrı kesicileri zamanında ve doktorun söylediği şekilde kullanmanız çok fayda sağlayacaktır. Sizlerde ilaç kullandığınız gibi uymanız gereken bazı durumlar olacaktır. Masaj uygulaması her zaman için kişilerin ağrısını azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Bu nedenle de sırt masajının faydalı olduğu unutulmamalıdır. Ağrısı olan kişilerin soğuk terapi uygulaması gerekmektedir. Her iki saatte bir 20 dakika boyunca buz kompresi yapmanız uygun olacaktır. Sizlerde sürekli olarak aynı pozisyonda durmamanız çok önemli olacaktır. Kişilerin her zaman için vücutlarında olan ağrının dinmesi için uygun olan fizik tedavi egzersizlerini uygulamasının gerektiğini unutmamalıdır. Kişilerin bu hareketleri yapması onun ağrılarının dinmesini sağlayacaktır. Kişilerde yumuşak dokuda oluşan ağrının azalması için her zaman dinlenmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında geçmeyen ağrı yaşamakta olan kişilerin yorucu olan aktivitelerden kaçması ve ağırlık kaldırmaması gerekmektedir. Oluşmakta olan bu ağrılar eğer ki yürüme sırasında da devam etmekteyse o zaman yürüteç kullanarak ağırlığınızı bu yürüteç ile paylaşacaksınız. Ve sizler ağrılarınızı dindirme konusunda yardımcı olacaktır. Ameliyattan hemen sonra oluşan ağrılar ya da ameliyattan sonra geçmeyen ağrılar çok ciddi insanın hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle de sizler ayaklarınızı kalp seviyenizden yukarıda tutmanız kan akışının daha hızlı bir şekilde akmasına neden olacağı için ağrınız da azalma görülecektir. Bazı hastalarda ağrı çok şiddetli olduğu zamanlarda doktor tarafından ağrının kesilmesi amacıyla yama tavsiye edilmektedir. Bu ilacın alınması sonucunda kişilerde oluşan ağrının azalması söz konusu olacaktır. Ağrılarınızı her zaman için doktorunuza söylemelisiniz. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle