Diz Protez Ameliyatından Sonra Bacakta Morarma Yaşanır mı?

Diz protez ameliyatıyla beraber bazı komplikasyonlar gelişebilir ve bunlardan biri de bacakta morarma durumudur. Doktorunuz bu konuda gerekli önlemleri alacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Diz Protez Ameliyatı

Diz kapaklarında meydana gelen kireçlenmeyle beraber hastalığın ilerleyen süreçlerinde diz protez ameliyatının yapılması gerekir. Bununla birlikte zamanla aşınan diz kıkırdakları işlevini kaybetmeye başlar. Vücudun en büyük eklemi olan diz bölgesinin tüm yüzeyleri yumuşak dokularla kaplıdır ve bu dokular sayesinde dizde sürtünme oranı oldukça azalır. Eğer hareket etmekte zorluk, merdiven çıkarken ağrı ve kısa sürede yorulma gibi durumlarla karşılaşıyorsanız hemen muayene olmalısınız. Buna ek olarak yapılacak muayenelerle beraber diz ağrılarının en az seviyeye inmesi sağlanabilmektedir. Uygulanacak tetkiklerle beraber şişlik, ödem ya da kızarıklık durumlarının önüne geçilmesi amaçlandığı için günümüzde bu ameliyatın başarılı bir şekilde yapılabildiğini söyleyebiliriz.

Diz Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi diz protezi ameliyatının bazı riskleri bulunmaktadır. Genel olarak anesteziyle alakalı olan bu riskler az oranda görülse de risk her zaman vardır. Ameliyattan önce doktorunuz gerekli bilgilendirmeleri yapar ve risklerle ilgili en küçük bulgularda bile gerekli müdahaleyi yapmaktadır.

Diz protezi ameliyatı sonrasında bacaklarda morarma konusundan önce bu risklerin neler olduğunu incelememiz gerekiyor. Öncelikle bacakta ağrı ve şişme durumları görülebilir. Bunun nedeni ise bacaklarda pıhtı gelişmeleridir. Böyle bir durumu önlemek amacıyla işlemden önce kan sulandırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Bacaklarda gelişmiş olan pıhtının, diğer organlara sıçrayarak damar tıkanmalarına neden olabileceği unutmayın. Özellikle de akciğerdeki damarlarda meydana gelen tıkanmaların en önemli belirtileri, göğüste kırmızımsı döküntülerin oluşması ve nefes darlığıdır. Acil müdahaleler ile bu durumların da önüne geçilebilir.

Ameliyat alanında enfeksiyon riski de vardır. Buna bağlı olarak ameliyat bölgesinde kızarıklık ve şişlik görülebilir. İlaç tedavisiyle beraber talep edilirse cerrahi müdahaleler de yapılabilir.

Dizinize takılacak olan protezde gevşemeler de olabilir. Başlangıçta herhangi bir sorun yaşanmazken ciddi ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durumda da bazı cerrahi tekniklerden yararlanılabilir.

Son olarak ameliyat izinin ağrılı olma durumu söz konusudur. Yüzeysel olan sinirlerdeki hassasiyetle birlikte ilaç tedavisiyle bu ağrılar da giderilebilmektedir.

Diz Protezi Sonrası Bacakta Morarma

Diz protezi ameliyatı sonrası bacakta morarma durumu yaşanabilir. Bunun nedeni ise yukarıda sıraladığımız risklerden kaynaklanabilir. Özellikle de bacak damarlarındaki pıhtılar dolayısıyla morlukları da beraberinde getirir. Öte yandan ciddi morarmalarda hemen doktorunuza başvurmakta fayda var.

Ameliyat sonrasındaki süreçte bir süre hastanede kalınacaktır. Hastaneden çıkmak için de öncelikle dizinizi tam olarak bükebiliyor ve normal olarak gezebiliyor olmanız gerekir. Dize buz uygulaması yapılarak morlukların önüne geçilebilmektedir. Ayrıca ilk iki gün çok önemlidir ve bu süreçte hastanın 38 derecelik vücut ısısı kontrolü sağlanmaktadır.

Ameliyattan sonra bacakta morarmanın bir diğer nedeni, enfeksiyon riskidir. Bu süreçte çok fazla hareket edilmeden dinlenilmeli ve dize takılan bandaj da çıkarılmamalıdır. Eğer bandaj çıkarılırsa dizde kanama başlayabilir ve ardından şişlikle morluklar görülebilir. Doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket etmeye başladığınızda evinizde egzersizler yapmaya da başlayabilirsiniz.

Bu süreçte bacak damarlarında meydana gelen pıhtılara emboli riski adı verilir ve bu durumu engellemek adına varis çorabı ile doktorunuzun önerdiği kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmalıdır.

Hastanın taburcu olmasıyla beraber 2 haftalık bir süre boyunca dinlenmesi gerekecektir. Bu süreçte yine morarma ve şişme yaşanabilir. Dikkat edilmesi gereken asıl durum, diz bölgesinin hızlıca hareket ettirilmemesidir. Doktor onayıyla evinizde egzersiz yapabilirsiniz  ve bu egzersizleri düzenli bir şekilde sürdürmelisiniz.

Bacaklarda ameliyat sonrası morarma durumuyla beraber deride kızarıklıklar da meydana gelebilir. Derideki enfeksiyonları önlemek için doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.

Diz protez ameliyatı sonrasında oluşabilecek riskler ve bacakta morarma durumu bu şekilde açıklanabilir. Asıl önemli olan durum kendi başınıza hareket etmemek ve doktorun önerilerine uyum sağlamaktır. Sonrasında kısa bir iyileşme sürecine geçebilir ve diz protezinizin sorunsuz olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz size evde yapmanız gereken  tüm işlemleri ameliyattan sonra detaylı bir şekilde aktaracaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle