Artrit Tedavisi Nasıl Edilir?

Vücudumuzun eklemlerinde meydana gelen iltihaplanma sonucunda oluşan bir durumdur. Ayak bileğinde ve el bileğinde eklemlerin içerisinde iltihaplanması söz konusu olacaktır. Bununla birlikte şişme ve sertleşme meydana gelecektir.

Artrit Tedavisi

Artrit kelime olarak eklemler üzerinde oluşan inflamasyın sonucunda eklem bölümünde iltihaplanma sebebi ile ağrı, sertlik, kızarıklık ve şişlik olması gayet normal bir durum olacaktır. Bu hastalığın her yaşta görülebilmesi mümkündür. Belirtileri arasında eklemlerde şiddetli ağrılar oluşacaktır. Şişmeler görülebilir. Ateşlenme ve hareket kaybına yol açacaktır. Sabah uyandığınız zaman tutukluk hissi meydana gelebilir. Bazı dönemlerde şiddetli olarak ağrılar görülmektedir. Bu hastalığın simetrik olduğunu da belirtmek isteriz. Yani sağ el bilediğinizde olduğu zaman sol el bileğinizde de olma riski bulunmaktadır. Eklem hasarlarına yol açar ve tedavi edilmezse çok ağrılı zamanlar yaşanır. Hastalığın neden olduğu tam olarak günümüzde bilinmemektedir. Fakat hastalığın olmasında bakterilerin ve sigaranın çok büyük etki ettiği üdüşünülmektedir. Hastalıkta çevresel faktör son derece fazla olmaktadır. Artrit daha çok obez olan hastalarda görüldüü bilinmektedir. Bu yüzden tedaviye başlarken bir diyete de başlamak gerekmektedir. Kilolarınızı her zaman korumalı ve ideal kilonuzda olmanız gerekmektedir. Artrit tedavisinde fiziksel olarak aktiviteler son derece öenmli olmaktadır. Sizlerde günlük olarak yürüyüş yapabilir ya da günlük olarak egzersizler yapabilirsiniz. 

Sigarayı Bırakmak Gerekiyor

ARtrit ve romatizmal hastalıkların artışında en çok beslenme değişikliği nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminin hazır gıdalar tüketmesi sonucunda güçsüz kalacağı ve otoimmun denilen rahatsızlığın vücudumuzun kendi organlarına saldırması sonucunda ortaya çıkacaktır. Sizler unutmayın ki Romatizmal bir hastalık yaşıyorsanız o zaman organik beslenmeye ve sigarayı bırakmaya çalışmanız gerekmektedir. Önceki kuşaklara bakıldığı zaman yedkleri ve içtiklerinin hep organik olduğu görülmekteydi. Kelle paça her zaman için eklemlere faydası olmaktadır. Bu nedenle de eklem sağlığını korumak için kelle paça tüketilmelidir. Doymuş gıdalardan kişinin uzak durması gerekmektedir. Hazır gıdalar yerine sizlerde evinizde yapacak olduğunuz yiyecekleri tüketmeniz daha yararınıza olacaktır. 

Bitkisel Tedavi

Aloe vera otu alternatif tıp üzerinde kullanılmakta olan en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. İyileştirici özelliğinin olması yanı sıra cilt üzerinde ki abrazyonların da tedavisinde oldukça popüler olmaktadır. Sizlerde bir tutam Aloe vera yaprağını 300 gram suyun içerisinde kaynayıncaya kadar pişirin ve ılıdığı zaman içerisine herhangi bir katkı koymadan için.

BoswelliaTütsü de denilmekte olan bu bitki alternatif tıpta daha çok artrip tedavisi için uygulanmaktadır. Hisdistana özgü olması ile bilinmektedir. Otoimmün hastalığı sonucunda sağlıklı olan eklemlere saldırılldığı zaman buralarda taribat söz konusu olacaktır. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin son derece güçlenmesini sağlayacak olan bitkisel tedavi yöntemidir.

Kedi pençesi Tropikal bir birki olmaktadır . Bağışıklık sisteminin artmasında son derece faydalı olacaktır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda artrite için de denenmiştir ve büyük başarılar elde etmektedir.

Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar

Tedavisi için günümüzde en sıklıkla başvurulan yöntemlerden bir tanesi de ağrı kesici ilaçları olmaktadır. Ağrıyı dindirmek için kullanılan bu ilaçların yanında kortizon da eklenmektedir. Eğer ki artrit çok iltihaplı bir hal almışsa o zaman antibiyotik tedavisine de başlayacak ve kişinin eklem arasında var olan o iltihabım kurumasını sağlayacaktır. Eğer ki erken teşhis edildiği zamanlarda tedaviye yanıt vermek o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle sizlerde şikayetleriniz başladığı zaman hemen bir hekime baş vurmanız gerekmektedir. Çok daha kolay bir şekilde sizlerde ilaç tedavisi ile iyileşebilirsiniz. Fakat tedaviye geç kaldığınız zamanlarda kişinin cerrahi müdahale ile karşı karşıa kalacağını da unutmamak gerekmektedir. 

Hastalığın oluşmasında daha çok iltihabın giderilmesi söz konusu olan ilaçlar vermektedir. Streoidler eklemlerde oluşmakta olan iltihaplanmalar sonucunda ağrının ve daha sonraları hasar olmaması için kullanılan ilaçlar olmaktadır.

İmmunosuppressants: Bağışıklık sistemimiz vücudumuza savaş açtığı zaman bunu düzenlemek amacı ile kullanılmaktadır.

TNF-alfa inhibitörleri hastanın şikayetleri dinlenecektir. ateş oluyorsa ve şişlik ağrı yapması durumunda özellikle de dinlendiği zaman ya da sabah uyandığında tutukluk meydana geliyorsa o halde kullanılacak olan kimyasal bir ilaç olmaktadır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle