Romatoid Artrit Ağrısı Nasıl Geçer

Romatoid bir eklemlerde oluşan iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan bir romatizma türü olmaktadır.Bunun şiddetli bir ağrısı olacaktır. Sizlerde bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Romatoid Artrit Ağrısı

Romatoid Artrit Ağrısı

Romatoid artrit küçük eklemlerde oluşmakta olan ve bulunduğu yeri deforme edecek olan iltihaplı bir hastalığa verilen genel isim olmaktadır. Bu hastalık daha çok 20 ile 50 yaş aralığında insanlarda görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda daha çok görülmektedir. Bu hastalık ihmal edilmemesi gereken çok ciddi bir hastalık olmaktadır. Hastalığın gelişmesi bağışıklık sistemi ile alakalı olmaktadır. Şiddetli bir eklem ağrısı olacaktır. Bu ağrı sabah ve gece kendisini daha çok gösterecektir. Sıcaklığı 38 dereceye çıkacak olduğundan kişi hastalanacaktır. Uykusuzluk bir başka belirti olmaktadır. İştahta azalma meydana gelecektir. DAha çok eklem yaralanmaları gibi nedenlerden kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın tam olarak nedenleri bilinmemektedir. Hipotermi, akut solunum enfeksiyonlarının da neden olacağı bilinmektedir. Stres bir diğer ortaya çıkmasında ki neden olmaktadır. Ve kalıtsal yakınlığında nedenleri arasında olmaktadır.

Sağlıklı bir diyet yapmak her zaman için sizi bütün hastalıklardan koruyacaktır. Doğru beslenmeyi bilmelisiniz. Hayvansal gıdalardan olabildiği kadar uzak durmanız gerekmektedir. Sizlerin de fazla kilonuz varsa bu kilonuzu bir an önce vermeniz son derece sağlığınıza olacaktır. Bu hastalığı önlemek tabi ki sizlerin elinizde olmaktadır. Bunun için kendinizi yormayacak olduğunuz yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek her zaman için faydalı bir spor olacaktır. Vitaminlerinizi düzenli olarak almanız gerekmektedir.

Son yıllarda çevresel faktörlerin de var olması nedeniyle iltihaplı romatizma hastalığında bir artış oldu. Bu hastalık son derece ağrılı olan bir hastalık olmaktadır. Kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve kişi gündelik işlerini bile yapamayacak hale gelecektir. Hastaya ilk olarak ilaçlar verilecektir. Ağrının dinmesi için kişiye steroidal olmayan ama anti-enflamatuvar içeren ilaçlar verilecektir. Ayrıca D vitamini de alması hekim tarafından söylenecektir. Kemiklerin her zaman için güçlenmesini sağlayacak olan D vitamini eğer ki eksikliğinden kaynaklanacak olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle de D vitamini takviyesi yapılacaktır. 

Fizik tedavi ağrıları dindiriyor

Hastanın ağrısının şiddetli olmaması için hastaya uygun olan fizik tedavi verilecektir. Fakat bu fizik tedavi unutulmamalıdır ki her zaman kendi başınıza yapmamalısınız. Bir uzman tarafından sizlere belirtilen hareketleri yapmalısınız. Bilinçsiz bir şekilde yapılan hareketler daha kötü sonuçların olmasına neden oluyor. Fizyoterapistler taradından uygun görülmekte olan hareketleri sizlerde tek başınıza olduğunuz zamanlarda yapmanız ve doktorun söylediği ölçüde yapmanız iyileşmenizde ve ağrınızı dindirmekte her zaman için kesin çözüm olacaktır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı yerlerde her zaman için fizik tedavi yapılmaktadır.

Ağrının dinmesi için doktor tarafından uygun görülen ağrı kesiciler tüketilmelidir. Hasta çok fazla ağrısı olduğu zamanlarda üzerine buz koyarak bu ağrının dinmesini sağlayacaktır. Sizler unutmayın ki ağrınız olması halinde sürekli olarak ağrı kesicileri almanız demek sizin kimyasal aldığınız için vücudunuzun bazı bölgelerinde zedelenme olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle de ağrı kesici ne kadar az alırsanız o kadar iyi olacaktır.

Bağışıklık Sitemini Güçlendirme

Otoimmun azaltmak için ve bağışıklık sistemimizin daha güçlü olmasını sağlamak için bir takım gıdalardan uzak durmamız gerekmektedir.

  • İlk olarak hayvansal ağırlıklı olarak beslenmemeliyiz. Et, yumurta ve süt ürünlerinden her zaman için uzak durmak gerekmektedir.
  • Beyaz bundan her zaman için uzak durmalıyız ve beyaz un ile yapılmış olan gıdaları tüketmemeliyiz.
  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için şeker ve tatlandırıcılardan her daim uzak durmak şart olduğunu unutmamalısınız.
  • Protein ihtiyacımız elbette olacaktır. bunları sebzelerden ve meyvelerden karşılamamız gerekmektedir.
  • Günlük almamız gereken yağ ihtiyacımızı kuru yemişlerden almalıyız.
  • Ayrıca normal siyah çay içmek yerine sizlerde iltihap önleyici zencefil ya da zerdeçal içmenizde büyük bir fayda olacaktır.  Eğer ki ağrınız geçmediği zamanlarda cerrahi müdahale şart olacaktır.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle