Romatoid Artrit Egzersizleri Nelerdir?

Romatoid Artritküçük eklemlerde oluşmakta olan iltihap sonucunda kişinin gündelik hayatını devam ettirmekte zorluk çekmesidir.

Romatoid Artrit Egzersizleri

Bağışıklık sistemi bizi her türlü virüs ve de mikroptan korumakta olan ve hastalanmamamıza neden olan bir sistemidir. Fakat bazı zamanlarda bağışıklık sistemimiz bizim kendi organlarımızı tanımayacaktır ve bu organlara savaş açacaktır. İşte eklemlerimize de bu nedenle savaş açtığı zaman eklem iltihaplanması meydana gelecektir. Romatoid Artrit iltihaplı romatizma demektdir. Bu hastalar eğer ki ilk başlarda tedavi olduğu zaman gündelik hayatlarına geri dönebilirler. Fakat tedavi olmayıp hastalık ilerlediği zaman ise hastalığın ne yazık ki tedavisi daha güç olacaktır. Cerrahi müdahale bile yapılması söz konusu olacaktır.Şikayetleri artan bir kişi doktora başvurduğu zaman ilaçhastalığın evresine göre bizlere ilaç, egzersiz ya da son aşamaya geldiyse ameliyat önerecektir. 

Sizlerde evinizde birkaç dakikanınızı ayırmalı ve el bileğinizde oluşan romatoid artrit için doktorlar tarafından önerilmekte olan egzersizleri yapmalısınız. Bunlar sizin daha hızlı iyileşmesine ve bileğinizde bulunan iltihabın kurumasını sağlayacaktır.

Egzersizleri Nelerdir?

Sizlerde evinizde yapacak olduğunuz bu egzersizleri doktorunuzun ön gördüğü süre boyunca yapmalısınız. Unutmayın ki hızlı iyileşmek istediğiniz için daha çok yaparsanız hastalığınız iyileşmeyecektir. Aksine daha da artacak olduğunu bilmelisiniz.

Kendi sağlığınızı korumak için her gün düzenli olarak 45 dakika boyunca yürümeniz önerilmektedir. Sizler de sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız yürüyüş yaparak kendinizi ısıtmalısınız. Ardından birazdan verecek olduğumuz fizik tedavi hareketlerini yaparak tabii ki sağlığınıza kavuşmuş olacaksınız.

  1. Egzersiz: İki elinizi de ileriye doğru uzatın. El bileklerinin ve baş parmaklar her zaman yukarıya bakacak şekilde olmalıdır. Elinizi bu şekilde 5 saniye boyunca tutun. Sonra diğer elinizi de aynı şekilde parmaklar yıkarı avuç içi ileriy doğru bakacak şekilde tutun. Bu işlemi günde 4 defa tekrarlamalısınız. 
  2. Egzersiz:Bileklerinizi ileriye doğru dik bir şekilde tutun ve parmaklarınız yukarıya baksın. Daha sonradan parmaklarınızı avcunuza doğru sıkın. 10 saniye kadar bekleyip açın ve bir daha sıkın. Bu işlemi her iki eliniz içinde 10 saniye bekleyerek 8 defa her defasında ve günde 4 defa yapmanız şart olmaktadır. 
  3. Egzersiz: Parmaklarınızın alt kısmından ve sizler bileklerinizi düz bir şekilde tutunuz. Her parmağınızı orta ve uç eklemler başlayıp bükmeye başlayın. Bu egzersizi her parmak için günde 10 defa tekrar edilmeli ve her zaman 10 saniye bekleyip diğer işleme geçmelisiniz.
  4. Egzersiz: Sol elinizi ileriye doğru uzatın. Diğer elinizi kullanarak avuç içinizle alt eklem noktasına doğru iyice bükmelisiniz. Bu işlemi her parmağınız için tekrar etmelisiniz. Daha sonradan tırnak ucunuza yakın olan üst eklemi de aynı şekilde bükerek tekrar edin. Her büklümlü olan eklemi eğerken içinizden ona kadar saymayı da ihmal etmemelisiniz. 
  5. Egzersiz: Elinizi ileriye doğru uzatmalısınız, elleriniz tavana bakacak şekilde olmalıdır. Parmaklarınız yukarıya bakmasını sağlayın. Daha sonradan parmaklarınızı bükün. Fakat avuç içlerinize değdirmeden bu hareketi yapmalısınız. Unutmayın ki burada yumruk yapmadan bu hareketi yapmanız gerekmektedir. 
  6. Egzersiz: Bilek hareketi olarak başparmak yukarıya bakacak şekilde işaret parmağınızla baş parmağınızı birbirine değdirin. Bir O harfi çıkacaktır. Bu pozisyonu bozmadan 10 saniye bekleyin ve daha sonra diğer parmaklarınızı da aynı şekilde baş parmağınıza değdirmelisiniz.
  7. Egzersiz: Tüm parmaklarınız düz olacak şekilde ve elleriniz ileriye doğru uzatarak oavuç içiniz de ileriye bakmalıdır. Bütün parmaklarınızı yavaş bir şekilde bir yelpazeymiş gibi açmalısınız. Ellerinizi yumruk yapın ve daha sonradan tekrardan açın. Bu işlemi günde 10 defa yapmalısınız. 

 Bu egzersizler sizlerin biraz ağrınızı dindirme konusunda fayda sağlayacaktır. Fakat sizler yine de doktorunuza başvurmalı ve onun tarafından sizlere yapmanız gereken hareketleri söyleyecektir. O hareketleri de sırası ile her gün aksatmadan yapmanız son derece sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle