Ayak Kemik Çıkıntısının Bitkisel Tedavisi ve Uygulanan Egzersizler

Son zamanlarda özellikle bayanların dar ayakkabı giyinmesinden dolayı ayak bunyon oluşması söz konusu olmaktadır. Bu ayak bunyon oluştuğu zamanlarda kişilerin ameliyat olmak istemediği zamanlarda yapacak oldukları bitkisel kürler ve egzersizler sayesinde ayak bunyon kurtulması daha etkili olacaktır.

Ayak kemik çıkıntısı yani ayak bunyon oluşması bayanlarda daha sıklıkla görülmekte olan ama erkeklerin de sivri burun ayakkabılar giyinmesi sonucunda oluşacak bir hastalık olduğu için kişinin gündelik hayatını tehdit etmektedir. Kişilerin ayak kemik çıkıntısı olduğu zamanlarda uygulayacak oldukları gece ateli ile silikon atel ile geçmesi söz konusu olacaktır. Bunun yanında bitkisel tedavi ve egzersizler ile daha hızlı iyileşmesi gündeme gelecektir.

Nedenleri

Ayak bunyon oluşan kişilerde marakara kullanacakları zamanlarda silikondan yapılan koruyucu ve yumuşak olan makara kullanması daha faydalı olacaktır. Tarak kemiğinde kemik çıkıntısı olduğunda ya da baş parmağı kemik bunyon oluştuğu zamanlarda bu durum içerisinde kişilere uygun olan silikon makara satın alınarak parmak arasına yerleştirilmelidir. Doktor tarafından da bu tavsiye edilmektedir. Genetik yatkınlık kemik çıkıntısı olmasında son derece önemli olmaktadır. Tarak kemiğinde çıkıntı ya da ayak baş parmağında çıkıntı olmasına neden olan sorunlardan bir tanesi aile içerisinde bu tür bir rahatsızlığın daha önceden kişilerde yaşanmasıdır. Kadınlarda daha sıklıkla görülmekte olan bu sorun daha sıklıkla yanlış ayakkabı seçimlerinden kaynaklanmaktadır. Doktor tarafından yapılan açıklamalara göre tarak kemiğinde çıkıntı olmasının sebepleri arasında sivri burun ya da çok yüksek topuklu ayağın içerisinde rahat etmeyecek olduğu ortopedik olmayan ayakkabılar giyinmesi olarak nedenleri arasında söylemektedir. Bu nedenleri içerisinde basış şekil bozuklukları da doktor tarafından yapılan açıklama içerisinde söylenmektedir. 

Belirtileri

Tarak kemiği üzerinde olan çıkıntılar daha sıklıkla ayağın tarak kemiği kısmında ağrının olmasına neden olacaktır. Doktor tarafından kontrol edilmediği zamanlarda bir koruyucu almadığınız zamanlarda bu ağrı devam edecektir. Özellikle de kişilerin giymiş olduğu ayakkabı sonucunda ayakkabının rahat olmaması durumunda ve koruyucu bir makara takmadığınız zamanlarda daha sıklıkla görülecektir. Belirtileri arasında ayakta kemik çıkıntısı olan bölge üzerinde üstünde ya da kenar kısımlarında kızarıklık olacaktır. Kemik çıkıntısı önlemini almadığınız zamanlarda daha da büyüyecektir. Ayak baş parmağında olduğu gibi ayak üstünde de kemik çıkıntısı olarak görülmesi muhtemeldir. Ortopedi doktor bakar ve teşhisini röntgen filmleri çekilerek konulur. Doktor tarafından uygulanacak tedavisi belirtileri olan bu ağrılı süreci azaltacaktır. 

Bitkisel Çözümler

Kemik yapısında eğer ki bozulmalar göründüğü zamanlarda doktor tarafından müdahale edilmesi gerekse de yüzyıllardır devam eden bitkisel kürler sayesinde kişilerin ayak tedavisi yaptığı ve belirtileri olan ağrının azaldığı da bilinmektedir.

Sizler de bitkisel merhem ya da bitkisel çaylar sayesinde bu hastalığın tedavisine yardım edecek olduğunu her zaman için bilmelisiniz.

Bitkisel Çaylar

Alıç Çayı

  • 3 çorba kaşığı alıç;
  • 750 gram kaynar su.

Ayak kemik çıkıntısı oluştuğu zamanlarda kişilerin ayaklarında ki bu ağrıyı azaltmak için yapacak oldukları alıç çayı ile son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Ağrınızı azaltmak için 3 yemek kaşığı alıç ya da alıç çiçeklerinden kullanabilirsiniz. 750 gram klorsuz kaynar suyun içerisine sizlerinde atacak olduğunuz 3 yemek kaşığı alıç 10 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılması gerekmektedir. Ardından bunu her gün 3 su bardağı tüketmeniz ağrınızın ciddi oranda azalmasını sağlayacaktır.

Egzersiz yapımı

İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kür Tarifleri

  • 2 yemek kaşığı üzerlik tohumu;
  • 1 su bardağı klorsuz su;
  • 1 yemek kaşığı sirke.

Üzerlik tohumu 1 su bardağı klorsuz suyun içerisine atılarak kaynatılmalıdır. Ardından içerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave edilmeli ve 2 dakika kısık ateşte kaynatıldıktan sonra ağrımakta olan yer her gün ovulmalıdır.

Egzersizler

Ayak baş parmağı üzerinde kemik büyümesi olduğu zamanlarda sizlerde yukarıda verilen bitkisel kürler sayesinde ve aynı zamanda da yapacak olduğunuz egzersiz sayesinde bu kemik büyümesinden kurtulmanız söz konusu olabilir.

  1. Egzersiz: Elinize bir lastik almalısınız. Bu saç tokası bile olabilir. Lastiği iki ayağınızın baş parmağına geçirmeliğiniz. Lastiğin biraz sağlam ve orta büyüklükte olmasına dikkat edin. Her iki ayağınızı da dışa doğru açın. 10 saniye kadar bekledikten sonra kapatın. Bu hareketi 3 set olmak üzere günde 3 defa tekrar edin.
  2. Egzersiz: Ayakta durun. Bacaklarınızı bir omuz genişliğinde açın. Ayak baş parmaklarınızı havaya kaldırın. Burada dikkat etmeniz gereken sadece ayak baş parmağını kaldırmak ve diğer parmakların yerle temas etmesine dikkat etmek olacaktır. Ardından 10 saniye kadar bekleyin. Ve ayak baş parmaklarınızı yere indirin. Bu hareketi her gün tekrar etmeniz kemik büyümesinin önüne geçecektir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle