Ayak Bileğinde Kemik Çıkıntısı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Kişilerin ayak bileğinde ya da ayak baş parmaklarının iç kısımlarından dışa doğru dönmesi sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık hastaya çok ciddi rahatsızlık vereceği gibi aynı zamanda da acı vermesi ile de bilinen bir rahatsızlık türü olmaktadır.

Ayak bileğinde kemik çıkıntısı daha sıklıkla kadınların rahat olmayan ayakkabılar giymesi nedeniyle topuklu ayakkabıları tercih etmeleri nedniyle kemik çıkıntısının oluşmasına neden olmaktadır. Bu kişinin rahat ayakkabı giyememesine ve rahat davranamayıp şiddetli ağrılar çekmesine neden olacak bir sorun olmaktadır.

Ayak Bileğinde Kemik Çıkıntısı

Günümüzde çok fazla karşılaşılmakta olan ayak bileği kemik çıkıntısı kişinin hayatını oldukça derinden etkilemektedir. Ağrı çekmesine neden olacağı gibi tedavi edilmediği zamanlarda daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalması da söz konusu olacaktır. Sıklıkla erkeklerden çok kadınlarda görülmekte olan ve kadınların ayaklarını içinde rahat hissetmedikleri ayakkabılar giymesinden kaynaklı olması bilinmektedir. Ayak bileği şişmesine neden olacak bu durum baş parmağının da dış tarafa doğru çıkmasına neden olacaktır. Baş parmağının eklem yerinde bir kemik oluşacak ve kişilerin normal ayakkabı giymelerini engelleyecektir. Kişiye rahatsızlık vermesi ile bilinen bu durum acı ile sonuçlanacaktır. Gündelik hayatı içerisinde eğer ki ayak bileği kemik çıkıntısı yaşayan bir kişi tedavi olmadığı zamanlarda ayak bileinde kırık oluşacağı gibi aynı zamanda da ayağının üstüne basması durumunda da zorluk çekecektir.

Nedenleri

Kişinin ayaklarını rahat ettirmemesi sonucunda ve önlem almaması sonucunda herkesin karşılaşabilecek olduğu bir durum olmaktadır. Ayağını bir yere çarpması sonucunda ya da ayak veya bilek kısmına bir darbe alması sonucunda oluşabilir. Aniden yapılmakta olan ters bir hareket sebebi ile ya da kadınların sıklıkla tercih etmekte olduğu topuklu ayakkabılar sebebi ile de görülmektedir. Ayak burkulmaları da kişinin ayak bileğinde kemik çıkıntısı olmasına neden olan bir diğer durum olmaktadır. Futbol gibi ayakla oynanmakta olan sporlar ile ilgilenen kişilerin aniden hızlı bir şekilde topa vurmaları ya da ayak bileğine top çarpması sonucunda da görülecektir. İnsanların kemik çıkıntısı sonucunda kremle geçecek olduğunu düşünmeleri nedeniyle kişilerin çok fazla önemsedikleri bir durum olmasa da özellikle kemik erimesi yaşamakta olan kadınların bu durumu ciddiye almamaları sonucunda kemik kırıkları gözlemlenmektedir. 

Tedavisi

Kemik çıkıntısı yaşamakta olan kişinin bu durumu tedavi ettirmesi gerekmektedir. Çünkü ağrı olacağı gibi yürüme gibi eylemleri de aksama yaşaması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de bu gibi ağrılar yaşanmaması için ortopedi uzmanına kişinin görünmesi ve tedavi olması gerekmektedir. Kişilere cerrahi operasyondan önce bir takım fiziksel önlemler alınması gerekmektedir. Ayaklarına ve giymiş olduğu ayakkabılara kişinin çok dikkat etmesi sonucunda ve çok fazla ayakta kalmaması sonucunda ortopedik olan ayakkabıları tercih etmesi durumunda kişilerde iyileşme gözlemlenmektedir. Ayağınızı sürekli olarak dinlendirmeniz gerekmektedir.

Eğer ki bu gibi durumlarda kişilerin ayaklarında ki kemik çıkıntısının iyileşmediği durumlarda ise son çare olarak ameliyat söz konusu olacaktır. Fakat kemik çıkıntısı ameliyatlarının hiç de kolay olmaması nedeniyle kişilerin ayak sağlığına her zaman için dikkat etmeleri önerilmektedir.

Ameliyat

Bu gibi rahatsızlıklarda her zaman için kişinin ailesinde de kaynaklanma riski vardır. Özellikle de annesinde olan kadınların çok dikkat etmesi önerilmektedir. Ameliyat yaklaşık olarak bir saat boyunca sürmektedir. Ameliyat ile tedavisi yapıldığı zamanlarda tekrarlama ihtmali çok düşük olmaktadır. Genel anestezi ya da cerrahi yöntem kullanılmaktadır. En sıklıkla ayak bileğinde kemik çıkıntısı olan kişilerin tedavisi parmak ve tarak kemiğinin tam olarak eklem bölgesinde görülmektedir. Bu bölgelerde 4 cm boyunda bir kesik yapılarak operasyon işlemi yapılmaktadır. Vücutta kalacak olan vidalar ile tutturulması nedeniyle kişilerin hastalığı hızlı bir şekilde iyileşmektedir. bileklerde gelişen kemik çıkıntıları da bu yöntem ile sorunun hal olması günümüzde mümkün olmaktadır. Her zaman için ameliyatlarda hasta olan kişinin rahat bir şekilde yürümesi ve ağrısının olmaması hedeflenmektedir. Ameliyat sonrasında doktor tarafından ameliyat olan ayak alçıya alınmaktadır. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle