Diz Protezi Ameliyatından Sonra Şişliğin Nedenleri ve İyileşme Süreci

Diz protez ameliyatının ardından diz bölgesinde bir takım şişlikler meydana gelebilir. Uygulanacak bazı yöntemler ve doktor tavsiyeleriyle beraber bu şişlikleri kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

Diz protezi ameliyatı olan bir kişinin ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Ağrı ve şişliklerin olmasıyla beraber iyileşme sürecine fazlasıyla dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra ameliyatın ardından doktorun önerdiği egzersizlere devam edildiği sürece ağrısız bir yaşam sürdürülebilir. Ayrıca ameliyatın ardından gündelik aktivitelerinizi de aksatmadan sürdürmenizde fayda var. Diz üzerinde stres ve baskının neden olabileceği tüm durumları engellemek için yaşam tarzınızın yanı sıra ağrıları nasıl kontrol altına almanız gerektiğini de öğrenmenizde fayda var. Diz protezi ameliyatı sonrasındaki ağrıyı kontrol etmenin yanı sıra ağrıların nasıl geçebileceğini de öğrenmelisiniz. Bu durumda hem doktor tavsiyelerine dikkat etmeli hem de evinizde gerçekleştireceğiniz uygulamalarla tedbir alabilirsiniz.

Ameliyat Sonrasında Yaşanacak Ağrılar

Diz protezi ameliyatının ardından ağrı durumu sıklıkla yaşanabilir. Genel olarak ilk 1 hafta sürecek olan ağrıların devam etmemesi adına alacağınız tedbirlerden birincisi erken harekettir. Elbette uygulamadan sonra hasta bir süre dinlenmek isteyecektir ve hareket kısıtlılığı yaşayacaktır. Ancak uygulamadan sonra dizde bulunan kasların kuvvet kazanması son derece önem arz eder. Bu durumla ilgili olarak doktor önerileriyle beraber hasta uyumunun gerçekleşmesi ve uygun bir egzersiz programı başlatılması gerekir. Beslenme programı ve bazı egzersizlerle de bu durum uygulanabilir.

Ameliyattan sonra ortaya çıkacak ağrılar aslında hızlı iyileşmeyle beraber ortadan kalkacaktır. Bu ağrılar son derece doğal olmakla beraber hastadan hastaya şiddetini artırabilir. Ağrıyı kontrol altına almak adına doktorunuz, damar yoluyla ağrı kesici uygulamalarını başlangıçta önerecek ve daha sonra ağız yoluyla alabilmenizi sağlayacaktır.

Ameliyatın ardından yaşanacak ağrılar 1 hafta kadar sürebilir. Bu durumun devam etmesi üzerine mutlaka doktor kontrolüne gereksinim duyulmalıdır.

Ameliyat Sonrasındaki Aktiviteler

Hastaların ameliyattan sonraki pıhtılaşmayı önlemek için antibiyotik alması gerekir. Tamamen doktor kontrolünde olan bu durum ayrıca enfeksiyonları da önlemektedir. Yine bu süreçte kabızlık, bulantı ve iştahsızlık gibi durumlar yaşanabilmektedir. Son derece normal olan bu tepkilerle beraber yara yerinde ya da bacaklarda şişliklerin azalması için varisli çoraplar önerilebilmektedir. Bununla beraber hem şişliği hem de ağrıları azaltmak için diz kısmına soğuk kompres uygulamaları yapılmalıdır.

İlaç tedavisi de ameliyat sonrası şişlik ve ağrıların azaltılması için oldukça önemlidir. Bu süreçte evinizde doktorun reçete ettiği ilaçları kullanmalısınız. Yine kan pıhtılarını önlemek amacıyla kan sulandırıcı ilaçlar reçete edilebilir.

Ağrının önlenme süreci, giderilme sürecinden çok daha kolay ve önemlidir.

Genel olarak diz protezi ameliyatından sonra normal diyetinize devam etmeniz önerilmektedir. Ayrıca C vitamini ve demir desteği almanız da önemlidir. Kan pıhtılaşması son derece önemli bir durum olduğu için K vitamini almanız da gerekecektir. Bunun yanı sıra yeşil sebze, zeytinyağı, brokoli, ciğer ve soğan gibi ürünler tüketmeniz çok önemlidir.

Operasyonun ardından dikkat edilmesi gereken diğer durumlar ise şu şekildedir;

  • Diz bölgesini güçlendirme amacıyla düzenli bir egzersiz programı uygulanmalı
  • Yaralanma ve düşmelere karşı kendinizi mutlaka korumalı
  • Uygulamadan sonra düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.

Bu durumların yanı sıra uygulayacağınız egzersizlerle beraber düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz. Ameliyattan 1 ya da 2 hafta sonra araç kullanabilir ve yorucu olmayan işlerle ilgilenebilirsiniz. Elbette spor aktivitelerine başlamadan önce doktorunuzla görüşmeli ve tamamen doktor kontrolüyle hareket etmelisiniz. Hastaların ameliyattan sonra kendini tamamen iyi hissetme süreci birkaç ayı bulabileceği için sabırlı davranmanızda fayda var.

Bu bilgiler ışığında diz protezi ameliyatından sonra şişliğin olma nedenlerini ve nasıl geçeceğini analiz edebilirsiniz. Daha ciddi sorunlara neden olmamak adına belirttiğimiz üzere doktor kontrolünde hareket etmeniz her zaman önemlidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle