Artrit Romatizma Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

İlk başlarda küçük eklemlerin tutulduğu giderek büyük eklemlere ve de diğer organlara da zarar veren bir romatizma türü olmaktadır.

 Artrit Romatizma

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen Romatoid Artrit el ve ayak eklemlerinin iltihaplanması sonucunda meydana gelen nedeni henüz bilinmeyen bir hastalıktır. Hastalığın bağışıklık sisteminden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. İlk başlarda küçük eklemlerde oluşan zamanla büyük eklemlere de sıçrayabilecek bir eklem romatizması olmaktadır. İlerlediği zaman ise diğer organları da etkileyecek çok ciddi bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

 Artrit Romatizma

 Belirtileri

Her yaşta görülme ihtimali vardır. Fakat yapılan araştırmalarda 20 ile 50’li yaşlarda görülme olasılığının daha çok olduğu bilinmektedir. Bu rahatsızlık daha çok simetrik olmaktadır. Küçük eklemlerde başlayan çok şiddetli ağrıların meydana geldiği ve şişliğin de oluşacağı bir tür hastalık olmaktadır. Ağrının geceleri artacak olduğundan kişiyi uykusundan uyandırma ihtimali de olacağı gibi kişi sabah kalktığı zamanlarda ciddi oranda tutukluk hissetmesi oranı çok büyük olmaktadır. Bu hastalıkta aşırı sıcak uygulması nedeniyle daha da şiddetli ağrıların olması ve de kişinin daha zarar görmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle de kişilere kaplıca tedavisi uygun olmamaktadır. Şişmiş olan eklemlere soğuk uygulaması sonucunda daha da rahatlatıcı olacağı bilinmektedir. 

Eklemlerde ciddi oranda ağrının oluşacağı gibi aynı zamanda da kişinin hassasiyetinde de artma söz konusu olacaktır. Sabahları uyandığı zaman kişide katılık yani tutukluk hissi çok fazla olacaktır. İltihaba bağlı olarak küçük eklemlerde şişlik görünecektir. Kronaik bir hastalık olması nedeniyle de kişinin kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesi söz konusu olacağı gibi bitkinlik hissetmesi de görülmektedir. Hastalığın Romatoid artrit hastalarının ilerleyen zamanlarda ciddi oranda hareket kaybı yaşaması söz konusu olacaktır.

Tedavisi

Artrit romatizma hastalığının her zaman için erken tanısı hastalığın ilerlemesine ve kişinin hareket kaybının önüne geçecektir. Hastaların romatoloji hekimi tarafından takibinin yapılması gerekmektedir. Hastalığın tam olarak tedavisi günümüz koşullarında mümkün olmasa da artrit romatizmal hastalığı yaşamakta olan kişilerin sn yıllarda piyasaya sürülmekte olan ilaçlar ile büyük oranda rahatlama sağlandığı da bilinmektedir. Eğer ki kişi tedaviye geç kalması durumunda ciddi oranda hasarlar alacağı ve sadece eklemlerin artrit romatizmal hastalığından etkilenmeyip diğer organlarında etkileneceği söz konusu olacaktır. Romatizmal artrit hastalığını yaşamakta olan her insan için tedavi yöntemlerinin farklı olması nedeniyle kişinin hastalığının hangi evrede olması çok önemlidir. Doktor tarafından buna uygun bir tedavi yöntemi geliştirilecektir. Kişinin egzersizlerini aksatmaması son derece önemli olacaktır.

 Bitkisel Tedavi

 Balık yağı: Birçok araştırma sonucunda balık yağının artrit romatizma hastalığı yaşamakta olan kişilere son derece iyi geldiği ispatlanmıştır. Balık yağının vücut üzerinde son derece anti inflamatuar etkiye sahip olması nedeniyle kişinin ağrılarını da azalttığı kanıtlanmıştır. Omega-3 yağ asidinin her zaman için bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişilere fayda sağladığı da bilinmektedir. Ayrıca balık yağının içeriği sayesinde kullanan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanmadığı da bilinmektedir. Sizler de sabah ve akşam olmak üzere günde bir yemek kaşığı kadar balık yapı almanız önemlidir. Fakat bu balık yağını alırken mutlaka %30 EPA/DHA içermesine de dikkat etmelisiniz. Ayrıca sizler de daha çok soğuk su balıklarını tüketmeniz sonucunda daha sağlıklı olacaksınız. Orkinos, ton balığı ve somon balığı son derece bu konuda faydalı olduğu bilinmektedir. 

Zerdeçal: Romatizmal artrite iyi gelen bir diğer bitki ise zerdeçal olmaktadır. İçerisinde ki enzimler sayesinde insan vücudunda oluşan iltihaplara son derece iyi gelmektedir. Ve bu iltihapları önlemesi ile bilinmektedir. Evinizde kolaylıkla hazırlayacak olduğunuz bir kür sayesinde iltihaplarınızdan kurtulmanız mümkün olacaktır. 1 litre klorsuz suyun içerisine 2 yemek kaşığı zerdeçal koyun. kaynayınca soğumaya bırakın. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulamanız son derece faydalı olacaktır.

Zerdeçal tozunu günlük olarak yiyeceğiniz yemeklere de atmanız sonucunda son derece faydalı olacaktır. Doktorunuza danışarak sizler de zerdeçal kapsüllerini tüketmeniz sonucunda da iltihaplı bölgenin kurumasını sağlamanız söz konusu olacaktır.

Elma sirkesi: İçerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde romatizmal artrit hastalarının iltihabını azalttığı bilinmektedir. Sizler de yarım fincan ılık suyun içerisine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Eğer ki tadından şikayet ediyorsanız içerisine 1 çay kaşığı kadar organik bal ilave edebilirsiniz. Gün de bir defa bu karışımı içmelisiniz. Ayrıca ağrıyan ve de şişen bölgeye elma sirkesi ile masaj yapabilirsiniz. Ardından da hint yağını sürerek bölgeye biraz daha masaj yağın. Birkaç saat boyunca teninizde kaldıktan sonra ıslak bez ile siliniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle