El Bileği Kırığının Kaynama Süresi ve İyileşme Süreci

El bileğinin kırılmasıyla birlikte hemen tedavi sürecine başlanmalıdır. Bu sürecin ardından hastanın kırıklı yapısındaki değişimler ve uygulanan tedavi yöntemleri, kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir.

El Bileği Kırıkları

Çok önemli bir yapı olan el bileği, sekiz farklı ve küçük kemiğim bileşiminden oluşmaktadır. Bu bölgede bulunan kemikleri birbirine bağlayan kemikler, bazı nedenlerden dolayı kırıklar oluşturabilmektedir. Şiddetli çarpmalar, düşme ya da bazı yararlanmalarda el bileği kırıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte el bileği kırıklarının ne kadar sürede kaynadığını yani iyileştiğini paylaşacağımız bu yazımızda ayrıca bu kırıkların nasıl anlaşıldığını da paylaşıyor olacağız. Genel olarak uygulanacak tedaviye göre değişecek olan kaynama süresi genelde 3 ile 6 ay arasındadır. Çünkü bu süreçte uygulanacak tedavi yöntemlerinin yanı sıra hastanın el bileğini uygun bir şekilde kullanıp kullanmadığına da dikkat edilmektedir. Tetkik süreciyle birlikte bilekte herhangi bir kırılma olup olmadığı rahatlıkla tespit edilebildiği için önceliğiniz bir muayene sürecinden geçmek olmalıdır. Sonraki süreçte yapılacak işlemlerle birlikte bilek kırıklarının kaynamasını bekleyebilirsiniz. El bileği kırığının olduğunu anlamak için de bazı durumlardan yararlanabilirsiniz. Öncelikle bu bölgede son derece ciddi bir ağrı yaşanıyor ve bu ağrılarla beraber şişme ve morarma belirtileri de görülüyorsa, el bileği kırılmalarından şüphelenebilirsiniz.

El Bileği Kırıkları Kaç Günde Kaynar?

Belirtildiği üzere el bileği kırıklarının kaynama süresi aslında kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu konuda önce teşhisin konulması gerekmektedir. Röntgen çekimiyle kısa sürede ortaya çıkan bu durumla birlikte kırıkların yeri tespit edilir. Daha sonra kırığın olduğu bölge tekrar incelenerek tedavi süreciyle ilgili işlemler başlatılır. Bu süreçte bileğin ön kısımlarının çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu bölgede yaşanan deformasyonlarla birlikte çok daha uzun sürede kaynadığını aktarmak doğru olacaktır.

El bileği kırıkları, uygulanacak tedaviye ve kırıkların yerine göre farklı süreçlerde kaynayarak iyileşmektedir.

Bilek kısmının ön bölgesinde çok önemli olan bir kemik bulunmaktadır. Bu kemikte oluşacak sorunlar, tedavi sürecinin uzamasına da neden olabilir. Öte yandan el bileği kırıklarının cerrahi yöntemler eşliğinde tedavi edilmesi de önemlidir. Bu sürece tamamen doktor karar vermektedir.

El bileği kırıklarının kaynama süresi genel olarak 3 ile 6 ay arasındadır.

El Bileği Kırıklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

El bileği kırığı tedavisinde öncelik olarak hastanın yaş faktörü dikkate alınmaktadır. Eğer çocuk bir hastanın bileğinde kırılma yaşanmışsa öncelikle alçı tedavisi uygulanır. Hasta, yaşlı bir kişi ise ya da erişkin ise cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Kırığın şiddeti, tedavinin şeklini değiştiren faktörlerden biridir.

Alçı uygulamasında kırıkların her iki uç kısmının aynı bölgeye getirilmesi amaçlanır. Bu kritere göre alçılama yapılmaktadır. Ayrıca elin iç bölgesinden dirseğe kadar olan kısım detaylı bir şekilde incelenir ve alçı takılır.

Ameliyat yönteminde ise el bileğine bir kesi atılır ve kırıklı parçalara uygulanacak işlemlerle birlikte kısa sürede tamamlanır. İşlemin ardından herhangi bir ağrı durumunun yaşanmaması adına dikkat edilmesi önemlidir. Bu yüzden doktor tavsiyelerine her zaman kulak verilmelidir.

Genel olarak erişkin ve yaşlılarda iyileşme süreci 6 hafta olabilmektedir.

El Bileği Kırıklarının İyileşmesi

El bileği kırılmalarının iyileşme süresi, belirttiğimiz gibi 6 haftayı bulabilmektedir. Eğer ortopedistler gerekli müdahaleleri zamanında gerçekleştirmiş ve hastanın iyileşme sürecini hızlandıracak durumları da sunmuş ise, herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Bu konuda hastalara da ciddi sorumluluk düşmektedir. Çünkü hastalar ilgili süreçte hangi hareketlerden sakınması gerektiğini mutlaka bilmelidir.

Kırıklar çocukluk yaşlarında ortaya çıkmışsa cerrahi müdahalelere gerek yoktur ve sadece alçılama tekniği yeterlidir. Erişkin ve yaşlılarda ise cerrahi müdahale bazen şart olabilir.

El Bileği Kırklarının Bulguları

El bileği bölgesinde ciddi bir ağrı, hızlı bir şekilde gözlenebilen şişlikler ve el bileğini oynatamama gibi sorunlar yaşanıyorsa, kırık bulguları görülmüş olabilir. Buna ek olarak el bileğinin genel diziliminde şekil bozukluları da yaşanabilmektedir. Bulgulardan herhangi birine rastlanılması durumunda hemen doktora başvurmalı ve gerekli tedavi sürecini başlatmalısınız. Bu süreç ile birlikte fizik muayene yapılarak tanı konulacak ve hangi tedavi sürecinin başlaması gerektiğine karar verilecektir. Daha çok bilgisayarlı tomografiden yararlanılarak gerçekleştirilen bu işlemlere ek olarak bölgesel, lokal ya da genel anestezi işlemlerine başvurulacaktır.

Bu bulgular el bileğinde morarma ve şişlikleri de beraberinde getirebilir. Rahatsızlıkla ilgili kırıkların sonradan tespit edilmesi, daha ciddi sağlık problemlerine neden olabileceği için belirtilerin yaşanması halinde hızlı bir şekilde muayene sürecine geçilmelidir. Öte yandan bu kırıkların nasıl olduğu konusunda da bilgi sahibi olmanızda yarar var. Ayağınızın kayması ya da bileğinizin herhangi bir cismin altında kalması durumunda, el bileğinin sırtında bir açılma görülebilmektedir. Bu durumla birlikte kemikler parçalara ayrılarak kırılmalara sebep olabilir. Tam da bu noktada bilindik yöntemleri uygulamak yerine kısa sürede hastaneye başvurarak gerekli süreci başlatmanız gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle