Kol Kırığına İyi Gelen Fizik Tedavi Hareketleri ve Beslenme Şekli

Kol kırıkları sıklıkla radius kemiklerinde ulna kemiklerinde ve el bileği kırıklarının oluşması sonucunda meydana gelecektir. İyileşmesi 4 hafta ile 12 hafta arasında değişmektedir. İyileşmeyi hızlandırmak ve kaslarda güç kaybı yaşamamak için sizlerde fizik tedavi egzersizleri yapabilir ve doğru beslenme sonucunda tedaviyi hızlandırmanız söz konusu olur.

Kol Kırığı

Kollarda kemik kırığı olması durumunda bu radius kemiklerinde, ulna kemiklerinde ya da el bileği kırıklarında meydana gelen şekil bozuklukları, kişilerde şiddetli bir ağrının olması, şişme ve morarma gibi belirtileri olmaktadır.

Genellikle çocuklarda sıklıkla karşılaşılmakta olan bu sorun mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlık olmaktadır. Kişilerin ön kol kısımlarında ya da el bileğinin olduğu bölgede kırıklar meydana gelebilir. Ayrıca yaşı ilerlemiş olan kişilerde kol kırıklarının görülme nedenleri içerisinde kişinin kemik erimesi yaşaması nedeniyle üzerine düşmesi sonucunda ya da bir yere çarpması gibi travma geçirmesi gibi durumlarda da görülmektedir. Bu çocuklarda meydana geldiği zaman kemiğin büyümesini engelleyecektir. Kemik kırıkları çocuklarda olması durumunda büyük bir insana göre iyileşme süresi daha hızlı olmaktadır.

Doktor tarafından ilk olarak kol kırıkları olduğu zamanlarda tespiti için fiziksel muayene yapılması gerekmektedir. Ardından röntgen ve dokularda bir zararın olup olmadığını anlamak amacıyla kişilere bilgisayarlı tomografi ya da kişilere MR çekilerek dokulara, sinirlere damarlara bakılacaktır. Bunun sonucunda atel, alçı ya da kırığın büyüklüğüne ve yerine göre cerrahi yöntem uygulanacaktır. Kişiler kırıklarını hızlı iyileştirmek istiyorlarsa o zaman beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde kemiğin kaynaması görülmesi için her zaman beslenme şekli önemli olmaktadır. Kırıklardan sonra kol hareket ettirilemez.

Bu nedenle de kaslarda güç kaybı yaşanması söz konusu olacaktır. Kaslarda güç kaybının yaşanması gibi durumları engellemek için fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi egzersizleri yapılmalıdır.

Beslenme

Kırıklarda her zaman için beslenme önemli rol oynamaktadır. Kişilerin kırıklarına doğru beslenmesi sonucunda daha hızlı iyileşme görülecektir. Bu nedenle de kişilerin kol kırığı yaşaması sonucunda iyi gelen gıdalar tüketmesi ve kırıkların geç iyileşmesine neden olan sigara, alkol ya da kafein gibi ürünlerden ise olabildiği kadar uzak durması gerekmektedir.

Kalsiyum

Kemik kırıklarının çok daha hızlı bir şekilde iyileşmelerini sağlamakta olan kalsiyum kemiklere her zaman için faydalı olmaktadır. Kişiler kalsiyum aldıkları zaman var olan kırıkların daha hızlı bir şekilde iyileştiği görülmektedir. Bu nedenle de sıklıkla kişilerin yoğurt gibi süt ve de süt ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir. Çoğu kişiler süzme peynir, yoğurt ya da bazı besin değeri kalsiyum açısından yüksek olan gıdaları tüketmesi neticesinde daha hızlı iyileşme görülmektedir. Kalsiyum her zaman için kemiklerin hızlı büyümesini, kaynamasını sağlamaktadır. Bu nedenle de kırık yaşamakta olan kişilerin her gün düzenli olarak kalsiyum almaları gerekmektedir.

Vitaminler

Kemik kırıkları yaşamakta olan bir kişinin kalsiyum depoladığı zaman kemiklerin bunu asimile edebilmesi için bazı vitaminlere ihtiyacı olacaktır. Özellikle de D vitamini her zaman için kemik sağlığımız açısından son derece önemli olmaktadır. Kişilerin kullanacak oldukları D vitamini en fazla güneş ışıklarında bulunması ile bilinmektedir. Bu nedenle de yaz mevsimi olduğu zamanlarda kemiklerin ihtiyacı olan D vitaminini alabilmek için kol, bacak ya da yüzümüzün güneş ile temas ederek güneş ışıklarının tenimize değmesini sağlamalıyız. İnsanların günlük D vitamin ihtiyacının fazlasıyla güneş ışıklarında bulunmaktadır. Kişilerin ayrıca unutmaması gereken bir diğer durum ise sardalya gibi soğuk su balıklarında da D vitamini bulunmaktadır. Kemik kırıkları kış mevsiminde olan kişiler güneşlenemeyen insanların soğuk su balıklarını tüketmesi sağlığına önemlidir. Diğer vitamin ise C vitamini olmaktadır. İnsanların bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta olan bu vitamin kemik onarımı içinde çok fazla görevi bulunmaktadır. Bu nedenle de C vitamini fazla olan narenciye ürünlerini tüketmeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Fizik Tedavi

Kırık bileği iyileştirmek için yapacak olduğunuz fizik tedavi egzersizlerinin ilki olarak kırık olan kolunuzun bileğini olabildiği kadar geriye itin. 10 saniye kadar bekleyin ve başlangıç pozisyonuna geri dönmelisiniz.

Kırık olan kolunuzun dirsek kısmından 90 derece bükülü hale getirmeniz gerekmektedir. Ardından avuç içleriniz yukarıya bacak şekilde döndürmelisiniz ve kolunuzu dirsek kısmından kendinize doğru çekerek parmaklarınızı omzunuza değdirmeye çalışın.

Elinize yarım litrelik bir su şişesi alarak kavramalısınız. Avuç içleriniz yukarıya bacak şekilde tutun. Daha sonradan bileğinizi yukarı doğru bir hareket yaparak kendinize doğru çekin. 10 saniye kadar bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönmelisiniz.

Dirsek kısmınızı 90 derece bükün. Avuç içleriniz size bakmalıdır. daha sonradan kolunuzu ileriye doğru uzatmalısınız. Avuç içinizi aşağı bakacak konuma getirin. 10 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna tekrardan dönün.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle