Kemik Kırıklarına İyi Gelen Besinler ve Doğal Çözümler

Kırılan kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak ve kırığın neden olduğu şiddetli ağrıları hafifletmek için tüketilmesi tavsiye edilen besinler ve doğal çözüm önerileri vardır.

Kemik Kırıklarına İyi Gelen Besinler

Vücutta meydana gelen herhangi bir kırıktan sonra kemiklerin yeniden inşa edilmesi gerekir. Kemiklerin inşası şeklinde olan iyileşme süreci uzun zaman aldığından oldukça ağrılı ve sinir bozucu geçmektedir. Tıp dünyasında yapılan araştırmalar, deneyler ve testler sonucunda; meydana gelen kırığı vücut tek başına onarabilmektedir ancak belirttiğimiz gibi bu süreç uzun ve ağrılı olduğu için tedavi sürecinde iyileşmeyi hızlandıran ve kemik kırıklarına iyi gelen besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca; kemik ağrılarının azaltılması için alkollü içecekler ile aşırı kahve ve tuz tüketiminin azaltılması gerekir.

Kemik yapısının neredeyse yarısı proteinlerden oluşmaktadır. Bunun anlamı; vücutta meydana gelen kırıkların onarım sürecinde proteine daha fazla ihtiyacımız olduğudur. Et, balık, süt ve süt ürünleri ve baklagillerde bol miktarda bulunan protein tedavi süresince tüketilmelidir.

Kemik kırıklarının iyileşme süresini kısaltan bir diğer etken vücuttaki kalsiyum miktarıdır. Yetişkinlerin günlük olarak en az 1000 ile 1200 miligram arasında kalsiyum alması gerekir. İnsan vücudundaki kalsiyumun %90’ı iskelet sisteminde bulunur. Bunun anlamı; kemik gelişiminde ve olası kırıkların tedavisindeki rolünün çok büyük olduğudur. Aşağıdaki tabloda kalsiyum içeren gıdalar ve içlerindeki kalsiyum miktarları yer almaktadır.

Yiyeceklerde bulunan kalsiyum miktarları

Besinler (100 gr)

İçlerindeki Kalsiyum Miktarı (100 gram içerisinde kaç miligram olduğu)

Fasulye

86

Fındık

200

Süt

120

Beyaz Peynir

160

Kaşar Peyniri

700

Susam

1200

Yoğurt

120

Kemik kırıklarının neden olduğu hasarı düzeltmek için diyetinizde olması gereken bir diğer besin D vitaminidir. D vitamini; almış olduğunuz kalsiyumun kana karışarak kemikleri onarmasına yardımcı olur. En büyük D vitamini kaynağı güneş olduğundan her gün en az 15 dakika güneş ışığı almalısınız. Ayrıca vücutta demir eksikliği olması durumunda yeteri kadar kırmızı kan hücreleri üretilemez ve bunun sonucunda kemik kırıklarının neden olduğu ağrılar daha da şiddetlenir. Kırmızı et, balık, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerden bolca tüketilmesi kırık ağrısına iyi gelecektir.

Kırığa Zararlı Yiyecekler

Kırık ağrısını iyileştirip bir an önce eski sağlığına kavuşmak isteyenlerin kırık ağrılarına iyi gelen besinleri tüketmenin yanı sıra ağrıları arttıracak ürünlerden de uzak durmaları gerekmektedir. Alkollü içecekler kemiklerdeki iyileşmeyi yavaşlatan önemli faktörlerden biridir. Alkol aynı zamanda aşırı tüketilmesi halinde yolda yürümeyi bile zorlaştıran bir eylem olduğundan kemiklere verdiği zararın yanında kırılmalarına da neden olabilir.

Kırığa zararlı yiyeceklerden bir diğeri tuzdur. Günde 6 gramdan fazla alınan tuz kemik kiriklarına zararlı olabilir. Aşırı tuz tüketimi vücuttaki kalsiyum miktarını azaltarak iyileşmeyi geciktirir. Ayrıca kişinin yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişmekle beraber ortalama olarak 3 fincandan fazla içilen kahve de kemik ağrılarını arttıracaktır.

Kırık Ağrısına İyi Gelen Doğal Çözümler

Kırıkların en büyük belirtilerinden olan ağrıları hafifleten en etkili yöntem buz uygulanmasıdır. Buz aynı zamanda bölgedeki kan akışına etki ederek morarma ve şişkinliği de önleyecektir. Doğrudan cilde değdirildiğinde zarar verme tehlikesi olduğundan buz torbası veya bir havluya sarılarak uygulanması tavsiye edilir. Kırık belirtilerinin iyileştirilmesi konusunda usta olan bir diğer bitkisel çözüm zerdeçaldır. Zerdeçal öyle bir bitkidir ki faydasının olmadığı herhangi bir hastalık yoktur. Bitkisel bir çay yaparak ya da sütle karıştırarak tüketilebilen zerdeçal kırık ağrılarını hafifletir.

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyonları iyileştirmekte oldukça iyi olan hint yağı içerdiği anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar etki sayesinde kemik kırıklarının neden olduğu ağrıların azaltılmasına da yardımcı olur.

Kırıkları İyileştiren Çorba

Kırıkların iyileşme sürecinde vücut normalde ihtiyaç duyduğundan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Bu fazlalığı daha net olarak anlatabilmek için; yetişkin birinin normalde ihtiyaç duyduğu kalori miktarının 2500 civarı iken kemik kırıkları ve bu kırıkları sebebiyle ağrıları olan kişilerde bu miktar 5500-6000 civarıdır. Kırıkları iyileştirme konusunda ünlü olan kelle paça çorbası kalsiyum, kolajen ve protein bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple kelle paça çorbasının tüketilmesi kırık ağrılarında hafifleterek kemiklerin kaynamasını hızlandırır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle