Hızlı Kırık Kemik Kaynaması İçin Beslenme Şekli

Birçok nsan da hayatı içerisinde küçüklük döneminde ya da yetişkinlik evresi içerisinde vücudunda bulunan herhangi bir kemikte kırılma meydana gelmiştir. Kırık bulunduğu bölgeye göre 3 hafta ile 12 hafta arasında kaynama süresi olan zor iyileşmekte olan bir rahatsızlıktır.

İnsanların birçoğu hayatı içerisinde vücutlarında bulunan bir takım kemikleri kırmıştır. Bu durum oldukça sıkıntılı bir süreç olmaktadır. Hem ağrı yaşaması hem de iyileşme süresinin uzun olması nedeniyle kişiler yaşamakta oldukları ağrının ve kaynama süresi boyunca kırığın alçıda ya da atel de olması nedeniyle bir an önce iyileşmek istemektedir. Bu iyileşmeyi hızlandırabilmek amacıyla sizlerde beslenme şeklinize dikkat ederseniz her zaman için daha hızlı kemik kaynaması söz konusu olacaktır.

İçindekiler

Beslenme

Kemik Kırığına Ne İyi Gelir?

Özellikle de yaşlılarda kırıklar oldukça uzun süre içerisinde iyileşme görülmektedir. Bu kişiler hayatları içerisinde eski sağlıklarına kavuşarak kırıklarının iyileşmesi için yapacak oldukları kırığın iyileşmesi olacaktır. Kırıklar uzun süre içerisinde kaynama görülecek olduğu için bu kırıkları yapacak oldukları fizik tedavi egzersizleri ile kasların güçsüzlüğünü yok edecektir. Fakat kemiğin hızlı bir şekilde kaynaması için kişilerin büyük ya da küçük olması fark etmeksizin her zaman için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Kemik Suyu

Kemik suyu içerisinde var olan kalsiyum ve magnezyum her zaman için kemiklere faydalı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de kırık kemiği olan kişilerin sıklıkla kemik suyu tüketmeleri gerekmektedir. Bir dananın kemikleri ya da kuzu kemikleri olması gerekmektedir. Kemikler küçük parçalar haline getirilmelidir. Bir tencere içerisine su konulur. İsteyen antibiyotik etkisi olan soğanda doğraması sonucunda daha faydalı olacaktır. Kemik ilikli kemik olmasına dikkat etmelisiniz. Suyun içerisine kemikler konulur ve ilk önce orta ateşte daha sonradan kısık ateş içerisinde kemiklerin iyice içerisinde ki minerallerini salıncaya kadar pişirilmesi gerekmektedir. Yaklaşık olarak kısık ateşte 4 saat boyunca pişirmeniz gerekmektedir. Daha sonradan ocağın altı kapatılarak kemikler içerisinde soğumaya bırakılır. 1 saat sonra içerisinde kemikler çıkartılır. Soğan doğrayan kişiler soğanları da çıkartsın.

Kemik suyu her gün düzenli olarak içilir. Ayrıca yemeklerin suyunu da kemik suyundan yapmanız son derece faydalı olacaktır. Kemiklerinizin hızla kaynamasını sağlayacaktır.

Narenciye

Narenciye olarak greyfurt, portakal, mandalina, limon tarzında narenciye ürünlerinin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Kişiler mineral ve de enzimlerini yerinde tutmasını sağlaması ve kemik kollajen tabanından ayrılması için bol miktarda C vitamini alması gerekmektedir. Taze olarak yiyecek olduğunuz gıdalar son derece sağlıklı olmaktadır. C vitamini kemik sağlığına faydası olması nedeniyle unutmamalısınız ki sizlerde gün içerisinde küçük miktardalar da her zaman meyve tüketmeniz C vitamini depolamanızı ve bunun sonucunda da kemiklerinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Ne Yemeli

Yoğurt

Kemiklerin kalsiyum bakımından zengin olması sonucunda daha hızlı kemik kaynaması görülecektir. Bu kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için kalsiyum bakımından zengin olan gıdalar tüketmeleri her zaman için tavsiye edilmektedir. Yoğurt tam bir kalsiyum kaynağı olmaktadır. Bu nedenle de kemik kırığı yaşamakta olan kişilerin kemik kitlesini arttırması amacıyla ve kemik kalsiyum düzeyinin de artması amacıyla günlük olarak yoğurt tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Sardalya

Kalsiyum kemikler için çok faydalı olmaktadır. Ama kemiklerin tek başına asimile etmesi söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle de her zaman için D vitaminine ihtiyacı olacaktır. D vitamini en çok güneş ışıklarında bulunuyor olsa da bunun yanında insanların kemik kırığı yaşaması sonucunda sardalya tüketmeleri D vitamini depolamasında çok önemli olacaktır. Unutmayın ki iyileşme süresini hızlandırmak istiyorsanız ve özellikle de yaşınız ileri olması durumunda sizlerde tüketecek olduğunuz sardalya sonucunda kemiklerinizde daha hızlı iyileşme sağlamış olacaksınız.

Yumurta

Yumurtanın içerisinde protein, kalsiyum ve bol miktarda kemiklere yararı olan D vitamini bulunmaktadır. Kemiklerin güçlendirilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Sizlerde özellikle sabahları kahvaltınızda mutlaka yumurta ile kahvaltı yaptığınız zaman kemik kırıkları yaşamakta olan kişilerin kemikleri daha hızlı bir şekilde kaynaması söz konusu olacaktır. Kemik kırığını daha hızlı süre içerisinde iyileştirmek ve eski gündelik hayatınıza dönmek istiyorsanız yumurta ile beslenmeniz gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle