El Bileği Kırıklarında Fizik Tedavi Hareketleri

Yapacak olduğunuz bu egzersizler el bileği kırıklarında tarak kemiği kırıklarında sizlerin alçı çıktıktan sonra yapmanız gereken ve kasların güçlerini tekrardan kazandırmak amacıyla yapacak olduğunuz egzersizler olmaktadır. Her birini 10 defa tekrar etmelisiniz.

El Bileği Kırıkları

Yapacak olduğunuz fizik tedavi egzersizlerinin her birini ilk olarak 10 defa yaparak başlamalısınız. Daha sonradan 3 ya da 4 defa tekrar etmeniz gerekmektedir. Eğer ki hareketleri yapmakta zorluk çekerseniz elinizi ya da kolunuzun üzerine bir sıcak havlu koyacağınız gibi bu hareketlerinizi sıcak bir banyo içerisinde yapmanız daha kolay olacaktır.

Eğer ki fizyoterapistiniz tarafından belirtilen egzersiz hareketleri sonucunda sizlerde el ya da bilek çevrenizde kırığın olduğu bölgede şişme meydana gelmesi durumunda yapacağınız her zaman buz uygulaması olacaktır. Bilek kırığı sonrasında iyileşmesi için hareketsiz kalması amacıyla alçıya alınacaktır. Bu süre yetişkinlerde iyileşme süresi olarak 6 hafta civarında olmaktadır. Çocuklarda daha az süre içerisinde iyileşmesi görülmektedir. Kişilerin bilekleri hareketsiz kalmasından kaynaklı olarak burada ki kaslarda hareket kabiliyetinde zayıflama ve de kas güçsüzlüğü görülmektedir. Yapacak olduğunuz fizik tedavi egzersizleri sayesinde sizlerde tekrardan eski kas gücünü kazanacak ve bileğinizi rahat bir şekilde hareket ettirebileceksiniz. 

Fizik Tedavi

Fizik tedavi hareketlerini yaparken sizlerin tedavinizin başarılı olabilmesi amacıyla ve iyileşmeniz hızlanması ayrıca da kişilerin kas gücünün yerine gelmesi için bir takım fizik tedavi hareketleri yapmanız söz konusu olacaktır. Bu hareketleri fizyoterapist eşliğinde yapacaksınız. İşte en sıklıkla karşılaşacak olduğunuz fizik tedavi hareketleri şunlardır.

Tendonlarınızın güçlenmesi amacıyla ve sizlerin kas gücünüzün eskisi gibi olarak bileğinizi tekrardan istediğiniz gibi hareket ettirebilmeniz için ilk hareketi yaparken ayakta durun. Dirsek kısmından kolunuzu kırın. Ve elinizin parmak uçları yukarıya bacak şekilde tutun. Bu başlangıç pozisyonu olacaktır. Daha sonradan parmaklarınızı kırın. Bu hareket esnasında bilek kısmının hareket etmemesi ve sadece bütün hareketler içerisinde parmakların hareket edecek olduğunu unutmamalısınız. Daha sonradan parmaklarınızı açın. ve parmaklarınızı eklem bölgesinden kırarak düz bir şekilde öne doğru uzatmalısınız. 10 saniye kadar bekledikten sonra bu defa eklem bölümünden parmaklar kırılır. 10 saniye yine beklenir ve bu bekleyiş sonucunda el yumruk yapılarak hareket tamamlanması için 10 saniye geçmesi beklenir. Daha sonra başlangıç pozisyonuna dönmelisiniz. Hareketi günde 2 ya da 4 arasında tekrarlanan setler halinde yapmalı, her set 10 defa olması gerekmektedir.

Ayakta durmalısınız. Kolunuzu dirsek kısmından kıracak şekilde yanınıza getirmeniz gerekmektedir. Bilek kısmından elinizi kırarak elinizin öne doğru düşmesini sağlayın. Ardından hareketi hızlı bir şekilde asla yapmayın. Her hareketi yavaş bir şekilde yapmanız sizlerin iyileşmeniz ve de acı çekmemeniz için daha sağlıklı olacaktır. Hareketi yapabilmek amacıyla bilek kısmından elinizi hareket ettirin. ve elinizi geriye doğru atabildiğiniz kadar atın. 10 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönülmesi gerekmektedir. Gün içerisinde 4 defa her bir set 10 defa olacak şekilde yapmanız uygun olacaktır.

Bir sandalyenin üzerine oturmalısınız. Elinize yarım litrelik bir ağırlık almalısınız. Dirsek kısmını bacağınıza dayayın. Bilek kısmınızın boşta kalması gerekmektedir. Elinizin başlangıç pozisyonu her zaman için aşağıda olması gerekmektedir. Daha sonradan bilek kısmından sadece hareket ettirerek elinizi havaya kaldırın. 10 saniye bekledikten sonra tekrardan indirin. 

Bir yukarıda olan hareketi az önce yukarıdan aşağı doğru yapmıştınız. Bu defa dirseğinizi biraz yan döndürmelisiniz. Ve bilek kısmından sadece sağa ve sola hareketler yaparak sizlerde her hareket arasında 10 saniye bekledikten sonra 10 defa yaptıktan sonra hareketi sonlandırabilirsiniz.

Avuçlarınızın içerisine stres topuna benzer sıktığınız zaman yumuşayacak bir top almalısınız. Kollarınızı dirsek kısmından kırın. Resimde ki pozisyona gelmeniz gerekmektedir. Daha sonradan ellerinizi birbirine yakınlaştırarak topu sıkın. 10 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönmelisiniz.

Bileklerinizi güçlendirebilmek amacıyla sizlerin de yapacak olduğunuz egzersizlerin içerisinde her zaman bilek kaslarınızın güçlendirmeye yönelik olmaktadır. Bunun için bir masanın ucuna kolunuzu dayayın. El bileğiniz boşlukta olacak şekilde kolunuzun diğer kalan kısmı masaya dayalı olmalıdır. Bilek kısmından hareket edecek şekilde kolunuzu yukarıya ve aşağı hareketlerde bulundurun. Her hareket arasında 10 saniye geçmesini beklemelisiniz. Ve hareketi 10 defa yaptıktan sonra bırakmalısınız.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle