Diz Protezi Ameliyatından Sonra Ortaya Çıkan Ağrı Ne Kadar Sürer?

Diz protezi ameliyatı olan bir kişi özellikle de ameliyattan sonraki ağrı süreciyle ilgili yakınmalar yaşayabilir. Bu durumla ilgili işlemi gerçekleştiren doktorun, hastayı tekrar muayene etmesi söz konusu olabilmektedir.

Diz Protezi Ameliyatı

Tıpta gonartoz olarak bilinen diz kapaklarındaki kireçlenmenin ilerlemiş olan zamanlarında takılmakta olan protezler, kişilerin hareket ile ilgili tüm kısıtlamalarını ortadan kaldırmakta ve yaşam kalitesini de aynı zamanda artırmaktadır. Uzmanlar bu işlemin daha çok merdiven çıkarken kişileri rahatlattığını da aktarmaktadır. Bununla beraber eklemdeki sertliklerin gelişmesiyle beraber ortaya çıkabilecek bazı enfeksiyon durumlarını da önleyen protez, yapılacak ameliyatla birlikte hastaların dizine takılabilmektedir. Daha çok 60 yaş ve üzerinde ortaya çıkan hareket kısıtlıklarının ortadan kalkması ve ağrıların azalması adına uygulanan bu yöntem, günümüzde başarılı bir şekilde tercih edilebilmektedir. Yazımızın devamın diz kireçlenmesinin belirtileri ve protezin takılmasıyla beraber yaşanabilecek ağrıların ne kadar süreceği ile ilgili genel bilgileri paylaşıyor olacağız.

Diz Eklemlerinin Kireçlenmesi

Diz eklem kıkırdağının yapısında yaşanan aşınmalar ve fonksiyon bozukluklarıyla beraber hastalara diz protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Yaşanan kireçlenmeler bazen yırtıkları da beraberinde getirmektedir. Zamanla eklemdeki hareketlilik de kısıtlandığı için müdahale edilmediği durumlarda bacaklarda eğrilme yaşanır. Ayrıca kireçlenmiş olan dizde ciddi ağrılar da ortaya çıkmaktadır. Hatalı tedaviler, hastanın tüm fonksiyonlarının bozulmasına neden olacağı için kısa sürede teşhis edilerek diz protezi ameliyatının yapılması sağlanmalıdır.

Kireçlenme Tanısı Nasıl Konulur?

Uzman doktor tarafından hastaların hikâyesinin dinlenmesine ek olarak diz röntgenlerinin çekilmesi ve diz kapağı röntgenlerinin incelenmesiyle kesin tanı konulabilmektedir. Başlangıçta ortaya çıkacak kireçlenmeler MR kontörlünde de saptanabilir. Hastalardan gelecek şikâyetler ile röntgen bulgularının uyuşmaması durumunda ise yine uzman doktorun tavsiyeleri ve muayeneleri sonucunda kesin tanı konulabilmektedir.

Diz Protezi Ameliyatından Sonraki Ağrı Süreci

Günümüz teknolojilerinin gelişimiyle beraber artık tüm hastalarda net ve başarılı sonuçlar veren diz protezi ameliyatı, işlemden sonra hastaların ağrılarının giderilmesi adına da önelidir. Ayrıca hareket kısıtlılığını ortadan kaldıran bu durumlarla beraber doktor tavsiyeleri kesinlikle dinlenmelidir. Çünkü ameliyattan sonra dizde şişme ve morarmalar yaşanabilmektedir.

Ameliyattan sonraki süreci en uygun şekilde değerlendirecek olan kişi, ameliyatı gerçekleştiren doktordur.

Doktor muayenelerinden sonra uygulanacak tedavi yöntemleri uygun görüldüğünde diz protezi sonrasında yaşanan ağrılara müdahale edilebilir. Zaten ameliyattan sonraki ilk 1 hafta ağrılar yaşanabilir ve bu durum normal bir süreçtir. Ancak bu ağrının 1 haftadan daha fazla devam etmesi durumunda mutlaka işlemi gerçekleştiren doktorla yeniden irtibata geçilmelidir.

Diz Protezi Ameliyatı Riskleri

Her ameliyatın bir takım riskleri vardır. Diz protezi ameliyatında da anesteziyle ilgili bazı riskler bulunsa da teknolojik açıdan yaşanan uygunluklar bu risklerin bazılarını ortadan kaldırmıştır. Bununla beraber ameliyat öncesinde de doktorunuz sizlerle bu bilgileri paylaşmak zorundadır. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Pıhtıların bacak damarlarında gelişmeye başlaması
  • Bacakta ağrı ve şişme durumları
  • Ortaya çıkabilecek pıhtının vücudun diğer organlarına ulaşması ve damarları tıkaması
  • Ameliyat ortamında enfeksiyon kapılması
  • Protezin gevşemesi
  • Ameliyat izinin ağrılı bir süreci beraberinde getirmesi.

Bu gibi durumlar genel olarak ameliyatın risklerini oluşturmaktadır. Öncelikle pıhtının önlenmesi için ameliyat sonrasında kan sulandırıcı ilaçları kullanmanız önerilebilmektedir. Bu durum elbette doktor kontrolü altında olacaktır. Ayrıca ameliyat ortamındaki enfeksiyonlar, ameliyat bölgenizde ısı artışları, kızarıklık ve şişliklere neden olabilir. Yine doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları kullanmanız gerekecektir. Protezde gevşeme durumunda ise sık sık ağrılar görülebilir ve bu durumla beraber ağrılar sıklaşabilir. Ek testlerle birlikte yeniden cerrahi operasyonlara başvurulabilir. Ameliyat izindeki ağrılar ise lokal enjeksiyonlar ve ilaç tedavileriyle engellenebilmektedir.

Hastaların bu konuyla ilgili mutlaka doktor tavsiyesine göre hareket etmesi, özellikle diz protezi ameliyatından sonraki ağrının daha kısa sürede önlenmesini sağlayacaktır. Belirttiğimiz üzere bu ağrıların ilk 1 hafta sonunda azalması ve hatta sona ermesi gerekir. Aksi süreçlerde yeni bir cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.

Diz Eklemi Kireçlenmesinin İlaçlı Tedavisi Var mıdır?

Bu rahatsızlıkla ilgili uygulanacak ilaçlı tedavi bulunmamakla beraber ameliyattan sonra ilaçların kullanılması sadece ağrının azalmasını sağlamaktadır. Ancak kıkırdak hasarlarının azaltılması ve hastanın belirgin şikâyetlerinin hafifletilmesi için doktorun önereceği ilaçların kullanılması önemlidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle