Bursit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nasıl Olmalıdır?

Bursit sıklıkla iltihaplanma ve tahriş sonucunda meydana gelecek olan kişilerin kemik kas ve tendon, cilt gibi dokuları arasında sürtünme sonucunda tahriş olarak eklemlerde bulunan sıvının azalması neticesinde meydana gelen ciddi bir sorundur.

Bursit iltihaplanma neticesinde ya da tahriş olma sonucunda eklemlerde ortaya çıkmaktadır.

Kemik, kas ve tendon gibi dokuların birbirine sürtünmesi sonucunda tahriş olmayı azaltmakta olan yağlayıcı sıvı dolu keselerin yok olması sonucunda ortaya çıkar. Bu daha sıklıkla eklem bölgesi içerisinde ki tekrarlayan hareketler soncunda ya da kişinin bir kaza sonucunda yaralanması neticesinde ortaya çıkmakta olan bir rahatsızlık olmaktadır.

Nedenleri

Bursit

Kişinin yaşı her zaman için önemli bir etken olmaktadır. Çünkü yaş ilerlediği zamanlarda tendit yaşı artması sonucunda az tolere edilecektir. Bu da elastik yapının zayıflaması anlamına gelmektedir. Eklemlerin aşırı bir şekilde kullanılması ya da kişinin yaralanması sonucunda ortaya çıkacak olan ve kişilerde rahatsızlığa rol açacak bir neden olmaktadır.Kişilerin yanlış duruşları bile tenditlerine zarar verebilir. Sıklıkla omuzlarda görülse de dizde de görülme riski bulunmaktadır. Kişilerin dizlerini çok sık kullanmaları sonucunda ortaya çıkar. Anormal ya da kötü yerleştirilmiş bir kemik keseyi zedeleyecek olması nedeniyle bursit hastalığı ortaya çıkacaktır.

Bu gibi durumlarda kişilerin neden ortaya çıktığı çok önemli olmaktadır. Daha sıklıkla iltihaplı romatizma hastalığı yaşamakta olan kişilerin, gut, artrit ya da tiroid hastalığı sonucunda da neden olarak bursit ortaya çıkacaktır. Özellikle de 40 yaş üzerinde olan kişilerde bursit sıklıkla görüldüğü de gözlemlenmektedir. Dirsek, omuz, kalça, diz, aşil tendonu üzerinde bursit hastalığı meydana gelecektir. 

Belirtileri

Bazı kişilerde subdeltoid bursit görülmektedir. Dizlerde ise anserin bursit görülmesi ile bilinmektedir. Bursitin en yaygın belirtileri arasında ilk olarak ağrı gelmektedir. Etkilenen bölge bursit nedeniyle çok şiddetli bir ağrının olmasına neden olacaktır. Bu ağrının her zaman için ortaya bir anda çıkacağı gibi zaman içerisinde de olacağı unutulmamalıdır. Donmuş bir omuz sonrasında bursti görüldüğü zamanlarda omuzlarda hareket azalmasına neden olacaktır. Kişilerde ki ağrı aniden ya da kademeli bir şekilde ortaya çıkarak kişilerin hareket kabiliyetinin azalmasına neden olacaktır. Kişi bursit sonucunda hareketsiz kalarak ağrı yaşamasına neden olacaktır. Bursit yaşamakta olan bir kişi her zaman için yaşamamak adına bilmelidir ki bursit oluşmaması için tekrar edecek olan hareketlerden her daim uzak durması gerekmektedir. Yavaş hareketler etmeli ve güç kullanacağı zamanlarda bu gücü tekrar etmemesini sağlaması gerekmektedir. Eklemler üzerinde güçlü bir hareket yaparken bir ağrı oluşması durumunda bu hareketi yapmaktan kaçınmalı ve üzerine giderek zorlamanız bursit oluşmasına neden olacaktır. 

Tedavisi

Bursit rahatsızlığı yaşamakta olan ve şikayetleri ağır olan kişilerin vakit kaybetmeden tedavi olmaları gerekmektedir. Bu sorun giderek daha da artacağı için bursit sebebi ile kişi eklem bölgesini zamanla hareket ettiremeyecek duruma gelecektir. Bu nedenle de sizler bursit olan eklemi daha da ileriye gitmesini engellemek amacıyla kesinlikle çok ağır olan faaliyetlerden kaçınmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bölgenin her zaman için dinlendirilmesi gerekmektedir. Bursit yaşamakta olan kişilerin dinlenmediği ve eklemi zorla hareket ettirmesi iyileşmek yerine daha da ileriye gidecektir. Özellikle de dizlerde olduğu zamanlarda bisiklet gibi pedalları çevirecek olduğunuz sporlardan uzak durmanız faydalı olacaktır. Eğer ki bursit hastalığı 1 haftadan uzunca bir süre devam ederse mutlaka doktor tarafından verilecek olan ilaçları kullanması kişinin faydalı olacaktır. Özellikle de anti inflamatuar özelliğine sahip olan ilaçlar bursit hastalığı tedavisinde son derece faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra bölge içerisinde bursit nedeniyle oluşmakta olan iltihabın azaltılması amacıyla kişilere kortikosteroidler reçete edilmesi iltihabın daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte kişiler doğrudan yaralanmanın olduğu yere steroidlerin enjekte edilmesi sonucunda da meydana gelecektir. Bursit olan kişilerde tedaviye yanıt vermemesi durumunda doktor tarafından cerrahi yöntem uygulanarak kişilerin tedavi edilmesi de söz konusu olacaktır.

Bitkisel Tedavi

Bursit rahatsızlığı yaşamakta olan bir kişinin bitkileri kullanarak hastalığın iyileşme sürecini daha da hızlandırdığı ve yaşamakta olduğu ağrısını dindirmesi nedeniyle sizlerde lahana yapraklarını kullanabilirsiniz. Her zaman için ağrı kesici özelliği olması ile bilinmekte olan lahana yapraklarını ağrımakta olan eklem üzerine konulur ve üzeri bir tülbent yardımıyla sarılarak kişi uyumalıdır. Bu kompres sayesinde kişinin yaşamakta olduğu ağrılarının hızlı bir şekilde azaldığını fark etmesi de mümkün olacaktır. Taze lahana olmasına dikkat etmelisiniz. Ve satın aldığınız lahananın iç yapraklarını kullanmanız daha faydalı olacaktır. Taze lahana yaprakları bütün bir gece kalmalıdır. Eklem bölgesinin üzerine yatmamalısınız. Ve sizler kalp seviyesinden daha yukarıda tutmanız sonucunda bu rahatsızlık içerisinde çekmiş olduğunuz ağrının azaldığını da fark edeceksiniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle