El Bileğinde Tendinit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Diğer adı Tenosinovit olarak bilinen bir rahatsızlık olmaktadır. Bilek tendiniti bilek ve de eklem içerisinde bulunan tendonların tahriş olması sonucunda görülmekte olan karakterize bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok tendon bilek eklemi çevresinde bulunmaktadır. Bunlardan biri ya da birden fazlasının etkilenmesi sonucunda meydana gelecektir.

El Bileğinde Tendinit

Bilek eklemi çevresinde birçok tendon bulunmaktadır. Bu tendonlar kasların kemiklere bağlanma konusunda yardımcı olan bağ dokuları olmaktadır. Tendonların tahriş olması ya da iltihaplanması sonucunda el bileği tendiniti meydana gelmektedir.

Birçok tendon el bilek eklemini çevrelemektedir. Bilek tendiniti yaşamakta olan kişiler tendonlarından birçoğu da etkilenecek olduğu gibi iki ya da daha fazla tendonun etkilenmesi sonucunda da meydana gelecektir. El bilek tendiniti genellikle tendonların birbirini kesmekte olan kemiklerin geçtiği nokta üzerinde oluşmaktadır.

Bunların nedenleri arasında iritasyon sebebi ile de olmaktadır. Bilek ekleminin hareket ettirirken rahatsızlık kişilerde ortaya çıkması söz konusu olacaktır. El bileğinde tendinit oldukça yaygın olarak görülmekte olan bir durum olmaktadır. Genellikle el bilek çevresinde bulunan tendonların tahriş olması ya da iltihaplanması sonucunda meydana gelecektir. Sıklıkla gitar, keman, saz çalan müzisyenlerin bilek kısmını sıklıkla hareket ettirmesi nedeniyle olmaktadır. Bileğin kontrolsüz bir şekilde ve sürekli olarak hareket ettirilmesinden kaynaklanmaktadır. 

Elin sıklıkla bilek çevresini kullanarak hareket yapan kişilerde görülmektedir. Tedavisi günümüzde bulunmaktadır. Buna neden olan rahatsızlığın bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca marangoz gibi işlerde çalışan kişilerde de görülmektedir. 

Belirtileri

Bilek tendiniti tanısı konulmakta olan hastalarda sıklıkla bilek çevresinde çok şiddetli ağrıların olduğu görülmektedir. Özellikle de kişiler ellerini hareket ettirmek istediğinde, parmaklarını oynatmak istemesi durumunda ağrının artması ile sonuçlanacaktır. Bilek eklemi çevresinde kişilerde şişme meydana gelmektedir.

Ağrı nedeniyle kişilerde hareket kısıtlanması söz konusu olacaktır. Tendinit olan el bileğinin çevresinde sıcaklık olacağı gibi aynı zamanda da kızarıklık görülme ihtimali de her zaman için bulunmaktadır. Akut ağrı olduğu zamanlarda ağrı aniden ortaya çıkacaktır. Ve hızlı bir şekilde şişme görülecektir. Kronik olması durumunda kişilerde ağrı yavaş bir şekilde giderek şiddetlenmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Kişilerin hareket etmemeleri durumunda bile hassasiyet oluşacaktır. Bu da ağrının oluşmasına neden olacaktır. Bu rahatsızlığın belirtilerini yaşamakta olan kişilerin bir an önce tendinit tedavisi olmaları gerekmektedir. Yoksa tendonlarında yırtılma meydana gelebilir.

Bu nedenle de doktora gittiğiniz zaman sizler ilk olarak fiziksel olarak muayene edileceksiniz. Ardından doktor tarafından tanının tam olarak konulması için kişilerin yapmasını istediği bir takım testler olacaktır. Bu testler röntgen, ultrason ve dokuların ne kadar hasar görüp görmediğini anlamak amacıyla MR olacaktır. 

Tedavisi

Tedavinin olabilmesi için kişilerin bileklerini en iyi şekilde tutması gerekmektedir. Tendonlarında neyin sebep olduğunu bilmelisiniz. Tedavinin gerçekleşebilmesi için en iyi tedavi yöntemini doktorunuz sizlere verecektir. Sıklıkla kişilerin bileklerini dinlendirmeleri tavsiye edilecektir. Bilek bölgesinde hareket az yapmanız tendon iltihabının azalmasını sağlayacaktır. Bunun dışında sizlerin yaptığınız aktivitelere bir süre boyunca ara vermeniz gerekmektedir.

Doktor tarafından sizlere bir takım ilaçlar verilecektir. Bu reçete edilmekte olan ilaçların genel özelliği anti inflamatuar olmasıdır. Bunlar sadece ağrıya iyi gelmekle kalmayacaktır. Bilek çevrenizde sıklıkla hareket kısıtlanması olacağı için sizlerin cerrahi dışı yöntemler kullanılarak tedaviniz sağlanacaktır. Bunların arasında ilaç tedavisi dışında fizik tedavi egzersizlerini fizyoterapist eşliğinde yapmalısınız. Kişiler kendi kafalarına uygun olan egzersizleri asla yapmaması gerekmektedir. Her zaman için kişilerin fizyoterapist eşliğinde öğrendiği hareketleri yapması uygun olacaktır.

Bu sayede güç kaybı yaşamakta olan kişiler tekrardan kaslarının gücü kazanılması hedeflenmektedir. Sizler de eğer ki bu rahatsızlığı bir kere yaşadığınız zaman bir daha yaşamak istemiyorsanız ki çok ağrılı bir rahatsızlık olmaktadır. Bu nedenle de tendonların iltihaplanmasına neden olmuş olan o aktiviteleri yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Kişilerin bilek kısmını yoracak olan aktivitelerden her zaman için sakınması gerekmektedir.

Birçok kişi bu konuda bilinçsiz davrandığı için yaşadığı bu sorun nedeniyle sıkıntılı zamanlar geçirmektedir. Kişilerin bir süre boyunca atel kullanarak bilek çevresini hareket ettirmekten kaçınmaları da gerekmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle