Bursit Tedavi Neden Olur ve İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Bursit hastalığı insanların eklemlerini etkilemekte olan çok ağrılı ve sancılı bir durum olmaktadır. Bursae, kemik, tendon, eklemler ve kaslar arasında adeta bir yastık görevi olan içerisinde sıvı bulunan bir kese olmaktadır. İşte bu kesenin iltihaplanma durumuna bursit denmektedir.

Bursit hastalığı sadece eklemleri etkilemekte olan ve bu hastalık nedeniyle kişilerin çok zor zamanlar geçirmesi ile sonuçlanmakta olan bir hastalıktır. Bursae adı verilen içi sıvı dolu olan kesecikler bulunmaktadır. Bu keseciğin görevi kemik, tendon, eklemler ve kaslar arasında bir yastık gibi bulunur. İşte bu kesenin iltihaplanması neticesinde kişilerde bursit adı verilen iltihaplı rahatsızlık görülür.

Tedavisi

Bursit

Kişilerin vücutlarında eklem bölgelerinde bulunmakta olan bursae keseciği kişilerin hareket etmesini sağlamaktadır. Birçok insan bu durumda tedavi olmamaktadır. Bursit Tedavi edilmezse bu hastalık ciddi sorunlar çıkaracak olması nedeniyle kişilerin eklemlerinin birbirine sürtünmeden hareket etmesini rahat bir şekilde sağlamakta olan keseciğin iltihaplanması sonucunda insanlarda eklemlerini tedavi edilmezse rahat bir şekilde hareket ettiremezler. Omuzlarda, dirseklerde, ayak bileklerinde, dizler, kalçalar, baldır kısımlarında bursae keseciği bulunmaktadır. Bu keseciğin iltihaplanması durumunda bursit tedavisi gerçekleşmesi gerekmektedir. Bursit tedavi yöntemleri arasında eklemin korunması çok önemli olmaktadır. Kişilerin eklemlerini herhangi bir temastan kaçınarak korumaları çok önemli olmaktadır. Dinlenmeleri de bir o kadar önemlidir. Dinlenmeye karşı her zaman için iyi yanıt verecektir. Bursit yaşayan bir kişinin buz kompresi yapması da üzerine bir havlu içerisinde sarılı olan buzun kompresi ağrının ve de iltihabın azalmasını sağlayacaktır. Sizlerde bu yönde uygularken deri ile buzun temas etmesini her zaman için engellemek adına havlu kullanmanızda fayda olacaktır. Bursit olanlar için her daim etkilenmiş olan eklemin yüksek tutulması tavsiye edilmektedir. Bu sayede kan akışı sağlanacağı için kişilerde iltihaplanmayı da azaltacak durumlar görülecektir. Ağrı kesiciler özellikle de kişilerin ağrısı olacağı için kullanılması doktor tarafından reçete edilen ilaçların verilmesi söz konusu olmalıdır.

Kişilere doktor tarafından iltihabın azalması amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanması söz konusu olacaktır. Antibiyotik tedavisi sonucunda ağrı da giderek azalır. Bu antibiyotiklerin bakteriler ile savaşması sayesinde kişilerde oluşmakta olan bursae kesesinin iltihap durumunu da aza indirgeyecektir.

Eğer ki antibiyotiğe yanıt vermemekte olan fizik tedavi egzersizleri de yapmasına rağmen kişilerde fizik tedavinin de bir sonuç vermediği kişilerde mutlaka steroidler kullanılarak eklem bölgesi içerisine enjekte edilmesi sonucunda kişilerde iltihaplanmayı azaltacaktır.

Bitkisel Tedavi

Bursit tedavisi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından bir takım bitkisel kürler tavsiye edilmektedir. Bu bitkisel kürler her zaman için kişilerin ağrısını dindiren ve iltihaplanmanın azalmasında yardımcı olma hedeflenen kürler olmaktadır. Bu nedenle sizlerde kullanarak evinizde bu kür sayesinde ağrılarınızı geçirmeniz söz konusu olur.

Bitkisel Yağlar

  • 3 çay kaşığı çörekotu Yağı;
  • 1 çay kaşığı elma Yağı.

Yapacak olduğunuz bu kürü masaj yaparak uygulamanız son derece fayda sağlayacak olduğu unutulmamalıdır. 3 çay kaşığı çörekotu yapı, 1 çay kaşığı acı elma çayı ile karıştırılması gerekmektedir. Bu yağlar iyice karıştırılması gerekmektedir. Sizlerde bursit olan eklem üzerine günde iki defa olmak şartıyla bu yağdan bir miktar alarak bölgeye sürmek sureti ile en az 10 dakika boyunca masaj yapınız. Kısa sürede ağrılarınız giderilecektir.

Bitkisel Çaylar

  • 1 tatlı kaşığı zencefil;
  • 1 çay kaşığı organik bal.
  • 1 su bardağı su.

Zencefilin her zaman için hem ağrıyı azaltacak hem de bulunan iltihabın azalmasında yardımcı olacak özelliği sayesinde kullanan kişiler oldukça memnun kalmaktadır. Sizlerde anti inflamatuar özelliğine sahip olan bu karışımı kullanmanız sonucunda doğal bir yöntem kullanarak iltihaplı bölgenin yok olmasını sağlamış olacaksınız. Zencefil içerdiği maddeler sayesinde birçok rahatsızlığı iyileştirme tedavisinde kullanılması ve zingibain içermesi nedeniyle enzimlerde faydalı olması ile bilinmektedir. Çayın yapımı da son derece kolay olmaktadır. Sizlerde 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı zencefil tozunu atın. 1 dakika boyunca kısık ateşte kaynaması için bırakın. Ardından karıştırın ve su bardağına koyun. İçerisine tatlandırması ve daha da sağlıklı olması nedeniyle 1 çay kaşığı bal ilave ederek erimesi için karıştırın. Daha sonradan biraz soğuması için bekleyin. Ilık olduğu zaman için. Günde 2 defa bu karışımı içmeniz son derece sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Bursit hastalığında olan iltihaplanmayı giderecek ve kişilerde oluşan ağrının yok olmasını da sağlayacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle