Omuzda Bursit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Omuzlarda bursae adı verilen küçük ve içinin sıvı ile dolu olduğu keseler bulunmaktadır. Bu içi sıvı dolu olan keseler sayesinde kişilerin eklemlerinde ki kemiklerin birbirlerine sürmesini ve de kireçlenme olmasını azaltması konusunda yardımcı olacaktır.

Omuzda Bursit

Her bir omuzda bursae adı verilmekte olan ve eklemlerde bulunan kemiklerin birbirine sürtmesini engelleyecek olan içi sıvı dolu olan kesecikler bulunmaktadır. Bu keseciklerin görevi eklemlerin kayganlaşarak sürtünmesine engel olmakta yardımcı olmaktadır. Eğer ki kişilerde omuz bursae sıvı keseciği iltihaplanması durumunda ise kişilerde omuz bursiti meydana gelecektir. Birçok nedeni bulunmaktadır. Kişilerin iltihaplı eklem romatizması yaşamakta olmaları, omuzlarını aşırı bir şekilde kullanmaları sonucunda ya da bir takım tıbbi durumlardan kaynaklanacaktır. Omuz bursiti, subakromiyal bursit olarak da bilinmektedir.

Bursae yaralanması sonucunda oluşacak enfeksiyon sonucunda ya da kişilerde meydana gelecek olan romatizmal durumlardan dolayı da kaynaklanması söz konusu olacaktır. Kişilerde bu iltihaplanma nedeniyle ağrı olacağı için insanlar kollarını istedikleri gibi hareket ettiremez ve de ağır kaldıramayacak duruma geleceklerdir. Bu hastalığı yaşamakta olan kişilerde belirtiler görülmesi durumunda ilk olarak gitmiş olduğunuz doktor tarafından fiziksel olarak muayene edileceksiniz. Ardından ağrının neden kaynaklandığını bursae sıvı keseciğinin iltihaplanıp bursit oluşturduğunu anlayabilmek amacıyla kişilere bir takım görüntüleme testleri uygulanacaktır. Ayrıca kişilere kan testi de yapılarak iltihap olup olmadığı vücutlarında anlaşılacaktır. Fakat bu iltihap genellikle kişilerde nerede olduğu kan testi sonucunda anlaşılmayacaktır. İltihabın neden kaynaklandığını anlamak amacıyla ilk olarak röntgen testi uygulanacaktır. Daha sonradan ise MR çekilecektir. Bunun sonucunda bursiti tanısı kişilere konulacaktır.

Belirtileri

Bursit, bursae keseciğinin iltihaplanması sonucunda meydana çıkacak olan ve kişilerde bazı belirtiler sonucunda kolunda ciddi hasara neden olacak mutlaka tedavisinin yapılması gereken sorunların başında gelmektedir. Kişiler yapılmakta olan testler sonucunda bursit olması durumunda enfeksiyona yakalanması nedeniyle tedavisi olması için ilk olarak belirtileri yaşaması gerekmektedir. Kişilerde bölge üzerinde ciddi bir şekilde ağrının olmasına neden olacaktır. Kişilerin sıklıkla bölgede ağrının oluşması ile birlikte bölgenin hassaslaşması da söz konusu olacaktır. Kişilerde omuz bölgesinde şişliğin olması da görülmektedir. Kişilerin dokularında ve de tendonlarında birçok insan da ağrı meydana gelmesi nedeniyle kişilerin sıklıkla yaşadığı sorunlar arasında kronik olan ağrı eşlik edecektir. Kişilerde dondurulmuş omuz olarak da bilinmektedir. Bu durum sıklıkla kişilerde oluşan sertliğin oluşması ile kişilerin hareket sınırlanmasına neden olacaktır. Hassaslık nedeniyle kişiler kollarını hareket ettirmekte çok zorluk çekecektir. Bu belirtiler ve de kişilerde oluşan ağrı iltihabın boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Kimilerinde çok şiddetli ve de aniden ortaya çıkacakken kimi insanlarda da ilk başta yavaş olan ve zamanla artan ağrıların olması da söz konusu olabilir. 

Tedavisi

Kişilerin omuz üzerine yattıkları zamanlarda ağrı olacak, kollarını kaldırdıkları zaman bir kapıyı açarken ya da iterken ağrı oluşacaktır. Bu gibi belirtiler sıklıkla marangozlar da, boyacılar da ve de müzisyenlerde görülmektedir. İltihaptan kaynaklanmakta olan bir durumdur. Bu nedenle de kişilerin en önemli tedavi yöntemleri arasında kişilerin omuzlarını dinlendirmeleri gerekmektedir. Her zaman için dinlenme kişilerin bu yukarıda yazmakta olduğumuz belirtilerinin azalmasını sağlayacaktır. Omuz her zaman için dinlendirilmesi gerekmektedir. Kişilerin aktivitelerinden kaçınması için belirtilerinin azalması için sıklıkla yapılan aktivitelerden uzak durmaları gerekmektedir. Kişilerin doktor tarafından iltihabın yok olması amacıyla ve aynı zamanda da kişilerin ağrısını dindirmek amacıyla anti inflamatuar özelliğine sahip olan ilaçların reçete edilmesi çok faydalı olacaktır. Kişiler etkilenmekte olan omuz bölgesine her zaman için buz kompresi uygulamayı sonucunda hem ağrıları dinecektir. Hem de kişilerin şişliğinin azalmasında yardımcı olacaktır. 10 ile 15 dakika boyunca bir havluya sarmış olduğunuz buzu etkilenmekte olan bölgeye koymalısınız. Sizlerde omuz kısmınızı hareket ettirmemek amacıyla bir omuz askısı kullanmanız gerekmektedir. Kolunuzu dinlendirmeniz çok faydalı olduğundan her zaman doktor tarafından fizik tedavi egzersizleri yaparken kolunuzu daha sonrasında dinlendirmek amacıyla askı uygulanacaktır. Her zaman için yapacak olduğunuz egzersizleri fizyoterapist eşliğinde ya da onun sizlere göstermiş olduğu egzersizleri evde aynen söylediği şekilde uygulamalısınız. Eğer ki hareketleri uygularken herhangi bir şekilde ağrınız olması durumunda hareketleri yapmaya son vermeniz gerekmektedir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle