Omuzda Tendinit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Omuzlarda Tendinit oluşma nedeni kemiklerin kaslarla tutunmasını sağlamakta olan tendonların iltihaplanması neticesinde ya da tahriş olma sonucunda aniden ortaya çıkacak olan ciddi yaralanmalara denmektedir. Bir takım meslekler bu hastalığın oluşmasında etkili olmaktadır. Bahçıvanlık, marangozluk, tenis sporuyla ilgilenenler, golf, ya da boyacılar da sıklıkla görülen bir durumdur

Omuz Tendinit

Kasların kemiğe tendon adı verilen kalın bir bağ dokusu ile bağlanmaktadırlar. Bu bağ dokusunun iltihaplanması sonucunda ya da tahriş olması neticesinde ortaya çıkan ağrılı bir durumdur. Bazı meslek gruplarını sıklıkla etkilemesi ile bilinmektedir. Bahçıvanlar da, marangozlar da, ev hanımlarında, boyacılar da, tenis ya da golf sporu ile ilgilenmekte olan kişilerde görülen bir durumdur.

Kişilerde sıklıkla yanlış duruş nedeniyle, yerden aniden bir şey kaldırma ya da egzersiz yapacakları zamanlarda ısınmadan egzersiz yapmaları omuz tendinit hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Eklemler üzerinde iltihaplı romatizma olması, gut hastalığını kişilerin yaşaması ya da bir takım ilaçların reaksiyonları gibi nedenlerden dolayı da görülmektedir. Bazı durumlarda ise kedi ya da köpeklerin ısırmaları sonucunda da ortaya çıkabilecek bir durumdur. Her yaşta insanda görülme sıklığı bulunmakta olsa da genellikle 40 yaş üzerinde olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Birçok kişinin omuz eklemini çok fazla kullanması sonucunda kişilerde tendonların iltihaplanması ya da tahriş olması neticesinde görülmekte olan bu durum tedavisinin olması gereken ciddi bir hastalık olmaktadır. Kişilerin etkilenen kollarını hareket ettirememelerine sebebiyet verecektir. 

Belirtileri

Omuzlarda tendinit olduğu zamanlarda bir takım belirtiler olmaktadır. Kişilerin omuz tendon çevresinde şiddetli olan ağrı oluşacaktır. Kişilerde omuz bölgesi üzerinde kalsiyum tortuları olması sonucunda ağrı giderek her geçen gün artması söz konusu olacaktır.

Bu ağrının ortaya çıkması aniden ve de şiddetli olacaktır. Omuzlarda kişilerin hareket kaybı yaşaması görülmektedir. Dondurulmuş omuz olma riski kişilerde bulunmaktadır. Yaşanmakta olan tendinitten kaçınmak için sizlerin de yapacak olduğunuz ve de dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bunlar ilk olarak yapacak olduğunuz harekete başladığınız zamanlarda ilk olarak yavaş başlamanız gerekmektedir. Ardından giderek hızlanın gerekmektedir. Omuzlarınızla uygulayacak olduğunuz kuvvetin her zaman için sınırlamanız gerekmektedir. Sizlerde daha çok ani olan hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Birçok kişinin omuz bölgesinde tendonlarında ağrı oluşmasına rağmen yaptıkları hareketleri devam ettirmektedirler. Bu durum son derece sakıncalı olmaktadır. Sizlerde eğer ki yaptığınız harekette tendonlarınızda ciddi oranda daha önceden karşılaşmadığınız bir ağrı olduğu zamanlarda o ağrı geçene kadar harekete ara verin ve başka bir şeyler yapmalısınız. Bir süre geçtikten sonra hareketi tekrar edin. Eğer ki ağrınız tekrar ediyorsa o zaman o hareketi o gün yapmamalısınız. 

Tedavisi

Omuz tendinit yaşamakta olan kişilerde sorunun daha da ileriye gitmemesi için kolunu ağır faaliyetlerde kullanmamalı ve ağır egzersizlerden her zaman için kaçınması gerekmektedir. Kişiler bol bol dinlenmeleri gerekmektedir. Özellikle de üzerine yatmamalıdır. Doktor tarafından kişilere bir takım ilaçların reçete edilmesi söz konusu olacaktır. Bu ilaçlar anti inflamatuar özelliğine sahip olan tablet ilaçlar ya da jeller olması gerekmektedir. Bu hastalığın genellikle bir hafta içerisinde uygulanacak tedavi yöntemleri ile geçmediği zamanlarda kişilere bir takım testler sonucunda tanının konulması neticesinde ağrımakta olan omzun iltihaplı bölgesini kurutabilmek amacıyla kortizon uygulaması yapılacaktır. Hem kişilerde ağrıyı azaltmak amacıyla hem de kişilerde daha kolay hareket edebilmeleri amacıyla bu uygulamanın yapılması gerekmektedir. Donmuş omuz belirtileri göstermekte olan kişilere fizik tedavi egzersizleri tavsiye edilmektedir. Bu egzersizleri yapan kişilerin büyük bir çoğunluğunda iyileşme görülmektedir. Kişilerin eğer ki bütün tedavi yolları denenmesine rağmen bir türlü cevap vermediği zaman, dinmeyen ağrıları devam ettiği zamanlarda kişilere cerrahi yöntem uygulanarak tedavisi söz konusu olacaktır. Sizlerin de bölgede bulunan iltihap ve de uygulanmakta olan tedavi yöntemine göre iyileşme süreniz haftalarca ya da aylarca sürebilme ihtimali her zaman için bulunmaktadır. Ağrı olan kişiler buz kompresi uygulaması yapabilirler. Bunun sonucunda ciddi oranda kişilerde ağrılarında azalma meydana gelecektir. Sizlerde her zaman için tekrar eden hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle