İltihaplı Eklem Romatizma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

İlk başta küçük eklemleri etkisi altına alan simetrik olarak insan vücudunu etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Kontrol altına alınmadığı zamanlarda diğer organlara da sıçrar

 İltihaplı Eklem Romatizması Nasıl Tedavi Edilir?

Bağışıklık sisteminin çökmesi neticesinde bazı organları vücudun tanımaması sebebi ile oluşan hastalıklar arasında iltihaplı eklem romatizması da bulunmaktadır. Son derece tehlikeli bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse diğer organlara da zarar vermesi ile bilinen çok ciddi bir hastalık olmaktadır. Eklemlerde bulunan jel kıvamında ki sıvının etkilenmesi sonucunda hareket kısıtlanması söz konusu olacaktır. Küçük eklemlerde simetrik olarak başlaması ile bilinmektedir. El ve ayak bileklerinde şişmenin meydana geleceği gibi aynı zamanda da şiddetli bir ağrınında olması söz konusu olacaktır. Deri altında fındık büyüklüğünde var olan şişlikler görülebilir. Bu rahatsızlığa sıcak uygulaması son derece zararlı olmaktadır. Ama soğuk uygulaması hastalığın ağrısında biraz hafifleme yapar. İltihaplı eklme romatizması yaşamakta olan kişilerde şiddetli ağrı geceleri daha da artacaktır. Kişiyi uykusundan uyandırabilir. Sabahları uyandığı zaman yarım saatten daha fazla sürecek olan bir tutukluk meydana gelebilir.

 

 Tedavisi

Hastalığın belirtilerini yaşamakta olan kişiler romatoloji doktoruna gitmeleri gerekmektedir. Diğer romatizma rahatlıkları gibi iltihaplı romatizma hastalığınında tam olarak günümüzde tedavisinin bulunmaması nedeniyle yapılacak tedavi kişinin rahatlamasına ve hastalığın ilerlemesini durdurma konusunda yardımcı olacaktır. Doktora muayene olunduğu zaman ilaç tedavisi uygulanacaktır. Kişinin ilaçlarını düzenli kullanması sonucunda hastalık geçer ya da ilerlemesi durur.

 İlaçlar

Doktor tarafından antiinflamatuar ilaçlar ağrının hafiflemesi için verilecektir. NSAID ilaçlar kişinin hastalığını tedavi etmek amacı ile kullanılacaç ilaçların başında gelmektedir. Fakat bu ilaçlar bazı kişilerde yan etkiye neden olması ile bilinmektedir. Kulaklarda çınlamanın olması, mide ağrısı ve böbek rahatsızlıklarının olmasına neden olacaktır.

İltihaplanmanın önüne geçmek için steroidler verilebilir. u ilaçlar iltihaplanmayı aaltacağı gibi aynı zamanda da ağrının azalması konusunda da son derece etkili olacaktır. Fakat bu ilaç türünü sadece doktor kontrolü altında kullanmak gerekmektedir. İlacın birçok yan etkisi bulunmaktadır. Özellikle de kemiklerin incelmesi ve kişinn kilo almasına neden olur.

Hastalığın çok ilerlemesi durumunda kişi günlük aktivitelerini yapmakta son derece zorluk çekecektir. Bu durumda fizik tedavi uygulaması hastaya iyi gelecektir. Fizyoterapist eşliğinde bir takım egzersizler kişinin hareket kabiliyetinde artmanın olmasını sağlayacaktır.

 Nasıl Beslenmelidir?

Hastanın bol miktarda omega-3 yağ asidi barındıran yiyecekleri tüketmesi gerekmektedir. Özellikle de soğuk su balıklarından faydalanması gerekmektedir. Bu balıklar arasında somon balığı, ton balığı, sardalya ve hamsi gelmektedir. Haftanın birkaç günü balık tüketmek son derece faydalı olmaktadır. İltihapların azalması konusunda da yardımcı olacaktır. Yemeklerde daha çok meycve ve de sebze ağırlıklı yiyecekleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu rahatsızlık bağışıklık sisteminden kaynaklı olması nedeniyle sizlerin bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdaları tüketmeniz son derece faydalı olacaktır. Yaban mersini ve böğürtlenin yanı sıra kiraz gibi meyveleri her zaman için tüketmenizde fayda olacaktır. Ve bol miktarda ıspanak ya da brokoli tüketmeniz de sağlığınız açısından sizlere faydalı olacaktır.

Her zaman için işlenmiş gıdalardan sizlerin de uzak durmanız son derece faydalı olacaktır. Özellikle de paket ürünleri son derece sağlıksız olduğundan otoimmun sisteminizi son derece etkileyeceği kanıtlanmıştır. Cips ya da diğer paketlenmiş ürünlerden de uzak durmanız gerekmektedir.Rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin mutlaka tuz ya da şeker gigbi sağlığa yararı olmayan gıdaları da tüketmemesi gerekmektedir. Yağ olarak her zaman için sızma zeytin yağı kullanmanız tavsiye edilmektedir.

 Sülük Tedavisi

Romatizmal hastalıkların tedavisi için kişinin sülük tedavisi uygulaması da kişinin rahatlamasını sağlayacak bir durumdur. Romatizma hastalıklarının 200 den farklı çeşidi bulunduu bilinmektedir. Bu nedenle de hastaların rahatlaması için ve bölgede bulunan iltihaplı kanın vücuttan atılması için sülük tedavisi uygulanmaktadır. Bağışıklık sistemini sülük tedavisi kullanarak dengeleyici etkisinden faydalanacağınız gibi bu tedavi yolu ile pıhtı oluşmayı da engeleyeceğini unutmamak gerekmektedir. Ayrıca ağrı kesici özelliğininde olduğu söylenmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle